System nie wykrywa maksymalnego mozliwego trybu DMA

Primary Master - twardy dysk

Primary Slave - nic

Secondary Master - nagrywarka dvd (na końcu taśmy)

Seconadry Slave - dvd rom

Problem pojawił sie gdy zamieniłem starszą nagrywarke na nagrywarke dvd. W menadzerze urządzen w przypadku nagrywarki jak i dvd rom’u jest tryb Multiword DMA tryb 2 chociaż oba urządzenia obsługują Ultra DMA 2, ponadto kilka razy miałem “niebieski ekran”. Odinstalowanie napędów i restart nic nie zmienia, także ich zamiana miejscami na taśmie, sterowniki aspi (4.71) są zainstalowane, w biosie wykrywanie urządzeń IDE ustawione jest na auto.

Co zrobić by system wyykrywał Ultra DMA ?

win xp sp1

oba napędy firmy LG

Tak może być.

Wgraj stery do płyty głównej.

Zastosuj dla napędów taśmę 80 żyłową.

Sprawdź tryb DMA jak jest podpięty tylko jeden napęd na taśmie.

no nie wiem czy to dobrze, skoro

sterowniki do via tez są na swoim miejscu

co do taśmy:

więc nie tu jest problem

A skąd pewność że od napędów.

Nowe napędy DVD lubią taśmy 80 żyłowe i nie patrz że 40 żyłowa spokojnie wystarczy - na 80 napędy osiągają wyższe transfery zbliżone do 33 MB/s.

Zrób testy - system nieraz różnie pokazuje te wartości.

Problemem może być również współpraca dwóch napędów na jedej taśmie - więc zrób testy pojedyńczo,czyli jeden napęd na taśmie ustawiony na zworce na Master i wpięty na ostatniej wtyczce taśmy i zobacz.

Możesz również uaktualnić firmware obu napędów i bios płyty i zobacz.

a włączyłeś w menedrzeże urządzeń, konkretnie na zakładce “pomocniczy kanał IDE” tryb DMA, często trzeba to zrobić ręcznie

stąd, że zaczęło sie to dziac po podłączeniu nagrywarki dvd i podczas nagrywania płyty (na szczęscie przezornie robiłem test)

przy napędach podłączonych każdy z osobna do taśmy tez pojawia sie tryb multiword, a wiem ze kiedyś udało sie ustawic dvd-rom na UDMA 2

jak bede miał mozliwość to sprawdze 80 żyłowe taśmy

dzieki za pomoc

Problemem może być również system i sterowniki i programy typu Alkohol,Clone,aspi,nero,inne.

Podaj treść błędu.

Ważne - wgrać stery do płyty głównej,a przynajmniej do IDE.

Nastąpiła zmiana, teraz na pomocniczym kanale mam podłączony tylko dvd-rom jako master (nagrywarka była pozyczona i musiałem ją oddac), nie mozna więc mówić o jakims ewentualnym konflikcie między urządzeniami na jednej taśmie. Dalej nie ustawia sie tryb wyższy niz multiword dma 2

Co do sterów do płyty - zauważyłem, nie wiem czy to norma, że z paczki via 4 in 1 instalują się tylko strerowniki ‘cpu to agp’, natomomiast sterowniki do kontrorela IDE nie (pozostają więc sterowniki systemowe z 2001 czyli starsze od tych z paczki)

czy mozna coś z tym zrobić?

I tak może być - ewentualnie postaw świeży system i zobacz.

Pakiet VIA instaluje jeden sterownik do IDE,reszta to systemowe.

Sterownik to viaide.sys.

I na chipach VIA często się zdarza że dyski i napędy nie pracują z nominalną (w/g specyfikacji) prędkością.

Okazało sie ze wszystkiemu był winny bios systemowy, gdy wgrałem nieco starszy w menadzerze pojawił sie tryb UDMA2