System nie widzi dysku/partycji

Witam, napotkałem problem, który rozłożył mnie na łopatki. Podczas uruchomienia komputera pojawia się czarne tło takie jakie zazwyczaj występuje podczas ponownego uruchomienia przy wyłączęniu kompa przytrzymując guzik włączający. No i wyskakuje komunikat, że możę występować złe oprogramowanie lub występują problemy uniemożliwiające uruchomienie systemu. I mam do wyboru dwie możliwości albo uruchomić normalnie ( wtedy po wybraniu komp się po prostu resetuje i sytuacja się powtarza) albo automatycznie naprawić błędy (zalecane) , w tym wypadku przechodzi dalej i próbuje naprawić ale nie daje rady nawet z płytką winowsa, co kończy się wyłączeniem kompa. Sprawdzałem zasilacz podłączenia do dysku, ale wszystko ok. Wszedłem więc do biosa i tam dysk normalnie widział, zrestartowałem ustawienia biosa, problem nie zniknął. Próbowałem zainstalować windowsa jeszcze raz, jednakże niałem do wyboru tylko 1 partycję i to 100Mb zastrzeżoną dla systemu, innych nie było. Tak jakby coś wyłączyło mi dysk. Zbootowałem system przez cd aby zobaczyć o co chodzi przez miniPE2XT ( taki mini system). Sprawdziłem programikiem Partition Magic 8.0 i on tylko pokazuje mi mój dysk dokładnie ile ma miejsca tylko że użytych 0.0mb i koło ilości miejsca wyświetla mi " BAD " i jest to w białym prostokącie z żółtym tłem. Podobna jest sytuacja w programie Paragon Hard disk Mgr 6 pro. Po lewej stronie pisze mi Disk 0 (cała nazwa disku) 932 Gb i podziliło mi go na dwie jakby partycje: Primary C ( to te 100mb dla systemu) i Primary* ( To ten mój dysk). Po dwukrotnym kliknięciu mogę normalnie przeglądać jego zawartość ). Zaś na większej części programu na podobnym pasku jaki jes w PM 8.0 pasek jest cały czerwony i pisze invalid. Podspodem znowu jest primaryC i primary* .Przy pierwszym w kolumnie “Active” wyświtla yes a przy moim dysku No. I nie wiem co z tym zrobić. Przeinstalowanie systemu nie wchodzi w gre bo tak naprawde nie ma "na czym ". System nie widzi dysku bios tak. Tak jakby był problem z partycją.

Postarałem się jak najszegółowiej opisać :slight_smile:

W razie czego pytać postaram się udzielić informacji.

Dysk jest uszkodzony. Jeżeli nie jest to fizyczne uszkodzenie, może da się naprawić, bez utraty danych.

Trzeba poszukać narzędzi.

Na początek :

http://www.expressit.pl/porady-komputerowe/bad-sektory-jak-naprawic-dysk-twardy/

Smoku114 , popraw tytuł tematu, używając przycisku image.php?album_id=20&image_id=4038

Daj smart dysku z MHDD http://www.chip.pl/forum/viewtopic?tid=14759&fid=12

Dysk sprawdziłem, Jest cały nie daje od niego spaloną elektroniką, z zewnątrz nie uszkodzony, a gdyby był nie mógłbym sprawdzić jego zawartości, a mam taką możliwość. Aha dodam żę problem powstał po użyciu PM 8.0 demo. Wyskoczył jakiś komunikat nie zobaczyłem dokładnie co to, dałem ok i wyskoczył komunikat że coś tam zostało naprawione i po ponownym uruchomieniu kompa problem sie pojawił.

A co do tej diagnostyki to jak mam zrobić te ISO skoro nie mam jak nawet windowsa otworzyć?

Musisz skorzystać z innego komputera niestety.

Napiszę tak za pomocą programu Partion Table Doctor w programi Partition Magic 8.0 pasek zamienił się na szary unlocated. Próbuje stworzyć jakieś partycje ale wyskakuje error i przerywa operacje. Czy musze sformatować dysk jednoczesnie tracac dane? Jesli tak to do jakiego formatu sformatować> NTFS FAT czy FAT32

Aha i czym się różni Primary od Logical volume

Smoku114… Najwyraźniej bierzesz się za narzędzia, o których niestety nie masz pojęcia.

Daj te dane z programu kolegi Ciuci, nie tykaj się żadnych “partition magic” lub czegoś podobnego.

Na początek płyta instalacyjna z XP, w pierwszym “oknie” używa się “R” (wyświetli się linia poleceń), następnie 3 komendy:

chkdsk c: /r

fixboot

fixmbr

Powodzenia.

A jak mam windowsa 7?

Umieść dysk instalacyjny systemu Windows 7 w stacji dysków, a następnie uruchom komputer.

Po wyświetleniu monitu naciśnij dowolny klawisz.

Wybierz język, klawiaturę, a następnie kliknij przycisk Dalej.

Kliknij opcję Napraw komputer.

Kliknij nazwę systemu operacyjnego, który chcesz naprawić, a następnie kliknij przycisk Dalej.

W oknie dialogowym Opcje odzyskiwania systemu kliknij polecenie Wiersz polecenia.

W wierszu poleceń wpisz:

chkdsk c: /r

bootrec /fixboot

bootrec /fixmbr

A widziałem coś takiego okno do wpisywania komend coś jak cmd jutro spróbuję dzięki. Napiszę jak poszło

Dodane 27.02.2012 (Pn) 15:24

Tak więc po wpisaniu 1 komendy wyświetliło Typ systemu plików to RAW. CHKDSK nie jest dostępne dla stacji RAW.

Przy dwóch kolejnych komendach pisze operacja zakończyła się pomyślnie

Co dalej :smiley:

Witam,

Nie wiem czy temat jest nadal aktualny, ale zaproponuje rozwiązanie które mi pomogło.

Miałem niemal identyczny problem, przy próbie instalacji systemu Windows 7 - bios nie wykrywał mi dysku, jedynie obszar 100 mb (zarezerwowany dla systemu).

Rozwiązanie jakie mi pomogło:

Włożyłem płytkę instalacyjną Windowsa XP, odpaliłem instalator i uwaga, ten instalator zauważył dysk, usunąłem partycję 900 gb, stworzyłem świeżą i sformatowałem. Następnie włożyłem płytkę instalacyjną od Windowsa 7 i znowu wszystko widział.

Mam nadzieję, że komuś ten sposób także pomoże.

Pozdrawiam!