System nie zapisuje położenia ikon na pulpicie

Witam,

od kilku dni borykam się z dość uciążliwym problemem.

Otóż 3 dni temu po uruchomieniu i zalogowaniu się do systemu (Windows 10 Pro x64) wszystkie ikony były przesunięte na lewą stronę w kolumnach, jedna pod drugą.

Dodatkowo system zmienił wielkość ikon na pulpicie z małych na średnie. Początkowo myślałem, że to jakiś problem z rozdzielczością, jednak ta była ok.

Poustawiałem ikony tak jak były poprzedniego dnia i normalnie używałem system.

Następnego dnia po uruchomieniu i zalogowaniu do systemu sytuacja z ikonami się powtórzyła. Zacząłem “googlać” w poszukiwaniu rozwiązania, jednak żadna z rad nic nie dała.

Jedyne co podejrzewam, że jest to problem z rejestrem. Dodatkowo okazało się, że jeśli podczas pracy przeniosę jakąś ikonę w inne miejsce, a następne odświeżę pulpit ikona wraca do kolumny.

To wygląda tak jakby było włączone na stałe automatyczne rozmieszczanie, mimo że nie jest włączone.

Oczyściłem system ze śmieci (windowsowe oczyszczanie dysku, ccleaner, junkware removal tool, adwcleaner, Tweaking.com - Windows Repair) jednak nic to nie dało.

W dalszym ciągu jest z tym problem.

Założyłem testowo nowe konto. Na nowym koncie również ten problem występuje. Wydaje się więc, że problem dotyczy jednak całego systemu, a nie tylko konta, jak najpierw sądziłem.

 

Jeśli ktoś z Was ma jakiś pomysł co z tym fantem zrobić to bardzo proszę o info.

Nie uśmiecha mi się jakoś robić reinstalacji.

 

Windows 10 jest aktualizacją na Windows 8. Jest aktywowany.

 

Pozdrawiam

 

P.S. Podejrzewam, że system jest zainfekowany jakimś świństwem. W związku z tym napisałem osobny post w dziale Bezpieczeństwo. Proszę o zamknięcie tego wątku lub usunięcie posta.

Witaj - mam ten sam problem dokładnie z Windows 10, nie sądzę że po jakiejś ostatniej aktualizacji, raczej sądził bym że schrzaniłem sobie parę ścieżek rejestru przez ostatnie czyszczenie Defragmentatorem (Smart Defrag 4.2.1.817), z opcją full czyli “Defragmentacja i priorytetacja plików” - wydaje mi się, że wtedy mi się pochrzaniło - i pewnie kolego poza ikonami na pulpicie, zmianami po odświeżeniu pulpitu - raczej powrotem do lewej kolumny - i TO SPRAWDŹ - nie zapamiętuje również widoku folderów w exploaratprze - czyli kiedy ustawię na miniatury, wejdę w katalog - wrócę do poprzedniego, dalej mam ustawienia tak jakby fabryczne czyli listę, a nie miniatury… POMOCY!

Nowe rozwiązanie problemu. Trzeba pogrzebać w rejestrze ale działa.

 

  1. Uruchamiamy jako administrator edytor rejestru (Win + R > regedit)

  2. Edytujemy klucz domyślny w poniższej ścieżce

    HKEY_CLASSES_ROOT\Wow6432Node\CLSID{42aedc87-2188-41fd-b9a3-0c966feabec1}\InProcServer32\

i zmieniamy jego wartość z  %SystemRoot%\SysWow64\shell32.dll  na wartość  %SystemRoot%\system32\windows.stor­age.dll

  1. To samo robimy dla kolejnego klucza

    HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID{42aedc87-2188-4­1fd-b9a3-0c966feabec1}\InProcServer32\

  2. Restartujemy komputer i wszystko powinno wrócić do normy.

 

Daj znać czy pomogło.

Pytanie: Używasz ESETa?

U mnie to rozwiązanie nie działa.Wcześniej musiałem zmienić właściciela klucza InProcServer32, bo zmian nie mogłem zapisać.

Mam taką sytuację na dwóch komputerach (w pracy i w domu) i na obu występuje ta sama sytuacja z pulpitem.

Dodam, że na obu mam zainstalowanego antywirusa … Eset Endpoint Antivirus

Miałam to samo. Po kilku dniach problem ustąpił. Też mam NOD-a. Może naprawił po jakichś aktualizacjach albo skanowaniu? Na razie od tygodnia spokój.

 

 

Parę dni temu włączam komputer, a tam… małe ikony na pulpicie. Ucieszyłem się, bo wcześniej wiele czasu poświęciłem na walkę o małe ikony, aż się poddałem. A tu proszę - samo się zrobiło :slight_smile: