System operacyjny który przyspieszy działanie netbooka

Jeśli ustawia się taki sam początkowy, jak i maksymalny rozmiar SWAP, to unika się defragmentacji tego pliku wymiany. System ustala priorytety, a więc przydział pamięci. Polega to na sekundowym opóźnieniu rozruchu procesu danej aplikacji, czy usługi. Dobre i to, gdy się nie ma dużo szybkiego RAM.

Dajcie sobie spokój z tym pagefile.sys. Choćbym nie wiem cobyście robili, to ten W7 i tak będzie zawsze znacznie wolniejszy od Lubuntu, a nawet Ubuntu czy Kubuntu na netbooku. Nie pomoże ani Ready boost, ani wyłączanie usług, czy stosowanie lekkich zamienników programów.

Wcale to nie oznacza, że Linux będzie gorzej działać…

Tak tylko zauważ że mini potrafi wziąć na start 650-700MB RAM, włączysz Chroma i brak pamięci.

Dysk twardy nie jest kilkanaście razy wolniejszy od RAM, ale kilkaset przynajmniej. Najgorsze pamięci RAM DDR3 mają transfer 6,4 GB/s, dyski twarde od 80MB/s do kilku MB/s przy małych plikach. Do tego dochodzi różnica czasów dostępu - dysk od ~20 do 30ms pamięć RAM znaczenie poniżej 1ms. Nawet dyski SSD są i tak dużo wolniejsze od RAM. Porada kompletnie bez sensu. Jeżeli chce się takiego sprzętu to tylko Win XP albo Linux z wskazaniem na to drugie - mój Arch zużywa po starcie ~280MB, przy pracy około 1,5GB i to przy otwartych ~30 kartach w Fx, SWAP nie posiada w ogóle.

No to 280MB zajętego RAM po starcie, to bardzo dużo. Ciężki ten Arch… żartuję. Wcale się nie upieram przy dużo wolniejszym SWAP, tyle że, chodzi o używanie okrojonego systemu i oprogramowania. Zobaczcie, ile bierze w tej chwili XP z Firefox, kilka wtyczek, adfender i parę usług.

http://prntscr.com/1xxoer Jednak jest coś za coś. Trzeba było zrezygnować z usługi utrzymania, z aktualizacji programów, choćby nawet adobe flashplayera.

Windows jest wolniejszy od Linuxa na większości urządzeń przede wszystkim dlatego, że wymaga antywirusa.

Microsoft raczej nie pozwoliłby im preinstalować systemu, któremu za pół roku kończy się wsparcie techniczne (a nawet jeśli, to użytkownicy zostaliby po pół roku bez aktualizacji i i tak musieliby instalować 7), a że chcą by dany model był tani, to wrzucają tylko 1 GB.

Choć powiem, że u mnie na 3-letnim netbooku z 1 GB cięła się zarówno 7 Starter, jak i XP, czy też 8. Teraz wymieniłem RAM na 2 GB, i 7 też się tnie. Chyba będę musiał spróbować wrzucić tam z powrotem XP. Choć to ryzykowne, bo zaraz nie będzie aktualizacji.

Bogdan_G mam akurat 6GB RAM, tak że nie dbam szczególnie o zużycie RAM, co nie zmienia fakt że staram się go nie marnować niepotrzebnie, pewnie jak by się uprzeć to bym zeszedł poniżej 200MB. Linux ma tą zaletę że posiada “dwu poziomowy” RAM - pierwsza cześć to ta którą system pokazuje że jest “zajęta” - ona musi być zajęta by zapewnić prawidłowe działanie systemu (inaczej jeśli będzie brakować wolnego RAM dla tej części system będzie wyłącza aplikacje), druga cześć to tzw. buffer && cached - w tej części pakowane są plik,biblioteki itp. w celu przyśpieszenia działania systemu. Zmniejszając wielkość pierwszej części zyskujemy na przyśpieszeniu działania systemu. Dla porówania:

total used free shared buffers cached

Mem: 5819 5166 652 0 152 3363

-/+ buffers/cache: 1650 4169

Swap: 0 0 0

Realne zużycie RAM na poziomie 1,6GB - głównie Firefox, 3,5GB służą jak cache do przyspieszenia działania systemu.

Moim zdaniem wyjścia w przypadku takiego sprzętu są dwa - albo męczyć się z Win 7, albo Linux. Oczywiście, jest jeszcze XP - system któremu za niedługo kończy się wsparcie, w tym momencie może pojawić się wysyp wirusów na niego i to takich których antywirus może - bo będą one powstawać na podstawie aktualizacji dla pozostałych Windowsów i mogę dotyczyć tak krytycznych elementów jak np. jądro systemowe. Do tego dochodzi że dużo programów również go nie wspiera już, albo nie będzie.

Na słaby sprzęt, to dużego wyboru OS nie ma. Mój siedmioletni pc z XP śmiga, że aż miło. Do do ataku na XP, to bym nie był takim czarnowidzem, bo i win 98 nie został zniszczony na koniec wsparcia, a są tacy, co posługują się tym archaicznym systemem i jeszcze go chwalą. Jeszcze ładnych kilka lat, antywirusy będą obsługiwać XP.

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi, trochę się nauczyłem branżowego żargonu :stuck_out_tongue:

Co do systemu, wybiorę linuxa tego Lubuntu 13.10 - o którym piszą na stronie głównej. Tylko mam jeden mankament - jak to zainstalować? Potrzebuje zrobić pendrive z instalacją oraz czy ten linux pozwoli na obsługę modułu 3G?

Tak.

eech… tak trudno poszukać w sieci? Link |

:oops: