System nie może uzyskać dostępu, activexdebugger32.exe

Witajcie

Zwracam się z prośbą o pomoc w rozwikłaniu pewnego problemu. Komputer moich znajomych niestety ma tego pecha, że użytkowany jest przez ich potomka, który “lubi psuć”. Prawdopodobnie jest też sprawcą problemu z którym nie potrafię sobie poradzić. Niestety opisany przeze mnie problem będzie podejrzewam dość ciężką zagwozdkę, ze względu na niewielką ilość pomocnych informacji.

Sednem sprawy jest komunikat “System Windows nie może uzyskać dostępu do określonego urządzenia, ścieżki bądź pliku”

Szukając pomocy znalazłem możliwego sprawcę, który odpowiadałby za całą akcję, wydaje się iż jest to activexdebugger32.exe. Próbowałem postąpić według znalezionych wskazówek jednakże…

Problemem jest to, że komunikat wyskakuje podczas wykonywania każdej możliwej akcji. Nie można kliknąć “Opery”, nie można "Firefoxa. "Nie można Regcleanera, nie można antywirusa. Panel sterowania jedynie się wyświetla, ale żeby wejść na cokolwiek nie ma szans. Mało? Nie da się wejść na rejestr, nie można uruchomić komend. Lomputer jest praktycznie sparaliżowany. Załączyć się da jedynie IE, lecz nie wyświetla żadnej strony, prócz jakiejś “dziwnej”. Po kilku podejściach i grzebaninie w opcjach udało się wywołać google, lecz prócz wpisania frazy nie dało się nic wyszukać.

Wspomniany activex prawdopodobnie przenosi się przez pendrive’y i można się go pozbyć usuwając ukryte jego pliki. Niestety korzystając z opcji folderów, w zakłądce “Widok” nie wyświetla się nic.

Wygląda to jakby na administratora (a komputer posiada tylko to konto i z niego korzystałem) nałożona została jakaś “nakładka” która pozbawiła administratora kontroli. Innym wyjaśnieniem mogło by być skasowanie jakiegoś ważnego pliku przez dziecko wspomnianych znajomych. Jednakże wątpliwa sprawa, bo prędzej mogło ściągnąć nieopatrznie jakąś grę i uruchomić zainfekowany plik.

Naprawdę nie wiem jak poradzić sobie z problemem (oprócz ostatecznego rozwiązania, którego wolę uniknąć ze względu na zdjęcia które mogą przepaść znajomym), komputer jest całkowicie pozbawiony kontroli. W systemie awaryjnym jest to samo. Windows XP.

Boję się tam podpinać jakiegokolwiek pendrajwa, pytanie czy można coś z tym zrobić. W razie pytań postaram się na wszystkie odpowiedzieć, przykro mi że tak mało informacji, lecz na danym komputerze nie da się nic zrobić.

Ps. Z dodatków to: brak tapety, utworzone samoistnie skróty do moich dokumentów (nie działa), mój komputer oraz dysk D (działają)

Przenoszę do Bezpieczeństwa, opis wskazuje na infekcję, proszę wykonać logi OTL i OTLExtras w/g tej instrukcji: analiza-dezynfekcja-zestaw-narzedzi-nieingerencyjnych-t485632.html

Kajam się jeżeli chodzi o wybór tematu.

Z OLT może być ciężej, gdyż nie czyta tam żadnego pendrive’a (kazałem teraz sprawdzić czy coś odczytuje(. Niestety nie mam możliwości by przerzucić tam OLT, a gdyby się jakoś udało to nie wyeksportuje wyników, by je tutaj wrzucić. Pat!

To musisz poczekać na Specjalistów, doradzą narzędzie działające spoza systemu operacyjnego, proszę cierpliwe czekać.

Pozostaje spróbować OTLPE:

http://traxter-online.net/otlpe-tworzen … -systemie/

Warto zastanowić się na tym czy w ogóle jest sens ratować taki rozgrzebany system.