System Windows 10 dysk SSD + HDD


(janek9971) #1

Witam,

Korzystam już z 2 letniego WD Blacka 1TB, na razie jest z nim wszystko w porządku i ma się dobrze, ale postanowiłem zakupić dysk SSD 256 GB Samsunga.
Teraz mam takie pytanie, ponieważ nie dawno robiłem formata na tym HDD zgrywałem sporo danych i powiem szczerze nie chce mi się znów wszystkiego zgrywać i formatować całego HDD, potem stawiać system na SSD i znów zgrywać całe dane. Chciałbym po prostu sformatować partycję na HDD z systemem natomiast na SSD postawić system a dane z partycji D oraz E na HDD, żeby ich nie ruszać. Czyli krótko mówiąc, chciałbym tylko wyczyścić partycję C na HDD, system postawić na SSD i czy to będzie współgrać.
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że programy i gry mimo, że zainstalowane na D i E nie będą działać, ale czy nie potracę dostępu do danych typu dokumenty, filmy, zdjęcia itp, itd.


(Domker) #2

Jak dodasz SSD to może być jako pierwszy dysk ustawiony. (najlepiej)
Wystarczy, że skopiujesz zawartość folderu z danymi na partycję niesystemową HDD (D: lub E:):
C:\WINDOWS\Documents and Settings\UŻYTKOWNIK\Documents\

Oczywiście jeżeli trzymasz te rzeczy w folderze Dokumenty.
Jedyne, co się zmieni to litera partycji po dołożeniu SSD jako pierwszy dysk.
Systemową możesz sformatować i połączyć z partycją “D:”, po przekopiowaniu swoich danych z C:.
System zwyczajnie instalujesz na SSD.


(janek9971) #3

Ok na C nie trzymam swoich danych, tylko i wyłącznie programy może coś tam w folderu Pobieranie sobie przerzucę na niesystemową partycję. Potem rozumiem, że podłączam SSD ustawiam jako pierwszy dysk stawiam, formatuję sobie C na HDD stawiam system na SSD, a potem łącze tą sformatowaną partycję z D?


(Domker) #4

Dokładnie tak. Jeżeli to Windows 10 to tych partycji z pewnością jest więcej, bo są też ukryte bez litery dysku. (partycjia odzyskiwania, EFI, Microsoft - zarezerwowana/zastrzeżona). Można je zaorać i rozszerzyć rozmiar C: i połączyć C: z D:. Powyższe partycje ukryte i tak zostaną utworzone przez instalator systemu na dysku SSD. Poza tym jeżeli zostawisz nieruszoną partycję EFI na drugim dysku to UEFI może próbować Ci bootować (nieistniejący) system z drugiego dysku.

Partycję D: przed łączeniem najlepiej jeszcze zdefragmentować systemowym defragmentatorem dysku, aby mieć pewność, że dane będą fizycznie integralne.


(janek9973) #5

Właśnie już wszystko przeinstalowałem i śmiga. Dzięki :smile: