System na TV

Witam, mam w domu średnio potrzebny pc. Postanowiłem dać go jako komputer pod TV. Jakiś system na ten komputer jest potrzebny. Windows odpada. Ma być co wygląda jak system pod TV, jakiś android czy coś w tym stylu. Ja mam zamiar podpiąć do tego bluetooth i ustawić tablet i inne urządzenia jako piloty. Bezprzewodowy tuner wifi kupię i jakąś kartę graficzną z HDMI bo obecnie tylko D-SUB. To jak? Zna ktoś system jaki na tym pójdzie? Ma ten komputer minimalnie >1GB Ram. Procesor jakiś Intel musiałbym sprawdzić bo nie sprawdzałem dokładnie tego. 

Android + kodi lub kodibuntu

Z ciekawości - czemu Windows odpada? KODI najwygodniej konfiguruje się pod Windowsem, do tego więcej możliwości z kodekami, pilotami itd. Napisz jeszcze jaki telewizor (model). Może obejdzie się problem pilitów i KODI będziesz mógł sterować tym samym urządzeniem,

Jeżeli będziesz miał tuner/dekoder TV to do oglądania komputer jest ci w ogóle nie potrzebny. Wystarczy dokupić splitter HDMI (cena ok. 60 zł) i podzielisz sygnał TV na dwa odbiorniki - telewizor i  monitor (albo monitor i komputer aby nagrywać).

Splitter HDMI (cena ok. 60 zł) ? Myślisz , że takie urządzenie gwarantuje sygnał na obydwu wyjściach jednocześnie ?  

Windows odpada bo jest drogi i ociężały jak na ten Pc. Kodi też widziałem muszę spróbować. Telewizor to LG 42LB5610. 

To może co łaska jeszcze napisać z czego składa się ten komputer.

No sprawdzę ale już nie dziś. 

Oczywiście. Sam używam takie urządzenie. Ma ono jeszcze jedną zaletę. Przy okazji zdejmuje zabezpieczenie HDCP v. 2.2. więc można nagrywać sygnał TV w HD. Jeśli 2 wyjścia to mało są wersje z 4. Bez problemu można je kupić w sklepie elektronicznym lub na Allegro. Oczywiście wybór kanałów odbywa się na dekoderze więc wszędzie będziemy mieli to samo na różnych urządzeniach

Nie bardzo rozumiem po co ten komputer. Jak masz TV i do niego tuner to do czego ma być jeszcze ten komputer? Do odtwarzania strumieniowego z internetowych serwisów wideo? Bo jakoś nie bardzo wyjaśniłeś zastosowanie tego kompa.

Nie mam tunera żadnego. Ale za to widzę, że się pomyliłem nie chodziło mi o tuner wi-fi a adapter wi-fi na usb. Mój błąd. Tak ostatnio się zastanowiłem i nwm czy nie bardziej się opłaci jakiś mały dongle. Bo drogie one nie są. Chodzi o fb, yt, web, netflix itp.

No teraz rozumiem. Chcesz sobie zrobić centrum multimedialne wykorzystując TV jako zwykły monitor. Co do adapterów WiFi to kupując upewnij się czy będzie współpracował z twoim TV bo nie zawsze jest to bez znaczenia. Jeżeli chcesz coś uniwersalnego to polecam coś takiego: Adapter WiFi. W już trzy sztuki znajomym poleciłem bo sam używam i każdy chwali. Co do systemu operacyjnego na twoje potrzeby (bo wychodzi, że chcesz korzystać z samych serwisów internetowych) to chyba najlepszy będzie system oparty na linuxie. Do twoich celów myślę, że najlepszy będzie Chromixium. W razie porzeby uruchomisz też inne pliki multimedialne bez problemu. No chyba, że chcesz bawić się androidem na PC bo taka opcja też jest możliwa.

Jest jeszcze program multimedialny Kodi. Można go zainstalować w istniejącym już systemie bądź jako osobny system operacyjny Kodibuntu. Tylko w tym programie korzystasz z wtyczek i zdefiniowanych serwisów a nie w wersji przeglądarkowej.