System nie wykrywa Dysku twardego

Witam mam problem Laptop toshiba l40-14b Dysk Sata nie mam wgranego żadnego systemu operacyjnego i podczas instalacji windowsa XP pojawia isę komunikat ,System nie wykrył żadnego twardego dysku" Próbowałem nagrac na płyte przez nlite Windowsa ze sterownikami jednak płyta takjakby była nie widoczna dodam iz na płyte nagrałem obraz ISo może wiecie jak wgrac system?

Dodane 08.01.2013 (Wt) 18:21

dodam że mam orginalny system XP

Nagrałeś na płytę sam plik iso czy też wybrałeś w programie do nagrywania opcję nagrania obrazu płyty z pliku iso?

Ustawiłeś prawidłową kolejność bootowania urządzeń w Biosie (najpierw DVD)?

:roll:

Jeżeli laptop nowy albo był tam linux to instalator windows’a takiego dysku nie wykryje

Ściągnij sobie g-parted , wypal na cd i sprawdź czy wykrywa HDD i jak jest podzielony

Ten komunikat wyskakuje po uruchomieniu instalatora czy przed? Jeśli po uruchomieniu (już podczas pracy instalatora - niebieskie tło) to winą jest sterownik SATA. PRzestaw w BIOSie tryb SATA z AHCI na Compatybility, zainstaluj system, doinstaluj sterowniki (przede wszystkim te od dysku/kontrolera), wróć do BIOSu i przestaw tryb z powrotem na AHCI.

Dysk wykryje, tylko nie rozpozna partycji. Pozwoli je za to usunąć.

@mareksolak

Ta Toshiba raczej nowa nie jest i wydaje mi się, że to czy był tam zainstalowany Linux nie ma wpływu na wykrywanie dysku przez instalator Windows a raczej na prawidłowe wykrywanie partycji - pokaże po prostu nieznany typ partycji ale można taką partycję bez problemu usunąć z poziomu instalatora.

:roll:

  • otóż nie

instalator windows “widzi” partycje fat , ntfs i obszar nie podzielny a partycje typu ext są dla niego niewidoczne a g-parted i instalatory dowolnego linux’a widzą je wszystkie http://gparted-livecd.tuxfamily.org/screenshots.php

Głowy nie dam bo już nie pamiętam dokładnie ale chyba XPkiem usuwałem u siebie Ubuntu choć mogę się mylić - jak znajdę trochę czasu to nie omieszkam sprawdzić. Tak czy siak problem “nie widzenia” przez instalator Windows całego dysku nie ma związku z instalacją Linuksa.

:roll:

To, że ich nie obsługuje, nie znaczy że ich nie widzi. System widzi cały dysk, możesz to sprawdzić np. w przystawce zarządzanie dyskami. Możesz usunąć (prawie) każdą partycje - ważne, żeby system widział dysk twardy.

Zresztą cobryn chce skorzystać z instalatora - tam działa to jeszcze inaczej - ale zapewniam Cię - usunąć można każdą partycję z dysku - czy to linuxową, czy dosową.

błąd wyskakuje w trakcie instalacji gdy windows pack już się rozpakowywuje i przygotowywuje się do instalacji systemu wyskakuje ten komunikat niebieskie tło

Dodane 08.01.2013 (Wt) 21:34

i niestety nie ma w biose nic takiego jak przestawienie Sata na AHCI czy na odwrót; /

Kolego Cobryn: to w końcu “System nie wykrył żadnego twardego dysku” czy wykrył ale wywala bluescreena przy instalacji na WYKRYTYM dysku? Podaj informacje jakie wyświetlają się na bluescreenie.

:roll:

nagrałem sam obraz płyty i kolejnośc bottowania usatwiłem dobra; /

Dodane 08.01.2013 (Wt) 21:38

Znaczy płyta się odtwarza windows wypakowywuje różne rzeczy i gdy już ma się insatlowac windows(nie doszło do tego) wyskakuje że nie wykryto dysku twardego i tam jest f3 zakończ enter kontynuj i gdy kontunuje to komputer restartuje się

Czyli błąd sterownika. XP nie ma domyślnie wbudowanego sterownika AHCI.

W Twoim BIOSie szukaj opcji HDD IDE Compatybility / AHCI.

Jeśli nie znalazłeś zostaje Ci

  • załadować sterownik z dyskietki ( :smiley: )

  • dodać sterownik do obrazu ISO nLitem :wink:

Zapewniam że nie mam takiej opcji; // próbuje juz wszystkie wszelkie fora obcykalem probowałem wgrac sterowniki dodatkowe do xp przez n Litle i nadal nic nie wiem co to może być ;

A wykrywa Ci dysk w BIOSie?

Tu masz instrukcję instalacji z FDD:

http://support1.toshiba-tro.de/tedd-fil … 121932.zip

Ta instrukcja niestety nie jest dla mnie zrozumiała ; / i na stronmie toshibaa nie ma tych sterowników które sa ukazane na podanej instrukcji;d

ja już nie mam pomysłów próbowałem chyba wszystkiego może po prostu dysk się wypalił?

Tego jeszcze nie słyszałem :slight_smile:

Powtórzę pytanie:

Wykrywa Ci dysk w BIOSie?

tak w biose jest wykrywalny Dysk

No to zostaje tylko i wyłącznie sterownik SATA do Windows XP bądź zmiana trybu a AHCI do Compatybility (możesz podać wszystkie opcje jakie masz w BIOSie - może coś znajdziemy).

Sprawdź czy w biosie masz coś takiego jak SATA Mode

Aspire-4740G-BIOS-SATA-IDE-mode-large.jpg

mam tak :Main System time system date hard disk : Fujutsu mhy2120bh, quiet boot [enable] power on dosplay [auto selected]

system memory

total memory: 1536MB

bios ver. v1.60

Motem ADVENCED:

Legacy usb support [enable]

execute disable bit capability [enable]

wake up on kayebord device

wake up on LAN

SECURITY tutaj nic ciekawego nie ma poza usatwianiem haseł

OTHERS tu są alarmy gdy bateria jest niska

i BOOT 1st boot SATA pm-fujits]

2nd boot cd/dvd:3m-mats]

3nd boot device network :realtek