System nie uruchamia się - ERROR

Wyskakują mi błędy przy czym system nie może się włączyć:

"639K System RAM Passed

1013M Extended RAM Passed

2048K Cache SRAM Passed

System BIOS shadowed

Video BIOS shadowed

ATAPI CD-ROM: Hl-DT-STDVD-ROM GDR8164B

ERROR

0162: Cofiguration Error - Default cofiguration used

ERROR

0197: System Security - Unauthorized CMOS change detected.

Press F1 for Setup"

 

Naciśnij F1 kiedy pojawia się ten komunikat. Otworzy się prawdopodobnie BIOS, w którym przejdź do zakładki Exit i tam wybierz pozycję ustawień standardowych (default), potwierdź zmiany i zrestartuj komputer.

jestem w “exit” jednak nie moge żadnej opcji wybrać tylko na biało pali się “exit the setup utility without saving”

Czyli strzałki na klawiaturze Ci nie działają, czy po prostu nie ma tam innych pozycji? Powinna być jakaś pozycja ze słowem “default”.

strzałki w opcjach np. MAin Devices działają, tylko w exit mam ustawianą opcje “exit the setup…” i nic wiecej wybrać nie mogę, jest opcja default wyżej obok pisze na szaro [disabled]

Co ta za komputer? Stacjonarny, czy laptop?

stacjonarny

W takim razie trzeba go wyłączyć i odłączyć w ogóle od sieci 230 V, otworzyć pudło i wyzerować tzw. CMOS BIOSu przez przełożenie na chwilę odpowiedniej zworki (instrukcja!) lub wyjęcie na kilka minut bateryjki BIOSu. Podaj przy okazji firmę i model płyty głównej komputera.

Po wykonaniu powyższego włącz komputer, ale zatrzymaj zaraz pierwszy start na BIOSie klawiszem Delete lub F2. W BIOSie ustaw bieżący czas i datę, potwierdź zmiany (chyba F10) i zrestartuj już normalnie komputer.

wczoraj właśnie wyciągnąłem bateryjke zeby zresetowac haslo do biosu [chcialem wgrac na nowo system], hasło się zresetowało i właśnie chyba wtedy mi wyskoczył ten błąd, szukam nazwy tej płyty jednak nie moge znaleźć…

Firma i model są napisane na samej płycie. Chyba widać jak otworzysz pudło? W tej sytuacji, poza wyzerowaniem BIOSu odpowiednią zworką na płycie, nie wiele Ci już mogę pomóc. Wygląda to na uszkodzenie oprogramowania BIOSu.

Firma to chyba jest ThinkCentre ale modelu nie moge znaleźć, zwroka nic nie pomogła, zmieniając boot z dyskietki na CD zapisuje, robi sie reset komputera i zapis szlag trafia dalej dyskietka ;v

Odłacz wszystko co zbędnę czyli pendrivy, wszystkie urządzenia podłączone pod usb zostaw tylko klawiaturę jak masz pod USB. Odłącz wszystkie dyski twarde i zobacz czy wtedy wejdiesz do biosu. Ile posiadasz kości pamięci jak więcej niż jedna zostaw tylko jedną jak masz tylko jedną kostke zmień bank pamięci. 

Ja do biosu moge normalnie wejść, tylko w opcji EXIT nie moge ruszać strzałkami, w każdej opcji tez mi nie dziala f9/f10 do zapisu, klikajac w EXIcie “wyjdz i zapisz” to sie nie zapisuje ;v

 

Po zmianie złączek wentylatory zaczynają bardzo głośno chodzić [nigdy tak nie chodziły] przy uruchamianiu się biosa.

http://support.lenovo.com/us/en/documents/ht036531?tabName=Solutions