System operacyjny na pendrive do laptopa

(Portal) #1

Witam
mam stary laptop w którym jest uszkodzone gniazda dysku twardego - nieopłacalna naprawa. Chciałbym do niego podłączyć pendrive a na nim jakiś system operacyjny (windows, lunux). Wiem, są wersje live linuxa ale chciałbym tez móc zapisywać cos w tym systemie np hasło do wifi, ulubione w przeglądarce - żeby za każdym razem nie robić tego od nowa.
Owy komputerek z takim systemem będzie służył głównie do internetu

Co byście doradzili, jaki system, jak go zainstalować na pendrivie ?

(pocolog) #2

Możesz każdego Linuksa zainstalować w ten sposób. Potrzebujesz do tego 2 pendrive. Jeden na którym będzie instalka a drugi jako miejsce docelowe, ale lepszym rozwiązaniem będzie dokupienie zatoki na dysk twardy zamiast napędu cd-rom.

(Portal) #3

czyli co odpalam live linuxa (np ubuntu, mint) a ulubione w przeglądarce , hasło do wifi będzie mi zapisywał na drugim pendrivie i za każdym razem po odpaleniu live będzie pamiętał to automatycznie?

to maly laptop 12’ bez napędu cd-rom

(przybylas) #4

To co ty potrzebujesz to:
Live linux z persistent storage, czyli w zasadzie bardziej system na usb niż live
przykłady z internetu

http://www.howtogeek.com/howto/14912/create-a-persistent-bootable-ubuntu-usb-flash-drive/

http://docs.kali.org/downloading/kali-linux-live-usb-persistence

Osobiście kiedyś korzystałem z Kali

Zewnętrzny dyski na usb powinien być trochę szybszy od pendriva

(Domker) #5

Na pendrive dobry będzie Slax.
Umożliwia zapis na tym samym pendrive na którym się znajduje. (ustawienia/pliki itd.)

Pobierz ZIP dla USB i w środku masz skrypt BAT, który Ci zrobi bootowalny USB z nim, gotowy do uruchomienia.
Minus - nie jest już rozwijany.

(pocolog) #6

Nie to miałem na myśli. Pobierasz np Minta (czy dowolny inny Linux) i tworzysz z niego bootowalny pendrive tak jak przy normalnej instalacji (poradników w sieci jest sporo). Uruchamiasz z niego komputer, podpinasz drugi pendrive (ten na którym będzie docelowo zainstalowany) i podczas instalacji wybierasz ten drugi pendrive do instalacji.
W ten sposób możesz zainstalować każdego Linuksa, w pełnoprawnej wersji która się będzie instalowała i pracowała jak na dysku twardym.
Nie polecam instalować nierozwijanych systemów.

(kuba3351) #7

Na takie zastosowania spoko jest puppy linux. Wystarczy nagrać na pendrive i w systemie wybrać odpowiednią opcję aby zapisać sesję na pendrive. On za każdym razem ładuje się do ram więc nie będzie spowolnienia związanego z szybkością pendrive.

(Piotr47) #8

Możesz użyć jeszcze dysku SSD zamiast karty WIFI. Zobacz czy
dasz radę zamienić kartę WIFI na dysk SSD mSATA. Jak nie zostaje jeszcze dysk „SSD
mSATA mini” ale jest droższy i ma gorsze parametry.