System nie uruchamia się po crashu

Dzień dobry,

bylo to tak: uruchomiłam swiezo zainstalowaną na steamie grę Kingdom Come Deliverance. Ledwo zdążyłam wejść do ustawień grafiki, kiedy ekran zrobił się cały niebieski (bez zadnych komunikatów/napisow) i komputer się zawiesił. Potem ekran świecil sie naprzemiennie raz na zielono, raz na czerwono, raz na niebiesko (nie pamietam czy to bylo juz po zrestartosaniu czy przed). Zrestartowałam komputer, ale system sie nie uruchomil.

Teraz kiedy próbuję właczyć komputer, nic się nie dzieje, poza szumem wiatraczków i zapaloną lampką przycisku ON/OFF. Na płycie glownej swieci się diodia BOOT. Monitor pozostaje czarny. Z innym ekranem ta sama sytuacja. Co może byc przyczyną i jak to naprawic?

Sprzęt:

  • Karta graficzna - Gigabyte GeForce GTX 1650 SUPER WINDFORCE OC 2X 4GB

  • Ram - G.SKILL 16GB (2x8GB) 3000MHz CL16 Aegis

  • Płyta główna socket 1200 - ASRock B460 Phantom Gaming 4

  • Procesor Intel Core i5-10400F

  • Zasilacz SilentiumPC Vero L3 600W 80 Plus Bronze

  • 2 dyski ssd - plexor 128gb (na nim jest windows)/crucial mx500

  • 1 dysk hdd

Wyjmij karte graficzna i podepnij pod inna lub jak jest na plycie „integra” to do niej.

Wydaje mi się, że nie obejdzie się bez podmiany części podzespołów, żeby sprawdzić czy nie są uszkodzone. Zacząłbym od podmiany karty graficznej.

Co możesz zrobić teraz, to przełożyć kartę graficzną do drugiego slotu na płycie głównej oraz reset biosu zworką (strona 7)

Upewnij się, że wtyczki do zasilania karty graficznej są dobrze dociśnięte (i ogólnie wszystkie pozostałe).

Możesz jeszcze przełożyć kości pamięci RAM do dwóch pozostałych slotów, ewentualnie próbować z tylko jedną kością.

Odłączyć zasilanie, odpiąć dyski, zostawić tylko jedną kość RAM, wyjąć baterię BIOSu, zewrzeć w gnieździe baterii plus z minusem. Wyjąć i włożyć ponownie kartę GFX. Podpiąć zasilanie, sprawdzić czy coś się pojawi na ekranie.

Jakiekolwiek głębsze czynności diagnostyczne wymagają albo narzędzi do tego celu, albo innych podzespołów.
Mając miernik, można jeszcze zmierzyć czy zasilacz chociaż podaje mniej więcej prawidłowe napięcie.

Co to daje?

Pozwala pozbyć się energii z kondensatorów. Niekiedy jest wystarczająca do utrzymania danych w kości BIOSu całymi godzinami, mimo wyjęcia baterii. Zależy od konstrukcji płyty.