System nie widzi drugiej kości pamięci

Witam,

kupiłem notebooka (Asus K50Ij), normalnie ma on 2 gb RAMu, jednak w sklepie gratis dołożyli mi kolejne 2gb. W DOSie pokazuje, że jest 4 gb. Po zainstalowaniu systemu (Windows XP Pro SP3) i wejściu we właściwości “Mój Komputer” pokazuje mi, że mam 2,96 gb pamięci? O co chodzi? Dlaczego tak jest?

Zapewne posiadasz system 32 bitowy, a taki system może zaadresować jedynie około 4GB pamięci.

Zależy to także od konfiguracji, gdyż w pamięć którą system musi zaadresować wchodzi także pamięć karty graficznej itp.

Osobiście posiadam 3GB ram’u, podczas gdy system wykrywa tylko 2,5, także nie masz się co martwić :>

sytem XP widzi tylko 3 GB więc jest OK musiał byś wgrać system 64 bitowy dopiero on więcej widzi

No ok, właśnie tak tez myślałem, że to przez to, a bronie się rękami i nogami przez Vistą, zwłaszcza 64 bitową, bo przecież tam mi większość programów, których używam nie pójdzie.

To w takim razie, gdy system w tej chwili mi wykrywa 3 z tych 4 to jak to jest możliwe, że pracuje na jednej kości i połowie drugiej? Czy on sobie to tylko tak pokazuje, a rzeczywiście jest wszystko ok?

Dimhil , wszystko jest okey, po prostu systemy 32’bit mają ograniczenie i mogą zaadresować (wykorzystać) do 4GB łącznej pamięci ram zainstalowanej w komputerze. Inną sprawą jest, to ile system widzi pamięci, gdyż może zobaczyć i całość, ale jak wcześniej napisane, nie może tyle wykorzystać. XP również jest w wersji 64’bit, choć oficjalnie nie ma wersji polskojęzycznej. W obecnej sytuacji, nawet jeśli zamontowałbyś 8GB pamięci, system wciąż korzystałoby tylko z 2,96GB. Pozostała pamięć nie byłaby wykorzystywana, tak jak teraz nie jest wykorzystywana pełna pamięć drugiej 2GB kości.

SolelyRose*

I co mi radzicie? Zostawić tak jak jest, czy męczyć się na 64bitowej Viście?

zostaw na xp i daj sobie z tym spokój -ja mam dokładnie to samo 4GB ramu a widzi 3GB - tyle ramu i tak starcza do wszystkiego! :slight_smile:

ja ci doradzam przerzucić się na Win7. Nie wiem czy teraz jeszcze można zdobyć RC, ale jak poczekasz do 22.10.09 to już będzie do kupienia. Oczywiście wersja 64-bit.

Przebar, ale co mi to zmieni, czy Vista czy Siódemka, skoro na takiej wersji połowa programów, które muszę mieć, mi nie pójdzie? Wydawać 500 zł na system, z którego pożytku nie będe miał to trochę bez sensu.

No dobra, dzięki za rady :ok: .

przepraszam bardzo, korzystam z W7 RC i nie spotkałem się z programem który by nie działał. Jak czegoś nie wiesz na pewno, to nie wprowadzaj ludzi w błąd

Najlepiej pozostań przy dobrym Xp

Proponuję pozostać przy XP, bo raczej i tak nie odczujesz różnicy pomiędzy tymi 3 a 4GB, choć w przypadku Windowsa może i być to odczuwalne ale wątpię.

Jakie systemy masz na myśli? Tylko systemy MS Windows (nie wiem jak jest w przypadku systemów z rodziny BSD lub innych, bo nie używam) mają ten problem, gdyż jądro Linuksa potrafi na systemie 32-bitowym obsłużyć do 64GB pamięci RAM , więc zanim coś napiszesz, dobierz odpowiednio swoje słowa.

Pozdrawiam!

roobal , masz słuszność, ja pisałem o obecnym systemie autora. Wątek traktuje o systemach z rodziny Windows, a dział dotyczy MS Windows, więc brak wzmianki o odmienności Linków nie powinien rodzić zamieszania :slight_smile:

Stary, poczciwy XP :wink:

Jest to normalne - wszystko opisali poprzednicy.

Vista x64 SP2 - echhh, tylko nie ona!

7 x64 - j/w, ja na 7RC x86 napotkałem błędy z działaniem niektórych aplikacji. Jak narazie programy działają na XP, a jak pojawi się coś, co na XP nie będzie chciało chodzić ludzie coś wymyślą (tak, jak Sidebar z Visty w XP). Ponadto to szybki system, mało zajmujący miejsca na dysku - dużo tweaków, rozwiązań problemów. Wszystko, o czym można marzyć. A WordPadem i Paintem unowocześnionym podniecają się niektórzy, a i tak za dwa dni zainstalują alternatywy.

Pozdrawiam!