System nie wykrywa karty tp-link tl-wn722n

Witam

Mam nową kartę tp-link tl-wn722n i generalnie pod Windows 10 działa dobrze z wyjątkiem tego że, raz na jakiś czas trzeba było zrestartować system bo nie wykrywał karty.

Zainstalowałem teraz drugi system Ubuntu, i pod Ubuntu praktycznie co drugie włączenie nie wykrywa karty, muszę restartować system aż wykryje kartę… W czym może być problem? Sterowniki?

Zależy jaką masz wersję sprzętową karty (V1, V2, czy V3 - masz oznaczone na pudełku od karty).
V1 jest na chipsecie ATHEROS 9271
V2 i V3 jest oparta o chipsety RALINK
Dla wersji V3 sterowniki (pod Linux) są dostępne tylko beta (“This is a beta version; unknown bugs may still exist. The formal version is coming soon.”)
Karty TP-Link są tanie, ale nie są dobrym wyborem. Z resztą nawet dla Windows 10 publikacja sterowników dla V3 (czyli najnowszej) była 2019-04-18, a mamy końcówkę 2020 roku. Także sam widzisz jaki jest support jeżeli chodzi o TP-Link.

Niestety mam V3 co moge w tym przypadku zrobić?

Nie doinstalowałem sterowników, tak jakby Linux ma systemowe. Może spróbowac jakoś zainstalować?

Z innej beczki mam 8gb ramu a Linux mi widzi 6gb :confused:

Doinstalowanie sterowników do tej karty nie poprawi jej działania - po prostu badziewna karta z lipnymi sterownikami.
Widzi Ci 6GB RAM, bo 2GB zintegrowana karta graficzna sobie rezerwuje jako VRAM. W niektórych BIOS można zmienić ilość przydzielonej pamięci dla karty zintegrowanej.

Możesz polecić jakąś kartę żeby pod Ubuntu nie było problemów?



Unikaj kart opartych o chipsety Broadcomm i kart TP-Linka, bo nie wiadomo nigdy jaką wersję sprzętową dostaniesz.

Same karty żeby gdzieś zza granicy kupować hmm a są jakieś co kupie w jakimś polskim sklepie?

A na Allegro nie ma żadnej z nich?

W polskim sklepie trudno o informację na jakich chipsetach oparte, a jak zapytasz o wersję sprzętową to i tak nie potrafią zagwarantować, że taka będzie.
W każdym razie jak przez internet kupujesz to masz 14 dni na oddanie bez podania przyczyn.

Sprawdź jeszcze kompatybilność tutaj:
http://linux-wless.passys.nl/query_hostif.php?hostif=USB
I tutaj:
https://deviwiki.com/wiki/List_of_802.11ac_Hardware/Wireless_Adapters
i wybierz jakieś kompatybilne.