System sie zawiesza Wina karty graficznej?

Witam

Od kilku tygodni mam problem z coraz częściej zawieszającym się komputerem. Jeżeli włączony jest sam system (XP) wszystko działa normalnie ale jeśli włącze jakiś bardziej wymagająca aplikacje jak odtwarzacze audio i video jakąś grę czy filmik online system się wiesza w ciągu kilku czy kilkunastu minut. Co dziwniejsze czasami się od razu zrestartuje a czasami tylko zawiesza i trzeba go i tak restartować.

Pierwsze podejrzenie padło na karte graficzną (stara TNT2) na której od dawna były problemy z wentylatorem który czasami ledwo zipie a czasami stoi w miejscu czego efektem są bardzo wysokie temperatury GPU.

Jak mogę się upewnić czy to na pewno jest wina karty graficznej?

Po drugie jeśli to rzeczywiście wina karty graficznej to chciałbym ją wymienić . Najtańsze karty graficzne na AGP zaczynają się od stu kilkunastu zł. Jaką byście polecili do 130-150? I czy karta AGP 8x będzie kompatybilna z moją płytą główną GA-7IXE4 która ma AGP 2x?

Daj nawiew na kartę np suszarka do włosów.

Sprawdź ram memtestem (instrukcja w spr porady autor JNJN).

Podaj jaki masz zasilacz i podaj podzespoły.

Sprawdz kondensatory na płycie gł.

A jaki masz AGP wer 1.0 czy 2.0?

Większość kart na AGP 8x pracuje na napięciu 0.8V, a u Ciebie pewnie AGP podaje 3.3 lub 1,5V.

podpiąć inną kartę graficzną porzyczoną od kolegi, sprawdzić ram programem memtest, przeczyścić wiatraczek na karcie graficznej (czy przed zaiweszeniem występują jakieś artefakty w wyświetlanym obrazie tj. dziwne kolorki paski kolorowe punkty itp ??)

No jak już pisałem AGP na płycie głównej jest x 2 W instrukcji pisze do tego APG 66/133MHz 3.3V device support. Czy to znaczy że nie będzie działać z AGP 8x które ma 0.8 V? Memtestem jeszcze spróbuje w wolnej chwili ram sprawdzić. Pożyczyć innej karty tego typu raczej nie mam możliwości. Co do wiatraczka to raczej nie ma co czyścić bo łożysko jest chyba wytarte. Zadne artefakty nie występują. Albo się od razu zrestartuje albo się zawiesi tak że nic się nie da zrobić poza restartem.

Jak sprawdzić kondensatory?

Podzespoły:

Zasilacz: LC-235ATX 235W

Duron 700

Gigabyte GA-7IXE4

Barrracuda ATA IV

Oprucz dysku wszystko stare jak świat (gdzieś 6 lat)

Będzie dym na 99% lub komp się nie odpali.

Obejrzyj czy nie ma ma nich osadu, lub czy nie spuchły.

Zasilacz Logic, dobrze by było go zmienić, może to jego wina.

Sprawdź jeszcze ram. Naoliw łożysko, tylko czymś technicznym, nie olejem słonecznikowym.

Kondensatory ładnie wyglądają. Można powiedzieć że jak nowe.

Co do zasilacza to wolałbym nie wydawać na niego kasy jeśli nie miałbym pewności. W ostatnim czasie raczej nie dokładałem do kompa nic co mogło by zwiększyć zapotrzebowanie całego układu na moc a co za tym idzie powodować jej deficyt.

Spróbuje uniwersalnym WD 20 :stuck_out_tongue:

UPDATE

W internecie znalazłem informacje że napięcie 3.3V ma tylko AGP 1.0 (AGP2.0 jest kompatybilne i z 1,5V i z 3,3V) Czy to znaczy że moja płyta ma 1.0 i nie wsadze do niej karty 4x lub 8x bo AGP 1.0 jest kompatybilne tylko z 1x i 2x ?

Sprawdź ram

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … highlight=

Zobacz jaki masz rodzaj AGP. prog everest > płyta główna > mikroukład płyty gł.

Sprawdziłem ram W żadnej kości nic nie wykrył.

Wg everesta mam AGP 1.0 czyli obsługiwane szybkości to tylko 1x i 2x. Czyli rozumiem że karta graficzna 4x lub 8x nie będzie kompatybilna nawet jeżeli w jej specyfikacji pisze: architektura AGP: AGP 2X ; AGP 4X ; AGP 8X ?

Złączono Posta : 24.03.2007 (Sob) 21:59

Doszedłem do wniosku że to nie jest wina karty graficznej, a w każdym bądź razie nie tego że się przegrzewa. Naoliwiłem wentylator, dołożyłem dodatkowe chłodzenie i komputer się dalej zawiesza mimo że temp karty jest prawie że pokojowa. No chyba że jest już nadpalona :evil:

Czy ktoś ma jeszcze jakieś pomysły jaka może być przyczyna tych zwisów i jak mógłbym ją sprawdzić ?

Z góry dziękuje za pomoc