System nie wykrywa napędu, USB wyświetla kod 43

Naprawde przekopalem juz pol internetu w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania…postaram sie opisac problem jaknajlepiej umiem. Otoż jestem posiadaczem laptopa HP omnibook 2100 (tak tak jest juz stary) Laptop nie wykrywa mi napedu a przy porcie usb wyswietla się wykrzyknik i kod 43 :expressionless: Próbowalem juz wszystkiego. System to WINDOWS XP 2002 SERVICE PACK 2. Zainstalowane liczne aktualizacje do portu USB nic nie dały…próba instalacji windows 95 lub 98 skonczyla sie na błędzie polegającym na partycji MS-DOS :frowning: Naprawde nie wiem co mam robić. Jeżeli ktoś będzie potrzebował jakiś dodatkowych informacji postaram się ich udzielić w tym temacie. Licze na pomoc i szybką odpowiedz…wiem że temat już mógł się powtórzyć lecz nie prosze o linki do tematów bo wszystkie juz przekopalem i nie znalazlem odpowiedzi…

Wszystkie sterowniki zainstalowałeś?

Tzn.?

na pewno w deskopach są sterowniki do chipsetu płyty głownej ale nie wiem czy coś takiego jest też w notebookah.

KOD 43 oznajmia o braku sterownikow. Nie mogę ich znaleść chyba mam port 1.0

W dniu 23.05.2008 , o godzinie 14:10 został dopisany post przez Apollo1994_13

APELUJE O POMOC!

Na stronie HP w dziale download dla tego modelu notebooka dostępne są tylko sterowniki dla Windows 95, 98 i NT 4.0. Instalowanie Windows XP na tak słabym laptopie nie ma sensu, do tego jest jeszcze problem ze skompletowaniem sterowników pod Windows XP dla tego laptopa.

Najprawdopodobniej nie masz zainstalowanych żadnych sterowników i dlatego system nie wykrywa podłączonego sprzętu. Proponuję zainstalować Windows 98, najlepiej korzystając z dyskietki startowej systemu Windows ME. Następnie zainstalować sterowniki pod Windows 98 dostępne na stronie HP. Problem powinien zniknąć.

Ok ale jak zainstalowac 98? Ostatnia próba instalacji skonczyla sie błędem o partycji ms-dos. Co robic?! Napiszcie jak zainstalowac Win98 z dysku.

No to po kolei…

Pierw musisz zrobić na dysku partycje FAT32, systemy Windows 9x i ME domyślnie nie obsługują partycji NTFS. Partycje FAT32 możesz zrobić za pomocą dyskietki startowej, a dokładnie aplikacji FDISK znajdującej się na tej dyskietce. W tym celu bootujesz komputer z dyskietki startowej Win98, a najlepiej Windows ME.

Partycje możesz zrobić na kilka sposobów:

1. Po uruchomieniu komputera z dyskietki startowej gdy na ekranie miga kursor i obok pisze A:, wpisujesz fdisk i potwierdzasz enterem. Robisz partycje na dysku: pierw partycję podstawową o dowolnej wielkości (ustawiasz ją jako aktywną), później partycję rozszerzoną o wielkości równej pozostałemu miejscu na partycje. Jeżeli chcesz więcej niż 2 partycje to na partycji rozszerzonej tworzysz dyski logiczne o takim rozmiarze jaki rozmiar mają mieć poszczególne partycje. Gdy zrobisz partycje, wychodzisz z programu “fdisk” i uruchamiasz ponownie komputer, ponownie bootujesz go z dyskietki startowej, poleceniem format C: , format D: , format E: itd. formatujesz surowe partycje.

2. Zamiast korzystać z wysłużonego już programu fdisk do tworzenia partycji możesz użyć np. darmowego programu GParted, wypalasz obraz na płytę CD/CDRW, a następnie bootujesz z niej komputer. TUTAJ znajdziesz prezentację, jej pierwsza część jest poświęcona tworzeniu partycji przy wykorzystaniu narzędzia GParted. W przypadku korzystania z programu GParted partycje możesz sformatować bezpośrednio z poziomu tego programu.

Gdy masz już zrobione partycje FAT32, uruchamiasz komputer z dyskietki startowej systemu Windows, najlepiej Windows ME gdyż posiada opcję rozruchu z obsługą napędów optycznych. Taką też opcję wybierasz podczas rozruchu z dyskietki startowej. Wkładasz do napędu płytę instalacyjną systemu Windows 95, 98, ME zależnie od tego który system chcesz zainstalować. Poleceniem X: wchodzisz na napęd optyczny, gdzie X jest literą tego napędu. Gdy obok migającego kursora na ekranie pojawi się X:\> wpisujesz Setup i komendę potwierdzasz klawiszem enter. Powinien uruchomić się instalator systemu Windows. Dalej już z górki.

Czytaj pierwszy post

Co do portu USB to pokazuje brak sterownika ktory jest zainstalowany…aktualizacja biosu nic nie dala…

To jest napęd optyczny pod USB czy normalny ATA?

Jeżeli to drugie, to BIOS powinien widzieć go bez problemu i system nie ma tutaj nic do gadania.

Kod 43 przy urządzeniu oznacza, że system operacyjny zatrzymał takie urządzenie gdyż zgłosiło ono problemy. Ponieważ do system operacyjny zatrzymuje to urządzenie, to też BIOS powinien je widzieć bez problemu. Jednak gdyby okazało się, że poza tym Windowsem nadal wystąpią problemy z działaniem tego urządzenia, to sprawdź czy ustawienia w BIOSie są poprawne.

Jest to normalny laptopowy napęd DVD…a jakie oznaczenie w biosie ma USB? serial port?

USB w starych BIOSach może być pod pełną nazwą, czyli Universal Serial Bus.

USB na 99% nie działa z powodu braku sterowników do chipsetu płyty głównej laptopa.

Co do napędu, to tak jak pisałem sprawdź jego działanie poza zainstalowanym systemem operacyjnym. Sprawdź czy na ekranie startowym BIOSa widnieje napęd optyczny, jeżeli BIOS go nie wykrywa to sprawdź czy ustawienia BIOSa są poprawne, ewentualnie sprawdź poprawność podłączenia napędu. Jeżeli tam wszystko OK, a napęd nadal nie jest wykrywany przez BIOS, to obstawiał bym uszkodzenie kontrolera na płycie głównej albo samego napędu optycznego. Jeżeli BIOS wykrywa napęd, a mimo to napęd nie działa poza systemem operacyjnym, czyli np. nie bootuje się z niego płyta CD/DVD z Linuksem, GParted czy też płyta instalacyjna Windows XP, to tutaj na 100% będzie winny uszkodzony napęd.

Wszystko zależy od tego czy BIOS widzi ten napęd i czy udaje się zbootować z niego jakąś płytę. I to właśnie radzę sprawdzić w pierwszej kolejności.

Nie moge nigdzie znaleśc tych sterowników do chipsetu.

Witam.

Problem jaki posiada apollo dotyczy rówież i mnie, z tym, że mam troche nowszy sprzęt: acer aspire 6920 i system windows 7 ultimate. Próba odinstalowanie nie pomaga, bo system automatycznie instaluje sterowniki do portów USB. jak rozwiazać ten problem?