System nie wykrywa dysku podczas instalacji

Witam, zakładam taki temat mimo iż widziałem na forum podobne wątki lecz rozwiązania tam podane, nie do końca pasują od mojego problemu.

Mianowicie, komputer normalnie się uruchamia, ale bardzo często się wiesza, często pojawiają się blue screeny, antywirus wykrywa jakieś wirusy ale nie może sobie z nimi poradzić, postanowiłem więc ze przeinstaluje Windowsa.

Uruchamiam normalnie z dysku CD, ładują się stery no i później jest: wybierz partycję… i poniżej komunikat: nie ma dysku dla wybranej stacji…

Dodam że instalowałem już system z tej płytki, bez problemu, jest to Windows XP SP2, próbowałem tez z jakiegoś systemu modyfikowanego, MX i jest to samo.

Jak uruchomię kompa w trybie awaryjnym z obsługą sieci to działa normalnie nie wiesza się, teraz pisze nawet z tego kompa. :slight_smile: ale wydaje mi się ze ma coś za duże wykorzystanie sieci, przy wyłączonych wszystkich programach.

Płytę główną mam na chipsecie VIA, dysk SATA - hitachi

Proszę o pomoc, pozdrawiam

Prawdopodobnie windows nie ma sterowników sata do Twojego dysku. Poszukaj na stronie producenta płyty głównej sterowników sata (takich do skopiowania na dyskietkę). Podczas uruchamiania instalacji z cd pojawia się komunikat: “Wciśnij F6 aby zainstalować sterowniki scsi innego dostawcy” czy jakoś tak. Wciskasz F6 po zainstalowaniu sterowników (tych domyślnych) poprosi cię o podanie sterownika do scsi i wtedy podajesz te z dyskietki. Po czymś takim normalnie powinien zobaczyć Twój dysk. Dalsz instalacja wygląda standardowo.

No ale skoro wczesniej instalowałem z tej samej płytki bez problemu to dlaczego teraz nagle nie ma sterow.

A nie zmieniałeś nic w biosie?

Nie, nic nie zmieniałem. :cry:

Może jakieś inne pomysły…

Sprawdź zworki w dysku. Czasami przestają łączyć (bynajmniej na moim starym kompie tak się działo). Wtedy tylko widziało dysk z taśmy drugiej.

dongregorio , nie ma czegoś takiego jak “sterowniki sata do Twojego dysku” - to są sterowniki do kontrolera twardego dysku znajdującego się na płycie głównej, co jest wielką różnicą.

skies , jeśli instalujesz system na dysku SATA to wejdź w ustawienia biosu i zmień tryb pracy kontrolera z trybu AHCI na tryb IDE/ATA lub ściągnij sterowniki ze strony producenta płyty głównej i zintegruj je z instalką XP lub na początku instalacji systemu naciśnij klawisz F6 (wyświetla się odpowiedni komunikat kiedy można to zrobić) i “podaj” sterowniki na dyskietce.

Możliwe, że aktualizowałeś Bios na tej płycie i ustawienia w nim się zmieniły na domyślne.

, dysk SATA nie ma zworek do tego celu, nie wprowadzaj w błąd.

Cedar, jak już łapiesz za słowa - kontroler dysku twardego jest w obudowie dysku twardego (IDE/SATA itp.) , na płycie głównej jest interfejs. Ty nie podawaj sprawdzonych porad, tylko lepiej wymyśl, czemu to nie działa :wink: (kolega napisał, że nic nie zmieniał, płyta z Windowsa ta sama).

:wink:

Nie pisz głupot bo nie masz racji - jeśli chcesz się przekonać to jest prosty sposób - wejdź w menadżer urządzeń i zwróć uwagę na to, że są tam widoczne kontrolery, które znajdują się na płycie głównej.

Do tego w tym przypadku sprawdzone porady prawdopodobnie przyniosą pożądany skutek, Ty natomiast nie wysiliłeś się w najmniejszym stopniu aby napisać cokolwiek sensownego, w minimalnym choć stopniu pomocnego w tym problemie.

Nie musiał nic zmieniać, wystarczy, że odłączył baterię na płycie głównej lub ma ona za małe napięcie i ustawienia biosu przełączają się na domyślne, w których kontroler SATA pracuje teraz w trybie SATA/AHCI a wcześniej mógł być przełączony na tryb IDE/ATA.

PS. Poczytaj sobie, może nauczysz się czegoś nowego (jeśli nie pasuje Ci źródło - Wikipedia, to w sieci jest pełno innych, bardziej wiarygodnych stron, które podają identyczne informacje):

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kontroler_ … rmatyka%29

http://pl.wikipedia.org/wiki/SATA

Widzę że temat się rozwinął :slight_smile:

Dzięki wsystkim za wskazówki, pogrzebię jeszcze jutro w biosie i napiszę co jest.

WOW. Gratuluję, poprawiłeś mnie tylko z “sterowniki sata do Twojego dysku” na “sterowniki do kontrolera twardego dysku” a reszt taka sama. Nieźle ziom, nieźle.

Co do AHCI i biosu to się zgadzam.

[quote name=]Sprawdź zworki w dysku. Czasami przestają łączyć (bynajmniej na moim starym kompie tak się działo). Wtedy tylko widziało dysk z taśmy drugiej.

Na wstępie - nie będę tłumaczył, co to emotikona, bo chyba to wiesz - napisałem, żebyś wymyślił o co tu może chodzić, ponieważ ja np. nie mam pomysłu (czemu nagle przestała działać możliwość instalacji, jak wcześniej działało).

Co do Twojego pomysłu ze zresetowaniem słowa CMOS - całkiem możliwe, to by sporo tłumaczyło…

p.s. sam łapałeś za słowa, to też Cię złapałem - nadal nie masz racji…

  • w dysku twardym masz kontroler dysku ( disk controller ) - to kawałek elektroniki, który dba o odpowiednie przetwarzanie sygnałów z głowicy i przekazanie ich dalej,

  • dysk twardy jest podłączony do płyty głównej / dodatkowej karty za pomocą HBA ( host adapter , czy w Windowsie to chyba Storage Controller ) - to właśnie o sterowniki do HBA chodzi.

Proszę o zakończenie zbędnej dyskusji “terminologicznej” oraz “łapania za słowa”. W dalszej części tego tematu tolerowane będą wyłącznie posty odnoszące się bezpośrednio do problemu i propozycji jego rozwiązania.

Jeżeli chcecie dalej omawiać zasady działania dysków SATA to proszę to robić na kanałach prywatnych.