System uszkodzony, nie chce się uruchomić

Witam.

Mam tu laptopa kolegi (Asus), który po komunikacie Avasta o wykrytym zagrożeniu, wyłączył komputer, po czym chciał go ponownie uruchomić co się nie powiodło.

Nie działa żaden system awaryjny, a przy próbie załadunku jest informacja o uszkodzeniu/błędzie systemu, który należy naprawić

Próbuję działać zgodnie z tą instrukcją przeglad-metod-naprawy-problemow-uruchamianiem-windows-t497796.html#p3131324, ale od ponad pół godziny narzędzie o nazwie (Startup Repair) coś szuka, coś mieli, ale nic się nie dzieje.

Dodam, że przy tym okienku %5C/gallery/image_page.php?image_id=4568 nie mam wyboru systemu operacyjnego, ramka jest pusta i nie wiem co tam zrobić.

Pomocy. Da się uniknąć formata?

PS. Uprasza się o w miarę łopatologiczne tłumaczenie czegokolwiek, bo jakoś specjalnie biegły nie jestem, tym bardziej słabo znam działanie takich narzędzi jak Recovery i w ogóle systemu Windows 7.

spróbuj w trybie awaryjnym wcisnąć F8 i poszukać dysku recovery solution i uruchomić system odnowa lub naprawa systemu

No, ale żaden System Awaryjny się nie uruchamia - nawet z wierszem poleceń.

O komunikat przed uruchamianiem wygląda w ten sposób: http://imageshack.us/photo/my-images/36 … 08we7.jpg/

Teraz zauważyłem, że przy nieudanej próbie załadowania awaryjnego wyświetl się na jakaś sekundę niebieski ekran z napisami i komputer uruchamia się ponownie To BSOD? Jeśli tak to to może być jakaś awaria sprzętowa?

http://imageshack.us/photo/my-images/36 … 08we7.jpg/

Skorzystaj z pierwszej opcji widocznej na tym zrzucie, anuluj “startup repair”. Spróbuj skorzystać z opcji przywracania systemu. Być może ruszy :wink:

Dodatkowo, przed przystąpieniem do naprawy przez przywracanie, pobierz: http://www.dobreprogramy.pl/Kaspersky-R … 12771.html wypal na CD ewentualnie zrób botowalnego pena, przeskanuj system.

Jesteś pewien że Avast wywalił wira, jest znany z tego, że zdarza mu się się wywalić pliki systemowe :lol:

No właśnie mam problem bo ta ramka co mam zaznaczyć system przed przywracaniem systemu system operacyjny jest pusta. Mam znaleźć jakieś sterowniki, ale nie wiem jak.

Kolega mówi, że było tak:

Avast krzyknął o wykryciu zagrożenia, kolega się przestraszył i wyłączył kompa - już nie włączył go. To wygląda właśnie na to, że albo avast coś popsuł, albo wirus. Spróbuję z tym programem może… kurde ale to naprawianie systemu długo się wczytuje. Już z 10 minut czarny ekran z kursorem na środku

BTW. Jak robić tego bootowalnego pena?

http://poradyisztuczki.blogspot.com/201 … -atwe.html

Możliwe że antywirus usunął jakiś ważny plik systemowy.

Proponuję utworzyć dysk naprawczy , na innym komputerze z win7 (ta sama wersja w sensie 32 / 64 bity).

Dysk tworzy się narzędziem recdisc.exe (win+r i wpisz recdisc.exe) i wypal płytkę.

Po wypaleniu zabootuj z niej komp z uszkodzonym systemem i wybierz wiersz poleceń.

Użyj komendy scf /scannow - zweryfikuje ona kluczowe pliki systemu operacyjnego i w razie potrzeby przywróci je.

To później poppróbuję, narazie nie mam dostępu do innego kompa z takim samym systemem.

Wie ktoś jak znaleźć te sterowniki dysku, o które płyta przy próbie naprawiania systemu gdy nie widzi systemu? jak się mogą nazywać?

Poza tym komputer nie bootuje płyt CD/DVD… USB niestety też.

To zależy od modelu komputera i dysku Większość sterowników przydatnych do ładowania w WinPE/WinRE (Środowisko z którego korzystasz przy naprawianiu systemu) znajduje się tutaj.

Zbootowanie z pendrive to nie problem , można sobie przygotować pendrive z dowolną ilością obrazów ISO korzystając z Yumi.

Możesz jednak napotkać na problemy z widocznością systemu przy użyciu płytki recovery z pendrive. Tutaj masz przykład działającego “obejścia” w pliku menu.lst , które powoduje że system będzie widziany (oczywiście pod warunkiem korzystania ze zgodnego z wersją systemu środowiska naprawczego):

map (hd0) (hd1)

map (hd1) (hd0)

dodajesz te wpisy przed

map --hook

menu.lst możesz edytować dowolnym edytorem tekstowym. Bez tej podmiany zabootujesz z pendrive ale nie będzie wykrywać systemu.