System padł - brak pliku NTLDR

Witam

Przy odpalaniu kompa odpala mi się kilka komunikatów.Proszę o radę/metodę możliwie bezinwazyjną i szybką do zlikwidowania “usterki” jak niżej:

Primary master: OK

Primary slave: none

Secondary master: none

Secondary slave: none ogy CPU detected(hyper -threading technology enabled

floppy disk fail (40)

Scan devices.please wait…

Raid

non define

None Raid

Serial_Ch0 MAster: Maxtor 6L200M0

Verifying DMI Pool Data …

Brak pliku NTLDR

Naciśnij ctrl+alt+del aby zrestartować

Z GÓRY DZIĘKI ZA JAKIEKOLWIEK INFO CO DALEJ Z TYM ERROREM

czyli brak boot sectora startowego dysku- musiały zostać usunięte pliki ntldr i być może jakieś inne i dlatego system nie startuje. Jest na to proste wyjście: wgranie na nowo tego pliku, ale najpierw powiedz jaki to system (podejrzewam XP) i czy masz jakieś inne systemy na dysku.

Przestawiły Ci sie dyski w BIOSie z których ma być bootowany system. Poszukaj tam.

Najprościej by było podłączyć dysk do innego kompa lub odpalić jakiś system live cd i wrzucić ntdlr z płyty z systemem windows

to komp kolegi więc na 99% jestem pewny ,że nie ma drugiego systemu poza XP.

mam kieszeń ,którą mógłbym podłączyć do mojego lapka ten dysk. w jakie miejsce przegrać ten plik …windows/system ? czy ten plik będzie na płycie Product Recovery CR-ROM/ Service Pack 2 ? to jedyna, z której mogę skorzystać .

w googlach wpisz brak pliku to ci się pojawi parę wyników gdzie są przedstawione rozwiazania. tydzien temu mialem ten sam problem ale jak ktos już to powiedzial przestawiły mi sie dyski.

Jeżeli jesteś pewien że właściwy dysk jest ustawiony jako startowy to faktycznie należy przegrać plik NTLDR, a właściwie to dwa pliki bo jeszcze warto wgrać plik NTDETECT.COM. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale ten dysk z uszkodzonym systemem możesz podłączyć do innego kompa tak? Jeżeli tak to świetnie. Postępuj tak jak ci napiszę:

  1. W panelu sterowania sprawnego kompa wybierz Opcje Folderów.

  2. Przełącz w oknie co ci się pojawi na zakładkę Widok

  3. Odznacz (ma być pusty kwadracik) opcję “Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego”

  4. Przełącz w kółeczku na “Pokaż ukryte pliki i foldery”

  5. Zastosuj wszystko i wejdź na dysk systemowy

6 Bezpośrednio na dysku systemowym zobaczysz teraz pliki NTLDR i NTDETECT.COM

  1. Skopiuj je i wklej bezpośrednio na podpięty dysk systemowy z uszkodzonym systemem.

Nie zapomnij później przywrócić poprzednich ustawień bo kiedyś możesz sobie usunąć coś przez przypadek :slight_smile:

Jeżeli czegoś nie zrozumiałeś bądź natrafiłeś na schody :slight_smile: to pisz.

wrzuć na C: poprostu :slight_smile:

Mimo to ja obstawiam że podmieniły sie bootowalne dyski. Nie ma co kombinować z przepinaniem dysków i kopiowaniem bo jeśli znadziesz gdzie się znajduje ustawienia dysków to masz 30 sekund roboty.

Co za bullshity tu są wypisywane. Uszkodzony system. Jak jest to XP to wsadzasz nośnik, bootujesz, instalacja naprawcza. Jak Vista, to tak samo tylko, że program z nośnika wyszuka błędy i naprawi. W zasadzie 20min i po problemie.

Dzięki wielkie

Pragmatyka nakazuje jeszcze się doinformować/poinformować odn. akcji,które zalecacie.

  1. podłączenie dysku do kieszeni, podpięcie i skopiowanie brakujących plików jednak odpada bo dopiero teraz rozkręciłem maszynkę i niestety ma tylko wyjście na SATA :frowning: (chyba,że znajdę stacjonarkę gdzie mógłbym podłaczyć go jako drugi dysk - dobry pomysł ??? )

  2. w Biosie mogę przełączać w “peryferiach” kolejność bootowania i ustawiłem tam kolejność: HDD,CD-ROM lecz np już w podstawowych ustwieniach Biosa nie wykazuje mi(nie widzi) niczego poza DVD. Więc chyba opcja z przełączeniem w Biosie nie pomoże.

Jeszcze jeden szczegół przy odpalaniu mogę użyć Tab’a , który przenosi mnie do POST’a (pojęcia nie mam co to) więc tabuję i pokazuje mi:

NOTICE:

The number of disks is not adequate to create a RAID! !!

F1: View Array/disk Status

strzałka góra/dół: Move to the next item

Enter: confirm the selection

Esc: Exit

Channel Drive Name Array Name Mode Size(GB) Status

Serial_Ch0 Master MAxtor 6L200M0 SATA 189,52 Hdd

Serial_Ch1 Master No drive

Czy może te info coś jeszcze wprowadziło do debaty…

Zgadza się - system wystartuje, ale podczas naprawy podmienia wiele plików z ustawieniami i niektóre zainstalowane programy przestają działać prawidłowo. Lepiej jest poświęcić kilka minut więcej i wkleić tylko to co porzeba. Robiłem to i przez naprawianie za pomocą płyty z windowsem jak i przez skopiowanie plików - zdecydowanie polecam to drugie wyjście.

Proponuję tak:

  1. Uruchomić komputer z płyty z Windowsem

  2. Po wczytaniu plików wybrać naprawę systemu (w pierwszym oknie z opcjami jakie się pojawią wybrać R o ile dobrze pamiętam i wtedy wchodzi w konsolę odzyskiwania)

  3. Wybrac partycję na ktorą bedziemy kopiowac pliki - zazwyczaj C

  4. Jeżeli przy instalacji systemu było założone hasło to należy je tu podać i ENTER. Jeżeli nie to samo ENTER

  5. Następnie wpisać:

copy dysk :\i386\ntldr c:\

copy dysk :\i386\ntdetect.com c:\

dysk - zamiast tego należy podać literę pod jaką przyporządkowany był napęd CD lub DVD

A najprościej skopiować te pliki ze zdrowego systemu na pendrive i wystartować z płyty jakiś system LiveCD np. UBUNTU i przegrać te pliki z pena na dysk C :slight_smile:

Dzięki ale nie mogę nic zrobić z napedem CD bo…w czasie bootowania płyty z Windowsem od razu wyrzuca ,że brak pliku NTLDR, żeby zrestartować naciśnij ctrl+alt+del.

Już nie wiem co podziała :cry:

Ile można młucić jeden problem?!

Chciałbym tylko odpalić tego gada nie tracąc danych. Pozostaje mi chyba podłączenie do innego kompa co ma wyjście na SATA i skopiiować wtedy te pliki. Ktoś jeszcze ma jakąś alternatywę?

thx

No ale musisz ustawić w biosie żeby ci bootował z CD. Nic nie możesz zrobić z napędem (jeżeli oczywiście masz płytę bootującą w napędzie) bo pewnie masz bootowanie jako pierwsze ustawione z dysku twardego albo dyskietki. Ustaw jako pierwsze napęd CD i wtedy odpali ci z płyty a komunikat o braku pliku nie wyskoczy. Wtedy pokopiuj co trzeba i przed ponownym rozruchem wyjmij płytę.

pisałem wyżej…nic nie mogę zrobić z bootowaniem. nie widzi mi nic poza napędem DVD. owszem mogę ustawić kolejność czytania napędów ale na głównych ustawieniach biosa (tam gdzie jest zegar) nie widzi/nie znajduje innych napędów poza DVD. mało tego: tego mogę tylko ustawiać na primary master.

Może źle cię rozumiem, ale wynika z tego co piszesz, że widzi ci napęd DVD, więc można bootować z płyty CD. Więc w biosie w zakładce Boot (bądź inaczej nazwanej w zależności od rodzaju biosu) ustawiasz na First boot na napęd DVD. Wydaje mi się, że nie w tej zakładce biosu chcesz ustawiać co trzeba. Jak źle zrozumiałem to opisz jaki to BIOS i w jakiej zakładce to próbujesz ustawić. Może damy radę :slight_smile:

dokładnie jest tak,że widzi mi tylko primary master i tam mogę ustawić tylko DVD. bootowanie z niego nic nie daje-nie chce czytać płyty/załadować jej. od razu wyskakuje error,że brakuje ntldr. teraz podłączyłem pod inna maszynę ten dysk i chcę skopiować te dwa pliki o których piszesz czyli ntdetect i ntldr. tylko nie wiem dlaczego miejsce docelowe podałeś mi na c: . na zdrowym systemie te dwa pliki są w na c: tylko na c:windows/servicepackfiles/i386. na “uszkodzonym” dysku teżtam widnieją - i że niby co? są uszkodzone? mam je wyrzucić i skopiować te ze zdrowego systemu?

dzięki za wsparcie

poczytaj

http://www.searchengines.pl/lofiversion … 64100.html

Słuchaj: na płycie z Windowsem jest taki folder “i386”. W tym folderze są te pliki. Skopiuj je bezpośrednio na dysk C (jezeli oczywiście system masz na dysku C). W żaden inny katalog. Bezpośrednio na dysk C. Jeżeli nic innego jeszcze się nie usunęło to na pewno system wystartuje. A co do bootowania z płyty to coś źle robisz, bo jak ustawisz w biosie na bootowanie z DVD i zatwierdzisz ten wybór przy wyjściu i włożysz płytę z windowsem (sprawną oczywiście) to nie ma takiej możliwości żeby ci przy sprawnym napędzie DVD nie zabootowało z płyty. W trakcie bootowania jest napisane żebyś nacisnął dowolny klawisz i to spowoduje rozruch z płyty. Coś nie zatwierdzasz, albo w biosie, albo podczas bootowania. Coś mam wrażenie, że nie we właściwym miejscu biosu ustawiasz.

Jak uda ci się skopiować te pliki to napisz to ci powiem jak zrobić, żeby miały atrybut systemowy, żeby przypadkowo ktoś nie usunął ich ponownie.