System sie nie uruchamia

Mam problem po włączeniu komputera zamiast systemu od razu na całym ekranie logo ASUS i napis aby wcisnąć dell to enetr set up.

Po wciśnięciu ukazuje się BIOS. W biosie nie widać dysku twardego tylko napęd DVD.Po restarcie mam tylko komunikat

DISK BOOT FAILURE. Proszę o pomoc bo już jestem bezsilna. W Biosie ustawione jest chyba wszystko ok. a nie widać dysku.

Sprawdź podłączenie dysku twardego. Potem w biosie wybierz Load Optimized Defaults i wciśnij F10, aby zachować zmiany.

Tak zrobiłam i nic to samo to restarcie loga Asus i wejscie do Biosu. Jak chcę zainstalować z plyty XP to jest komunikat,

że nie wykryto żadnych dysków na tym komputerze

A słyszysz, że dysk chodzi? Możesz podpiąć dysk na innej taśmie, np z napędem CD (musisz wtedy zmienić zworki)?

dysk chodzi słyszę go taśmę już zmieniałam przedtem

I bios go całkowicie nie wykrywa? Może zrób reset biosu zworką na płycie głównej (lub wyciągnij bateryjkę na parę minut)?

Bateryjkę już wyjmowałam a gdzie jest zworka na płycie głównej to nie wiem niestety Ale spróbuje jeśli powiesz mi

dokładnie gdzie to jest

a dysk jest sata czy ide??

jeśli ide i na tej samej taśmie co napęd, to spróbuj odpiąć napęd i podłączyć sam dysk. Zworki ustaw tak jak trzeba.

jeśli dysk dysk słyszysz że chodzi to ok, możesz spróbować go podłączyć na innym komputerze, żeby wykluczyć jego awarię.

Jeśli dysk działa, zresetuj bios, odłączając jakiekolwiek zasilanie i wyjmując baterię, możesz spokojnie dla pewności nawet na kilkanaście minut. Później na innej taśmie podłącz tak jak powinno być, zwracając baczną uwagę na zwory.

Pewnie nie ma żadnej poważnej awarii tylko złośliwość rzeczy martwych;)

Przyjemnego działania;)

bardzo dziękuję .Będę działać