System sie nie ładuje, nie chce formatować z plyty xp,

jak w tytule.

włączam kompa i się wyświetla

"1. uruchom narzędzie do naprawy systemu podczas uruchamiania zalecane

  1. uruchom system windows normalnie"

przy opcji 1 monitor gaśnie, włącza się i pojawia się ten sam screen,

przy drugiej opcji system urtuchamia się od nowa i zacina w tym samym miejscu.

nie pamiętam już jak dokładnie udało mi się dojść do jakiegoś scandiska… dwuetapowo przeskanowało komputer i przy 99% całości komp się resetuje.

chciałem sformatować z płytki instalacyjnej XP SP3, ale po załadowaniu wszystkiego, jak są 3 opcje, instaluj, napraw i zakończ, przy opcjach 1 i 2 wyskakuje, że nie wykryto dysku, jedyne co da się zrobić to F3(zakończ)

komputer to acer aspire 5315, dysk WDC 120GB.

nie wykryto dysku ponieważ xp na płycie nie ma sterowników do dysków sata. musisz najpierw je pobrać ze strony intela i za pomocą programu np. nlite zintegrować je i wypalić nowy butowalny obraz iso z którego już napewno ruszy wszystko i bedzie instalator widział dysk/i

powodzenia…

ps wiecej info na ten temat na forum wystarczy użyć szukajki

przestaw w BIOSie aby wykrywało dyski SATA jako IDE i zainstaluj system

w tym biosie to można conajwyżej zmienić kolejność Bootowania. nie wiele poza tym

jeśli tak, to pozostaje zintegrowanie sterowników SATA z płytą instalacyjną

jednak dogrzebałem się do tego żeby zmnienić sata na ide, udało mi się postawić nowy system, ale ciekawi mnie, czy zmiana sata na ata wpływa na wydajność systemu? olać to czy szukać sterów do sata dla xp?

Lepiej przestaw go spowrotem na SATA. Powinien już startować bez problemu. A co do sterowników to możesz mu jeszcze wgrać sterowniki do chipsetu, które właśnie zawierają sterowniki do kontrolerów dysku…

nie chce odpalać po zmianie na sata. chyba w niewłaściwy sposób instaluje te sterowniki. w ogóle może nie te instaluje. na serwie acera są stary bez autoryzacji, ale do tego lapka akurat nie ma…

powinien startować nawet bez sterowników

Spróbuj najpierw wgrać sterowniki do chipsetu i dopiero przestawić z ide na sata…

ok działa. tylko mam problem bo sieć nie działa;/ tzn nie znalazłem sterowników do zintegrowanej karty sieciowej pod xp. na stronie producenta są tylko pod viste;/ gdzie tego szukac??

Napisz jaka karta to pomożemy… :slight_smile:

ok już sobie poradziłem, ale dzięki:) a karta była ethernet, zintegrowana bo jakaż by inna

Chydziło mi o firmę, nazwę i model karty, ale skoro sobie poradziłeś to ok.:slight_smile: