System nie formatowany przez parę lat jak przyspieszyć

Witam

Jakie zabiegi mogę wykonać w systemie oprócz formatowania by przywrócić dawną prędkość działania systemu? Czy jakieś czyszczenie wpisów rejestru, pamięci podręcznych itd.

Przede wszystkim przejrzeć co ci się automatycznie uruchamia razem z systemem (aplikacje i usługi) i powyłączać wszystko z wyjątkiem tego co niezbędne. 2. Kupić dysk SSD jeśli jeszcze nie masz :slight_smile:

Jest masa poradników w sieci - przede wszystkim defragmentacja systemu plików na partycji systemowej, usunięcie zbędnych programów z traya. Można pokusić się o wyłączenie zbędnych “wodotrysków” w postaci animacji menu, w tym podręcznego. Jeśli ilość pamięci na to pozwala, zrezygnować z pliku wymiany. Zmienić program antywirusowy na lżejszy, np. chmurowy (Webroot, Panda itp.)

Rozumiem te wszystkie rzeczy jak wyłączenie zbędnych usług, odinstalowywanie programów, wyrzucanie reklam itd to wykonuje ale co mogę jeszcze bo wg. mojego myślenia to przez te lata nie formatowania system gromadzi mnóstwo niepotrzebnych wpisów, plików tymczasowych czy gdzieś zapycha się jakaś pamięć podręczna i innego typu rzeczy nie widoczne gołym okiem i tu mi jest potrzeba pomoc jakie czynności mogę wykonać. 

 

Nawet jak mamy 32GB RAM to pamięć wirtualna powinna na komputerze “istnieć” , bo taki jest “urok” systemu Windows . Jej wyłączenie będzie skutkować błędnym działaniem systemu oraz niektórych programów i gier .

Kiedy “mały” byłem (tj. mleko jadłem , a chleb piłem) też tak myślałem , ale od 5 lat myślę jak powyżej .

Z tym plikiem wymiany to nic nie rób jak pisze @KAZDAN63. Natomiast jeszcze możesz usunąć zawartość folderu temp.

X(gdzie x to numer Twojej partycji systemowej)<Document and Settings<y(gdzie y to twoja nazwa użytkownika komputera)<Ustawienia Lokalne<Temp<i usuń zawartość całego folderu.

X<Windows<Temp i też usuń całą zawartość folderu.

-

A co jeśli usunę coś i system się zepsuje?

  • Nie zepsuję się, robię to wiele lat, jeśli jakiś program używa danego pliku, nie pozwoli Ci go usunąć.

 

 

Albo możesz zainstalować CCleaner, który nie tylko czyśći, ale jeszcze usunie stare/błędne wpisy w rejestrze i ma władzę nad autostartem, czyli możesz sobie wyłączać programy, (tylko nie wyłącz od grafiki, albo antivirusa)

 

… od czyszczenia tempów nic nie przyspieszy, jeśli już to odzyskach trochę miejsca na dysku. Poza tym to robi się to narzędziem oczyszczania dysku, a nie ręcznie.

Podstawowa sprawa to pilnowanie ilości śmieci (aplikacji i usług), które się samoczynnie uruchamiają i faktycznie jak wspomina bystryy defragmentacja jeśli mamy jeszcze talerzowy HDD (tak dawno nie miałem, że o tym zapomniałem).

Nie napisałeś jaki to system, ale użyj albo msconfig lub menadżera zadań. Posortuj po sposobie uruchamiania i odznacz wszystkie niepotrzebne aplikacji z rozruchu (w praktyce 99% tego co nie jest od MS lub płyty głównej). Później zrób to samo z usługami (services.msc). To jest główne źródło zwalniania komputera, a nie “puchnący rejestr”, czy pliki tymczasowe. Obie te rzeczy mają marginalny wpływ.

Jest to Windows 7 i generalnie na tym komputerze nie instaluje się dodatkowych rzeczy bo służy do drukowania paragonów i obsługę subiekta i paru innych programów biurowych tylko problem w tym, że system zwolnił i nie wiem jaka jest przyczyna.

Wrzuć screena z HDTune zakładka Health.

http://hdtune.com/download.html

 

Nie mogę wyświetlić danych z tej zakładki mimo że czekałem długo.

 

hd_tune.thumb.jpg.75798abea2b077eb67e3e4

To pokaż->Uruchom-CrystalDiskInfo -  wersje portable , zmień ustawienia (Funkcje, Advanced Feature, Wartość Raw i ustaw 10 [DEC]) pokaż  okno z programu wszystkie parametry. Screeny daj na  zewnętrzny serwer a na forum podajesz  link  lub miniaturkę.

Dziękuje za odpowiedzi.

Zrzut ekranu: http://img24.otofotki.pl/obrazki/xt282_dysk.jpg

Dysk OK-uruchom wiersz poleceń (w menu start w Uruchom wpisz cmd.exe i OK), wpisz chkdsk c: /f kliknij Enter, wpisz T i zatwierdź enterem, uruchom ponownie komputer.

Uruchom- -Process Explorer-zrób screena z programu,gdy system przymuli i pokaż na forum.Screeny daj na 

Zrzuty ekranu z programu Process Exploler

 

 

jg887_process.jpg

 

vu185_process2.png

 

Uruchom- Autoruns-jako administrator,po skończonym skanie-File>save>plik-AutoRuns.arn- umieść na -http://sendfile.pl/- na forum podaj linka

http://sendfile.es/pokaz/713978—bzpc.html

Uruchom autoruns jako administrator

 Zakładka-Logon-odznacz: AQQ , CCleaner Monitoring, Google Update , FlashPlayerUpdate , Microsoft Windows    Poczta systemu Windows x2

Zakładka-Services-odznacz: chromoting , hpqwmiex , SkypeUpdate , TeamViewer8 , TVCapSvc , WinDefend 

Zakładka-Scheduled taks-odznacz: odznacz wszystko

Zakładka-Internet Explorer-Odznacz wszystko (jeżeli nie korzystasz z IE)

Klawisz z logo Windows + R  wpisz: services.msc a następnie szukamy usługi->Windows Search-i we właściwościach ustawiamy: Wyłączone.

Wyłącz-KLIK

Uruchom ponownie komputer, jakby coś nie działało a czego używałeś to zaznacz z powrotem