System na dysku zewnętrznym?

(Ziem) #1

Witam!

Niedawno zakupiłem dysk zewnętrzny(właściwie to dysk twardy wsadzony w obudowę z interfejsem USB) Seagate Momentus 5400.3 120 GB ST9160821A z zamiarem aby był on nośnikiem ważnych dokumentów, zdjęć czy filmów. Międzyczasie wpadł mi do głowy pomysł aby na dysku zainstalować jakiś system(zapewne linuxa), by w razie kłopotów(np.: zawirusowania kompa), móc go użyć.

Czy jest taka możliwość aby zainstalować system na tym dysku bez jakiś specjalnych modyfikacji?

Pozdrawiam!

(Polopolo1991) #2

Jeśli BIOS go wykryje podczas instalacji to oczywiście że możliwe.

(Ziem) #3

No to bardzo dobrze :-).

Podczas instalacji systemu masz na myśli?

Zastanawiam się jeszcze czy warto dzielić dysk na 2 partycje (1 na linuxa, 2 na fotki, filmy, itd.)..

(Polopolo1991) #4

Tak jeśli podczas instalacji wykryje to powinno chodzić.

Twój wybór. :wink:

(Ziem) #5

Zobaczymy :slight_smile: .

Dzięki za pomoc!

(Matrix0123456789) #6

Powinieneś jeśli chcesz mieć dostęp do fotek z Windowsa bo one mają inne systemy plików.

(Ziem) #7

No właśnie też tak myślałem, dlatego się zapytałem.

Najlepiej byłoby stworzyć 2 partycje (1 NTFS, a druga z jakimś systemem plików pod linuxa).

Zastanawia mnie jeszcze jeden fakt: czy na dysku zewnętrznym będzie płynnie chodził linux z gnome (np.: ubuntu)? Czy dysk jest za wonly i lepiej zainstalować coś lżejszego?

(Polopolo1991) #8

Hmmm ciekawe.. System może wolniej chodzić ze względy na nietypowe podłączenie ale niekoniecznie.

(Ziem) #9

Czy może ktoś wie jak to dokładnie jest? Lepiej zainstalować coś lekkiego, czy się tym nie przejmować?

(Polopolo1991) #10

Zainstaluj najpierw Winde(o ile Ci się uda), i jeśli stwierdzisz że system chodzi za wolno albo poprostu to będzie odczuwalne to zainstaluj Linuksa itd.

(Ziem) #11

Właśnie, że ja Windowsa nie chce, tylko linuxa a bawić w instalowanie i formatowanie trochę mi się nie chce... Chcę to zrobić raz a dobrze, zastanawiam się nad Xubnutu. Gaprtedem zrobię 2 partycje jedną NTFS a drugą(coś wybiorę) pod linuxa.