System na pół ekranu na netbooku

Cześć, zdaję w szkole na dodatkową ocenę z informatyki i zaproponowałem, że pokażę panu jak uruchamiam ubuntu 12.04 z pendrive’a na moim netbooku. dla pewności, że mi się uda instaluję ubuntu na pendrivie przez universal usb installer. wchodze na netbooku do biosu, ustawiam bootowanie z pendriva i reset. pokazuje się “menu ubuntu” ( instalacja na dysku, uruchomienie z pendriva itp ), klikam pierwszą opcję, żeby uruchomiło z pendrive’a, ładuje się i pojawia się po jakimś czasie system, ale tylko na pół ekranu. kombinuję w opcjach ekranu, ale bez skutków :frowning:

proszę o pomoc, jest to dla mnie bardzo ważne :frowning:

załączam zdjęcie: http://oi43.tinypic.com/mq836.jpg

Nie chcę instalować na dysku, bo zaraz bym to wszystko musiał usunąć :frowning:

Jak przeczytałem pierwszy akapit to wybuchłem śmiechem. Jakbym coś takiego powiedział u mnie w szkole to by mnie wyśmiali :smiley:

Z drugiej strony jak można coś takiego zwalić jak uruchomienie ubuntu z pendrive ???

Jako rozwiązanie polecam sprawdzić sterowniki, być może masz dostępny sterownik dla grafiki do instalacji.

Ciekawe… Nie spotkałem się jeszcze z czymś takim.

Jaką masz kartę graficzną?

Spróbuj jeszcze z nowszą wersją ubuntu, albo inną dystrybucją.

Sprawdź aktualizacje, może dociągnie potrzebne sterowniki.

my w gimnazjum ( trzecia klasa ) robimy wykresy na informatyce i inne proste rzeczy. zależy mi na lepszej ocenie i musiałem coś zaproponować…

Sterowniki mam instalować na windowsie, tak?

Dodam, że jak się uruchamia ubuntu oraz jak jest okno wyboru ( instalacja na dysku, start z usb ) to jest pełny ekran, a jak ukazuje się pulpit ubuntu, to jest na połówce.

System instaluję na netbooku ASUS EEE PC 1001.

A masz problem na Windowsie czy na Ubuntu?

Swoją drogą sprawdzałeś ja zachowuje się Ubuntu 13.04?

na ubuntu nie mogę nic zrobić, bo system skacze i problem jest nawet z wyłączeniem go. muszę trzymać przycisk fizyczny.

Sprawdź Ubuntu 13.04, może tam problem nie będzie występował. I jeszcze jedno sprawdzałeś sumy kontrolne pobranego obrazu przed przygotowaniem bootowalnego pendrive?

ale na stronie ubuntu.pl jest tylko wersja 12.04. wersja 13.04 jest na ubuntu.com i nie wiem jak ze spolszczeniem.

tą samą wersję ubuntu ( 12.04 ) zainstalowałem na swoim PC i używam go non stop, nie było problemów z ekranem.

Być może wersja 12.04 niepoprawnie rozpoznaje kartę graficzną stąd problemy dlatego też proponuję sprawdzenie nowszej wersji.

Nie wiem jak wygląda kwestia języka polskiego w wersji LiveCD ale podczas instalacji systemu lub po instalacji nie ma problemu z dodaniem polskiego języka: ubuntu-skad-mozna-pobrac-polska-wersje-jezykowa-t533596.html

Swoją drogą czy ten język polski jest tak ważny podczas demonstracji systemu Ubuntu? Moim zdaniem nie.

ale za drugim razem weszło na pełny ekran. teraz próbuję i wciąż na pół ekranu… pobieram 13.04, zobaczymy co z tego będzie.

Dodane 09.06.2013 (N) 21:16

próbuję odpalić 13.04 ( z ubuntu.com ) i jak klikam “Run Ubuntu from this USB”, to wyskakuje okienko:

i mogę kliknąć “OK” :frowning:

Czego używałeś do nagrania obrazu?

Sprawdziłeś opcję nomodeset? Inaczej nie będzie lansu i "krencenia kostkom pólpitó przed ziomalami LOL LOL2 xD " ;D

Universal USB Installer. Nawet jak ręcznie wypakuję ISO, to nie ma tam tego folderu. Plik pobrany prawidłowo.

Gdzie mogę zobaczyć tą opcję?

How to enable kernel options on the livecd (before install)

Zaznaczyłem nomodeset i wciąż to samo.

a musi to być Ubuntu ?

Może spróbuj inną dystrybucję ?