System Windows 10 dysk SSD + HDD

Witam,

Korzystam już z 2 letniego WD Blacka 1TB, na razie jest z nim wszystko w porządku i ma się dobrze, ale postanowiłem zakupić dysk SSD 256 GB Samsunga.
Teraz mam takie pytanie, ponieważ nie dawno robiłem formata na tym HDD zgrywałem sporo danych i powiem szczerze nie chce mi się znów wszystkiego zgrywać i formatować całego HDD, potem stawiać system na SSD i znów zgrywać całe dane. Chciałbym po prostu sformatować partycję na HDD z systemem natomiast na SSD postawić system a dane z partycji D oraz E na HDD, żeby ich nie ruszać. Czyli krótko mówiąc, chciałbym tylko wyczyścić partycję C na HDD, system postawić na SSD i czy to będzie współgrać.
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że programy i gry mimo, że zainstalowane na D i E nie będą działać, ale czy nie potracę dostępu do danych typu dokumenty, filmy, zdjęcia itp, itd.

Jak dodasz SSD to może być jako pierwszy dysk ustawiony. (najlepiej)
Wystarczy, że skopiujesz zawartość folderu z danymi na partycję niesystemową HDD (D: lub E:):
C:\WINDOWS\Documents and Settings\UŻYTKOWNIK\Documents\

Oczywiście jeżeli trzymasz te rzeczy w folderze Dokumenty.
Jedyne, co się zmieni to litera partycji po dołożeniu SSD jako pierwszy dysk.
Systemową możesz sformatować i połączyć z partycją “D:”, po przekopiowaniu swoich danych z C:.
System zwyczajnie instalujesz na SSD.

Ok na C nie trzymam swoich danych, tylko i wyłącznie programy może coś tam w folderu Pobieranie sobie przerzucę na niesystemową partycję. Potem rozumiem, że podłączam SSD ustawiam jako pierwszy dysk stawiam, formatuję sobie C na HDD stawiam system na SSD, a potem łącze tą sformatowaną partycję z D?

Dokładnie tak. Jeżeli to Windows 10 to tych partycji z pewnością jest więcej, bo są też ukryte bez litery dysku. (partycjia odzyskiwania, EFI, Microsoft - zarezerwowana/zastrzeżona). Można je zaorać i rozszerzyć rozmiar C: i połączyć C: z D:. Powyższe partycje ukryte i tak zostaną utworzone przez instalator systemu na dysku SSD. Poza tym jeżeli zostawisz nieruszoną partycję EFI na drugim dysku to UEFI może próbować Ci bootować (nieistniejący) system z drugiego dysku.

Partycję D: przed łączeniem najlepiej jeszcze zdefragmentować systemowym defragmentatorem dysku, aby mieć pewność, że dane będą fizycznie integralne.

Właśnie już wszystko przeinstalowałem i śmiga. Dzięki :smile: