System operacyjny w C# dzięki Cosmos?

Witajcie.

Czy w Visual Studio (projekt Cosmos) można napisać system operacyjny w C# ?

Czy jest możliwość napisania interfejsu graficznego; przyciski, listy rozwijane, itp ?

Czy w ten sposób mogę np. stworzyć “Pulpit” z funkcją dodawania Nowego folderu ?

Czemu nie, masz wszystko co potrzebne. Dopisać od groma sterowników (ewentualnie użyć istniejących), napisać serwer graficzny, jakieś API do GUI i będziesz miał system-po co najmniej roku lub nawet więcej dłubania

Mniej roboty jest z tworzeniem właseń dystrybucji na linuxe ponieważ tam już masz środowisko graficzne, jądro a resztę piszesz sam (albo dodajesz już gotowe).

a gdybym już coś sensownego napisał… czy mógłbym to sprzedawać jako własny produkt?

Jeśli dla ciebie system to przyciski, foldery i listy rozwijane - daruj sobie. Wiesz cokolwiek o komunikacji podzespołów z programami, zarządzaniu pamięcią, mechanizmach synchronizacji i komunikacji miedzy procesami, strategiach przydzielania czasu procesora wątkom itd.

Tak, jeśli opierasz system o jądro linuxa (a reszte napiszesz sam) mozesz go sprzedawac - są płatne dystrybujce linuxa. Aczkolwiek wątpie, że cos napiszesz.

C# jest językiem interpretowanym przez wirtualną maszynę. Wydajnością twój system by nie grzeszył. Samo jednak pytanie wskazuje żebyś odpuścił sobie ten temat. MS robi system od groma lat a ciągle coś jest nie tak, a więc jak sam chcesz napisać coś co miałoby się sprzedać?

Odnośnie tworzenia swoich własnych systemów, stara perełka do której zawsze odsyłam młodych zapalonych: http://forum.4programmers.net/Spolecznosc/Perelki/53884-Tylko_zaawansowani_pomozcie_system_operacyjny?hl=system%20operacyjny

Moje pytanie dotyczące sprzedaży osa stworzonego przy pomocy cosmos było z czystej ciekawości -)

a po za tym pytałem o techniczną możliwość napisania w nim gui - a nie “dla mnie system to przyciski i listy rozwijane”.

Powiem tak, w programowaniu właściwie wszystko jest możliwe. Ale większość z tego jest zwyczajnie nieopłacalne :wink:

C# jest najpierw kompilowany do kodu pośredniego IL, następnie maszyna wirtualna kompiluje ten pośredni kod do kodu natywnego, żadnej interpretacji tam nie ma.

Nie jest również zabronione tworzenie kompilatorów C# do kodu natywnego i nieużywanie maszyny wirtualnej.

Żeby napisać taki system potrzebujesz z setkę wyśmienicie doświadczonej ekipy. System budowany przez lata jak windows nie podda się małemu wypierdkowi za przeproszeniem. Taki system musiałby być lepszy. Pod każdym względem. I musiałby mieć zaplecze finansowe, pod względem którego niewiele firm może się równać MS…

ja gdybym pisał os`a to albo z tym cosmos albo z dos (freedos) - wystarczy grafikę zaimplementować i parę sterowników.

na pewno nie pisałbym os`a od zera.

p.s. jak patrze na takie projekty jak cosmos to myślę że za kilkanaście lat będzie dodatek do msvs w którym będzie można graficznie os pisać (składać z okienek).

technologia idzie do przodu…

Cosmos jest już OSem sam w sobie, więc użycie go nie jest żadnym wielkim wyczynem.

Roboty dużo, bez doświadczenia nie da rady.

Szczerze mówiąc to osobiście mam wątpliwości co do legalności Cosmosa w wykorzystaniu komercyjnym.