System: na dysku wolniejszym, czy razem z plikami?

Witam,

na razie miałem jeden duży dysk z kilkoma partycjami. Ostatnio wmontowałem sobie drugi - mniejszy i wolniejszy od tego pierwszego. I teraz zastanawiam się, czy przenieść partycję systemową na nowy dysk (będzie tylko dla systemu i programów), czy zostawić tak jak jest i na nowy dysk przenieść część plików?

Tutaj są prędkości dysków zmierzone jakimś programem: http://imageshack.us/g/41/23525594.jpg/ (C: systemowy w tym momencie G: ten, na który chcę przenieść system)

*nie byłem pewny co do działu, mam nadzieję że wybrałem dobry.

A jak z wielkością bufora w tych dyskach? Na dysk systemowy przydałoby się, żeby było min. 16MB (im więcej tym lepiej)

Gdyby coś to dawało to tak, a w działaniu systemu nie będzie różnicy.

Sprawdziłem Everestem i na starym jest bufor 8MB, na nowym tylko 2MB…

Zostaw sobie system na szybszym dysku a ten drugi wolniejszy używaj jako dysk na dane.

Szybszy dysk zapewni Ci szybszą pracę sytemu oraz programów ( szybsze ładowanie danych do pamięci ).

Ja mam system na dysku Sata3 a dane na dysku Sata2.

Tylko szkoda, że SATA III nie ma znaczenia przy dysku talerzowym :slight_smile:

Wiadomo transfer danych jest tylko minimalnie szybszy. Ale mimo wszystko system startuje te kilka sekund szybciej :slight_smile: Poza też drobnym szczególikiem że mój dysk Sata3 ma 64MB cache a Sata2 32MB.

Najlepszą opcją na system jest macierz RAID0 :stuck_out_tongue:

OK, z tym że nadal na dysku tym szybszym będą dwie partycje (systemowa/na dane) i większość danych - na tym nowym zmieści się tylko część… Ale skoro uważacie, że tak będzie wydajniej - to zostaje :slight_smile:

Dzięki za pomoc :smiley: