System samoczynnie wybudza się z uśpienia

(mf24) #1

Witam, od dłuższego czasu mam problem z systemem Windows 7 HP x64, który objawia się tym, że przy każdym dłuższym (kilka godzin) uśpieniu, laptop samoczynnie się wybudza i działa dopóki się nie rozładuje (mimo że według planu zasilania po 10-15 min powinien iść spać)…
Według dziennika zdarzeń powodem wybudzenia jest przycisk zasilania, którego nikt na pewno nie dotyka. Czy problem może leżeć w karcie sieciowej? Czasem po wybudzeniu muszę odczekać 2-3 minuty zanim internet ruszy.

W linku screen logów z dziennika zdarzeń systemowych.

(marcin20000) #2

Hm… co do karty sieciowej… możliwe:) Mój z uśpienia budzi się w dwóch sytuacjach: kiedy ma aktualizację i kiedy włączysz/wyłączysz internet w domu.

(stens1950) #3

Menedżer urządzeń >ppm na kartę sieciową >właściwości > zakładka “zarządzanie energią” i tutaj odhacz wszystko. I tak możesz zrobić z myszką, klawiaturą i urządzenia interfejsu HIT.

(mf24) #4

Aktualizacje mam wyłączone od zawsze. Router na pewno nie jest wyłączany przez nikogo.

W zarządzaniu energią dla karty sieciowej miałem wyłączoną możliwość wznawiania pracy (teraz odhaczyłem też wyłączanie karty).

Dzięki za podpowiedzi, będę obserwował czy są zmiany.

(Radek68) #5

Uruchom wiersz polecenia (CMD) w trybie administratora, wpisz (wklej) i wykonaj polecenie:
powercfg /devicequery wake_programmable
a dowiemy się jakie urządzenia w ogóle mogą budzić u Ciebie komputer.

Potem wpisz i wykonaj polecenie:
powercfg /devicequery wake_armed
a dowiemy się co ma aktualnie do tego uprawnienia.

Na koniec wpisz i wykonaj polecenie:
powercfg -lastwake
a dowiemy się co ostatnio wybudziło komputer.

(mf24) #6

Od godziny ~18 w sobotę wieczór do teraz nie używałem w ogóle komputera, jednak w dzienniku zdarzeń widzę, że włączył się w nocy z soboty na niedzielę o 5:40 i w niedzielę o 11:48 (dobrze że chociaż się uśpił :slight_smile: ). W linku wynik komend… - dodam, że “lastwake” sprawdzałem wcześniej kilka razy i zawsze powodem był “przycisk zasilania”.

Pozdrawiam

(hindus) #7

To może jakieś zakłócenia powodują indukowanie się impulsu na przycisku zasilania? Jak skończą Ci się pomysły na walkę software’ową, to spróbuj prześledzić gdzie na płycie głównej jest zainstalowany włącznik i wypnij tę konkretną wtyczkę. Oczywiście do włączenia kompa będziesz musiał każdorazowo ją podłączyć, ale zawsze to jakiś kierunek… Jeśli dalej będzie się włączał, będziesz mógł wykluczyć problemy sprzętowe z samym przyciskiem.

(Radek68) #8

A zerknij jeszcze na harmonogram zadań, tam różne cuda potrafią się ukrywać.

(mf24) #9

Wczoraj o godzinie 7:06 komputer znowu się uruchomił - dzisiejszej nocy było ok. Dziwne, że godziny start są niemal za każdym razem inne.

Screen z harmonogramu zadań. Są jakieś wyzwalacze - myślicie, że to będzie to?

EDIT.

Wydawało mi się, że jest już ok, jednak sytuacja się powtarza. Wczoraj o 00:20 wyłączyłem komputer i dopiero teraz go chciałem uruchomić - oczywiście rozładowany… włączył się o 6:19 i 10:43. Wszystko z harmonogramu zadań wyłączyłem przed napisaniem posta 10 dni temu.