System nie widzi napędu CD/DVD

Mam Windows 8 i nie widzi on w ogóle mojego napędu CD/DVD. Najprawdopodobniej jest to spowodowane brakiem sterowników, ale nie wiem jaka to firma i model napędu. Jak przywrócić “do życia” ten napęd? Program SlimDrivers nie wykazuje braku jakiegokolwiek sterownika.

A co to latop? komp ?

 

Jak komp, co robiłeś?

 

Edit:

  • czy napęd widoczny w Mój komputer

  • czy napęd widoczny w menadżerze

  • czy masz zainstalowane napędy wirtualne

  • czy bootuje z niego płyty CD/DVD?

Komputer. Zainstalowałem Win 8 i od tego czasu nie widzi.

 

 - napęd nie jest widoczny

 - w menedżerze też nie

 - nie

 - musiałbym sprawdzić. Ale podczas włączania słyszę jak napęd się uruchamia.

Komputer,podaj konfigurację.

 

Napęd DVD, to sata? - wąska taśma sygnałowa.

 

Jak sata, to przy wyłączonym kompie, wyjmij kabel sata napędu z gniazda sata płyty i wsadź w inne gniazdo sata o ile to możliwe i sprawdź.

Teraz wszystko ładnie śmiga. Dziękuję za pomoc :slight_smile:

Ponawiam zapytanie. Wtedy odłączyłem taśmę od napędu i podłączyłem ponownie. Wszystko działało, ale problem powrócił. Znowu system nie widzi napędu, ale z płyty bootuje, o co może chodzić?

Aktualizacja firmware napędu mogłaby pomóc.

Może to też być wina AHCI w kontrolerze sata.

Ktoś tu jeszcze zajrzał :smiley: To też sprawdzę, jak będę miał czas. Dzięki za pomoc :wink:

Witam,

Sprawdziłeś?

Witam, ostatnio nie miałem czasu tu wbijać, ani grzebać przy komputerze. Jak to sprawdzić? W tej sprawie akurat zielony jestem :confused:

wiesz jak wejść do BISOS’u?

Rozumiem, że miałeś na myśli BIOS? Jeśli tak, to umiem.

albo do biosu nie wchodź znajdź poradnik do przestawiania kontroler sata z ide na ahci, albo wejdź do regedit> HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\msahci

i zobacz czy w start po prawej stronie masz wartość na 0 albo jakąś inną i później napisz co tam masz albo zrób ss

W podanej lokalizacji nie mam żadnego folderu msahci.

A pokażesz jak to wygląda?

Rozumiem, że o to Ci chodziło? http://zapodaj.net/b8f9ef37a8666.png.html

Oczywiście windows legalny?

Legalny :slight_smile:

Ok, wejdź do bios’u nie wiem jaką masz płyte główną, w każdym razie poszukaj intergrated pheripherals (nie pamiętam jak to sie pisze)

Raid mode i napisz co masz ustawione raid mode

Ok, wejdź do bios’u nie wiem jaką masz płyte główną, w każdym razie poszukaj intergrated pheripherals (nie pamiętam jak to sie pisze)

Raid mode i napisz co masz ustawione raid mode

Jest jeszcze inny sposób na naprawę błędu, gdy Windows 8 lub Windows 10 nie widzi DVD. Skorzystać można z takiego poradnika: goo.gl/D4b1X3

Dość jasno pokazują tam, w jaki sposób należy zrestartować sterownik napędu optycznego i co zrobić jak to nie pomoże.