System nie uruchamia się - ERROR

(R18pll) #1

Wyskakują mi błędy przy czym system nie może się włączyć:

"639K System RAM Passed

1013M Extended RAM Passed

2048K Cache SRAM Passed

System BIOS shadowed

Video BIOS shadowed

ATAPI CD-ROM: Hl-DT-STDVD-ROM GDR8164B

ERROR

0162: Cofiguration Error - Default cofiguration used

ERROR

0197: System Security - Unauthorized CMOS change detected.

Press F1 for Setup"

(system) #2

Naciśnij F1 kiedy pojawia się ten komunikat. Otworzy się prawdopodobnie BIOS, w którym przejdź do zakładki Exit i tam wybierz pozycję ustawień standardowych (default), potwierdź zmiany i zrestartuj komputer.

(R18pll) #3

jestem w “exit” jednak nie moge żadnej opcji wybrać tylko na biało pali się “exit the setup utility without saving”

(system) #4

Czyli strzałki na klawiaturze Ci nie działają, czy po prostu nie ma tam innych pozycji? Powinna być jakaś pozycja ze słowem “default”.

(R18pll) #5

strzałki w opcjach np. MAin Devices działają, tylko w exit mam ustawianą opcje “exit the setup…” i nic wiecej wybrać nie mogę, jest opcja default wyżej obok pisze na szaro [disabled]

(system) #6

Co ta za komputer? Stacjonarny, czy laptop?

(R18pll) #7

stacjonarny

(system) #8

W takim razie trzeba go wyłączyć i odłączyć w ogóle od sieci 230 V, otworzyć pudło i wyzerować tzw. CMOS BIOSu przez przełożenie na chwilę odpowiedniej zworki (instrukcja!) lub wyjęcie na kilka minut bateryjki BIOSu. Podaj przy okazji firmę i model płyty głównej komputera.

Po wykonaniu powyższego włącz komputer, ale zatrzymaj zaraz pierwszy start na BIOSie klawiszem Delete lub F2. W BIOSie ustaw bieżący czas i datę, potwierdź zmiany (chyba F10) i zrestartuj już normalnie komputer.

(R18pll) #9

wczoraj właśnie wyciągnąłem bateryjke zeby zresetowac haslo do biosu [chcialem wgrac na nowo system], hasło się zresetowało i właśnie chyba wtedy mi wyskoczył ten błąd, szukam nazwy tej płyty jednak nie moge znaleźć…

(system) #10

Firma i model są napisane na samej płycie. Chyba widać jak otworzysz pudło? W tej sytuacji, poza wyzerowaniem BIOSu odpowiednią zworką na płycie, nie wiele Ci już mogę pomóc. Wygląda to na uszkodzenie oprogramowania BIOSu.

(R18pll) #11

Firma to chyba jest ThinkCentre ale modelu nie moge znaleźć, zwroka nic nie pomogła, zmieniając boot z dyskietki na CD zapisuje, robi sie reset komputera i zapis szlag trafia dalej dyskietka ;v

(mrFreeze) #12

Odłacz wszystko co zbędnę czyli pendrivy, wszystkie urządzenia podłączone pod usb zostaw tylko klawiaturę jak masz pod USB. Odłącz wszystkie dyski twarde i zobacz czy wtedy wejdiesz do biosu. Ile posiadasz kości pamięci jak więcej niż jedna zostaw tylko jedną jak masz tylko jedną kostke zmień bank pamięci. 

(R18pll) #13

Ja do biosu moge normalnie wejść, tylko w opcji EXIT nie moge ruszać strzałkami, w każdej opcji tez mi nie dziala f9/f10 do zapisu, klikajac w EXIcie “wyjdz i zapisz” to sie nie zapisuje ;v

Po zmianie złączek wentylatory zaczynają bardzo głośno chodzić [nigdy tak nie chodziły] przy uruchamianiu się biosa.

(mrFreeze) #14

http://support.lenovo.com/us/en/documents/ht036531?tabName=Solutions