System operacyjny na pendrive do laptopa

Witam
mam stary laptop w którym jest uszkodzone gniazda dysku twardego - nieopłacalna naprawa. Chciałbym do niego podłączyć pendrive a na nim jakiś system operacyjny (windows, lunux). Wiem, są wersje live linuxa ale chciałbym tez móc zapisywać cos w tym systemie np hasło do wifi, ulubione w przeglądarce - żeby za każdym razem nie robić tego od nowa.
Owy komputerek z takim systemem będzie służył głównie do internetu

Co byście doradzili, jaki system, jak go zainstalować na pendrivie ?

Możesz każdego Linuksa zainstalować w ten sposób. Potrzebujesz do tego 2 pendrive. Jeden na którym będzie instalka a drugi jako miejsce docelowe, ale lepszym rozwiązaniem będzie dokupienie zatoki na dysk twardy zamiast napędu cd-rom.

czyli co odpalam live linuxa (np ubuntu, mint) a ulubione w przeglądarce , hasło do wifi będzie mi zapisywał na drugim pendrivie i za każdym razem po odpaleniu live będzie pamiętał to automatycznie?

to maly laptop 12’ bez napędu cd-rom

To co ty potrzebujesz to:
Live linux z persistent storage, czyli w zasadzie bardziej system na usb niż live
przykłady z internetu

http://www.howtogeek.com/howto/14912/create-a-persistent-bootable-ubuntu-usb-flash-drive/

http://docs.kali.org/downloading/kali-linux-live-usb-persistence

Osobiście kiedyś korzystałem z Kali

Zewnętrzny dyski na usb powinien być trochę szybszy od pendriva

Na pendrive dobry będzie Slax.
Umożliwia zapis na tym samym pendrive na którym się znajduje. (ustawienia/pliki itd.)


Pobierz ZIP dla USB i w środku masz skrypt BAT, który Ci zrobi bootowalny USB z nim, gotowy do uruchomienia.
Minus - nie jest już rozwijany.

Nie to miałem na myśli. Pobierasz np Minta (czy dowolny inny Linux) i tworzysz z niego bootowalny pendrive tak jak przy normalnej instalacji (poradników w sieci jest sporo). Uruchamiasz z niego komputer, podpinasz drugi pendrive (ten na którym będzie docelowo zainstalowany) i podczas instalacji wybierasz ten drugi pendrive do instalacji.
W ten sposób możesz zainstalować każdego Linuksa, w pełnoprawnej wersji która się będzie instalowała i pracowała jak na dysku twardym.
Nie polecam instalować nierozwijanych systemów.

Na takie zastosowania spoko jest puppy linux. Wystarczy nagrać na pendrive i w systemie wybrać odpowiednią opcję aby zapisać sesję na pendrive. On za każdym razem ładuje się do ram więc nie będzie spowolnienia związanego z szybkością pendrive.

1 polubienie

Możesz użyć jeszcze dysku SSD zamiast karty WIFI. Zobacz czy
dasz radę zamienić kartę WIFI na dysk SSD mSATA. Jak nie zostaje jeszcze dysk „SSD
mSATA mini” ale jest droższy i ma gorsze parametry.