System operacyjny podobny do Linuxa

(Karol1234567) #1

Witajcie.

Chcę stworzyć własny system operacyjny.

Oczywiście na jądrze Linuxa.

Miałby własny (albo bardzo przerobiony) interfejs graficzny.

Resztę szczegółów podam w trakcie.

Byłby łatwy w obsłudze i szybki.

Propozycje, pomysły i porady mile widziane :slight_smile:

P.S. Można pisać też na karol1234567@opoczta.pl

Codziennie, wieczorem sprawdzam.... :smiley:

(wojtex) #2

Witaj.

Powiem tak: wnioskując z treści postu domyślam się, że znawcą systemów spod znaku Pingwina nie jesteś (oczywiście mogę się mylić) i muszę Cie uświadomić, że nie jest to tak prosta sprawa (szczególnie interfejs graficzny, bo samo jako-tako działające distro można zrobić w miarę łatwo).

Kolejna sprawa to to, że dystrybucji Linuksa są tysiące, więc nasuwa się pytanie: po co kolejna?

Jeśli się nie myliłem co do Twojej znajomości Linuksa to polecam Ci na początek zainstalować np. Slackware, poużywać go, skonfigurować, poznać budowę systemu i dopiero zabierać się za takie rzeczy. Oczywiście znajomość programowania wymagana... szczególnie do tego interfejsu graficznego. Oczywiście ogarnięcie X.Org-a też by się przydało.

Powodzenia.

PS Mój pomysł: Zrobić dystrybucję, która miałaby domyślnie wbudowane różnorakie emulatory ( AMIGA, NES, PSX, ... ) i prekonfigurowane opcje dla popularniejszych gier, żeby działały out of the box.

(Karol1234567) #3

Masz rację - trochę się zapędziłem .....

Głównie chodzi mi o zmianę ekranu ładowania systemu i zmianę struktury folderów .... np;

------SYSTEM (pliki potrzebne do działania systemu)

------PROGRAMY (foldery zainstalowanych programów)

------UŻYTKOWNICY

|

.............. (foldery użytkowników)

| DOKUMENTY

|

OBRAZY, MUZYKA, FILMY, POBRANE

Proszę o pomoc.

(wojtex) #4

Zmiana bootloadera to nie problem, ale zmiana struktury folderów (o ile jest możliwa) jest już trudną sprawą...

Linux ma strukturę katalogów jaką ma i trzeba się z tym pogodzić. Na początku może to być wada (trudno ogarnąć co gdzie jest), ale jest to plus Linuksa, bo programy korzystają ze wspólnych bibliotek, a nie tak jak to jest w przypadku Windowsa... Chociaż czasami i to jest wadą :slight_smile:

Na internecie jest sporo tutoriali jak stworzyć "własne distro". Mój pomysł jakie to ma być distro też podałem.

(Karol1234567) #5

ok dzięki - zabieram się za robotę ..