System operacyjny na wirtualnej maszynie nie uruchamia się

Witam

Mam windowsa 10H, Ryzen 5 3600, płyta główna Prime B-450M-A, 16 GB RAM i mam problem z wirtualną maszyna. Mianowicie obojętnie czy używam Virtual Boxa czy Vm Ware, nie chce mi się włączyć system z obrazu iso. Dodam że wcześniej teraz nie pamiętam gdzie ale gdzieś w biosie włączyłem wirtualizację, bo wcześniej nie działało nic. Teraz jak stworzę maszynę, zazwyczaj daję dużo wyższe parametry niż to co mi proponują (czasami daje domyślne takie jakie mi proponują) i nic niby się włącza i koniec nic się nie dzieje. Próbowałem na kilku linuxach (ubuntu, kubuntu, zorin, mint) i nic. Już nie wiem co mam robić. Potrzebuję linux na maszynie wirtualnej gdyż ma windows co chwila po aktualizacjach są problemu z drukarką, a na linuxie nie mam problemów.

No to włącz, bo bez tego nie pójdzie.

No właśnie o to chodzi że ja tego nie wyłączyłem. Ale w między czasie robiłem aktualizację BIOSa, i teraz tego nigdzie nie widzę, ale chyba raczej mało prawdopodobne , że się samo wyłączyło. Zresztą wcześniej jak to miałem wyłączone to już sama próba włączenia utworzonej maszyny powodowała błąd. Teraz jak próbuję na linuxie to włącza mi się wybieram co chcę z menu rozruchowego i potem niby linux się włącza jest logo i to koniec cały czas na tym logo zostaje.

To jak będzie logo to daj ESC. Powinno pokazać na czym się zatrzymało bootowanie.

Gdy jesteś już w UEFI / BIOSie, to teraz pora włączyć funkcję wirtualizacji. Znajdziesz ją
Z kolei w przypadku procesorów AMD należy szukać opcji o nazwie SVM Mode lub SVM Support . Po znalezieniu odpowiedniej opcji wejdź w jej szczegóły i zmień jej wartość z Disabled na Enabled . Następnie wyjdź z BIOSu / UEFI, potwierdzając zapisanie swoich zmian. Po ponownym uruchomieniu komputera wirtualizacja sprzętowa będzie aktywna,

Znalazłem to SVM Mode i było na enabled, tak jak wcześniej włączyłem. Także problem dalej jest, a błędy są takie:

I dalej dalej się coś tam wysypuje. To jest ubuntu w trybie bezpiecznym czy jakoś tak (2 opcja od góry z menu rozruchowego).

Programy i funkcje> włącz lub wyłącz funkcje Windows> i zobacz czy masz włączoną funkcję Hyper-V, jak masz to ją wyłącz.

Z tego co widzę to jest załączone

Pytanie jak to wyłączyć i do czego to służy?

Może się coś przyda

https://help.ubuntu.com/community/SquashfsErrors

Błędy na zdjęciu wskazują na problemy z odczytaniem plików obrazu systemu lub obrazu dysku maszyny wirtualnej.

Hmm ja już tyle obrazów ściągnąłem, i za każdym razem to samo, obrazu maszyny nie ściągam.

Dobra w info o systemie pokazuje że HV jest włączone, ale wszedłem do tych funcji i tam to było wyłączone. Włączyłem to i jeszcze włączyłem opcję poniżej tj. platforma maszyn wirtualnych ale wyskoczył mi znowu błąd przy samym włączaniu maszyny. Wyłączyłem obie te opcje i błąd nadal jest a jest taki:

Nie udało się otworzyć sesji dla maszyny wirtualnej Ubuntu.

Call to NEMR0InitVMPart2 failed: VERR_NEM_INIT_FAILED (VERR_NEM_VM_CREATE_FAILED).

Kod wyniku (RC): E_FAIL (0x80004005)
Komponent: ConsoleWrap
Interfejs: IConsole {872da645-4a9b-1727-bee2-5585105b9eed}

Sprawdzałem w BIOSie i SVM jest włączone nadal.

zobacz virtualbox.org • Zobacz temat - Mam hosta 64-bitowego, ale nie mogę zainstalować gości 64-bitowych

Panel sterowania> Programy i funkcje> włącz lub wyłącz funkcje Windows>

To jest maszyna wirtualna od Microsoftu, i możesz mieć albo jedno albo drugie.

@stens1950 Nowy Vmware Player działa z włączonym Hyper-V. Po prostu wykorzystuje mechanizm Hyper-V. Tak samo VirtualBox, potrafi do uruchamiania maszyny wykorzystać Hyper-V. Również emulatory Androida już potrafią działać z włączonym Hyper-V.

@willy87 ciekawostka, miałem podobny problem z pierwszymi wersjami VirtualBox wykorzystującymi do akceleracji Hyper-V. Aktualizacja systemu kończyła się błędem sumy kontrolnej. Tak było na każdej dystrybucji, którą pobrałem. Po prostu funkcja odpowiedzialna za wyliczanie sum kontrolnych źle działała pod wirtualką.

Problem został rozwiązany po dłuższym czasie i kilku aktualizacjach, w międzyczasie zmieniłem na Vmware Player.

Mam wgrane najnowszy i z włączonym Hyper-V nie działa.

Powinno działać ale trzeba zmienić wirtualizację na Hyper-V