System na dysku zewnętrznym?

Witam!

Niedawno zakupiłem dysk zewnętrzny(właściwie to dysk twardy wsadzony w obudowę z interfejsem USB) Seagate Momentus 5400.3 120 GB ST9160821A z zamiarem aby był on nośnikiem ważnych dokumentów, zdjęć czy filmów. Międzyczasie wpadł mi do głowy pomysł aby na dysku zainstalować jakiś system(zapewne linuxa), by w razie kłopotów(np.: zawirusowania kompa), móc go użyć.

Czy jest taka możliwość aby zainstalować system na tym dysku bez jakiś specjalnych modyfikacji?

Pozdrawiam!

Jeśli BIOS go wykryje podczas instalacji to oczywiście że możliwe.

No to bardzo dobrze :-).

Podczas instalacji systemu masz na myśli?

Zastanawiam się jeszcze czy warto dzielić dysk na 2 partycje (1 na linuxa, 2 na fotki, filmy, itd.)…

Tak jeśli podczas instalacji wykryje to powinno chodzić.

Twój wybór. :wink:

Zobaczymy :slight_smile: .

Dzięki za pomoc!

Powinieneś jeśli chcesz mieć dostęp do fotek z Windowsa bo one mają inne systemy plików.

No właśnie też tak myślałem, dlatego się zapytałem.

Najlepiej byłoby stworzyć 2 partycje (1 NTFS, a druga z jakimś systemem plików pod linuxa).

Zastanawia mnie jeszcze jeden fakt: czy na dysku zewnętrznym będzie płynnie chodził linux z gnome (np.: ubuntu)? Czy dysk jest za wonly i lepiej zainstalować coś lżejszego?

Hmmm ciekawe… System może wolniej chodzić ze względy na nietypowe podłączenie ale niekoniecznie.

Czy może ktoś wie jak to dokładnie jest? Lepiej zainstalować coś lekkiego, czy się tym nie przejmować?

Zainstaluj najpierw Winde(o ile Ci się uda), i jeśli stwierdzisz że system chodzi za wolno albo poprostu to będzie odczuwalne to zainstaluj Linuksa itd.

Właśnie, że ja Windowsa nie chce, tylko linuxa a bawić w instalowanie i formatowanie trochę mi się nie chce… Chcę to zrobić raz a dobrze, zastanawiam się nad Xubnutu. Gaprtedem zrobię 2 partycje jedną NTFS a drugą(coś wybiorę) pod linuxa.