System nie uruchamia się po wpięciu dodatkowej kości pamięci ram

Witam.

 

Tak jak w temacie. Posiadam już 2gb RAM firmy ADATA, ale chąc dostosować swój PC do nowych gier, dokupiłem do niego 4gb pamięci RAM firmy Goodram (model GR1333D364L9/4G).

 

Mój PC:

Procesor: Intel Petinium Dual-Core CPU E-5700 2x3GHz

Pamięć RAM: 2gb firmy ADATA

Płyta Główna: ASUS P5G41TD-M PRO

OS; Windows 7 Ultimate 64bit

Tyle chyba wystarczy.

 

Problem zaczyna się wtedy gdy, obok pierwszej kości pamięci RAM do szyny dopinam drugą (problemów z montażem nie ma, szyna także jest w porządku, a raczej nie chodzi tu o to by obie karty były identyczne, ponieważ gdy włoże tylko tą nową to dzieje się to samo). Gdy włączam komputer, nie słysze piknięcia BIOSu, tylko wentylator. Klawiatura, myszka i monitor są wtedy wyłączone.

Próbowałem czekać, zamieniać kolejność ułożenia kości i nie dało to żadnych efektów. Komputer uruchamia się, gdy włożona jest tylko stara pamięć(2gb).

 

Z góry dziękuje za pomoc.

Myślę, że pamięć niekompatybilna z płytą główną.

 

Jaką masz wersję biosu nowsza poprawia wspólpracę z pamięciami

 

http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/socket775/P5G41TD-M_PRO/P5G41TD-M-PRO-ASUS-0503.zip

Witaj, popraw proszę tytuł tematu tak aby wstępnie informował o problemie, użyj przycisku EDYTUJ , który znajdziesz w prawym dolnym rogu Swojego posta-> następnie skorzystaj z opcji Użyj pełnego edytora. Dziękuję za uwagę.

Tip: Unikaj słów: “problem”, “help”, “pomocy” i.t.p. Tego typu słowa nie spowodują szybszej reakcji a mogą odnieść odwrotny skutek od oczekiwanego, tytuł tematu ma być skróconym opisem Twojego posta- powodzenia.

Z tego co wyczytałem, Goodram jest kompatybilne z tym ASUSem.

A jeśli chodzi o BIOS, to spróbuje go aktualizować.

 

Znajomy powiedział mi, żebym spróbował zresetować w/w BIOS poprzez wyjęcie bateri. Warto sprawdzić?

Odłącz komputer od prądu, zamontuj oba moduły pamięci, zresetuj ustawienia biosu przez wyciągnięcie baterii lub za pomocą zworki, zamontuj baterię ponownie lub zworkę przestaw na pierwotne miejsce, podłącz komputer do prądu i uruchom.

Zresetowałem BIOS za pomocą wyciągnięcia i włożenia baterii, lecz to nie pomogło.

w BIOSie w ustawieniach parametrów pamięci powinieneś mieć wybraną opcję ‘SPD’ - wówczas jeśli timingi pamięci się różnią, to płyta główna powinna się dostosować do tej wolniejszej kości.

 

Miałem kiedyś kość Goodramu i ona chodziła wolniej niż nominalne timingi, osiągała je dopiero po podniesieniu napięcia.

Ten sposób niestety  także nie zadziałał.

Wcześniej napisałem, że po włożeniu nowej kości włącza się płyta główna, ale nie BIOS. Czy jest możliwe, aby nowa kość uniemozliwiała/blokowała uruchomienie BIOSu?

Ogólnie jak pamięc nie współgra z płytą główną to się po prostu komputer nie uruchomi nawet bios. Spróbuj aktualizacji biosu jak poponowałem wcześniej jak nie pomoże kup inne pamięci.

Tak. Jeśli ustawione w BIOS ie timingi sa zbyt wysokie dla użytej kości RAM.

Aktualizacja nic nie zmieniała, widocznie muszę kupić inną pamięć.

 

Wypróbowałem tę kość na PC znajomego i u niego po włączeniu komputera, uruchamiał się BIOS, a następnie wyświetlał się komunikat:

The file is possibly corrupt. The file header checksum does not match the computed checksum.

 

O co w tym dokładnie chodzi?