System windows nie włącza się

Witam

Około tydzien temu grając w grę wypadła mi z ręki butelka z wodą i uderzyła w laptopa tuż obok touchpada (nic się nie wylało), chwile po tym z komputera dało się słyszeć wirowanie, następnie gra się scieła, nie dało się zminimalizować, odpalić menedżera zadań, po prostu nic. Zdecydowałem, ze odepnę zasilacz i wyjmę baterię. Kiedy chciałem na nowo włączyć komputer pojawił się błąd “Uruchomienie systemu windows nie udało się, powodem może byc ostatnia zmiana sprzętu”. Włożyłem płytkę systemową i wybrałem opcję napraw komputer, ale po około 4 godzinach wyskoczył komunikat, że nie udało się naprawić tego systemu. Czy da się jakoś naprawić ten komputer ? Jak tak to co zrobić? Z góry dziękuje. Dodam iż jest to laptop Samsung RF711.

PS Kiedy próbuje włączyć komputer to pokazuje się napis “Reboot and select propert device” coś takiego.

Najprawdopodobniej uszkodziłeś jakiś podzespół w laptopie.

Mógł uszkodzić się dysk twardy. Możesz próbować odpalić uruchomić instalke windowsa czy Linuksa LiveCD i sprawdzić.

Sprawdzenie dysku

  1. Pobierz Hirens.BootCD.15.2.zip.
  2. Rozpakuj pobrany plik, aby uzyskać plik ISO.
  3. Nagraj plik ISO jako obraz na płytę np. używając Active ISO Burner. Nagrywaj najmniejszą możliwą prędkością
  4. Uruchom komputer z płyty, którą nagrasz.
  5. W głównym menu przy pomocy strzałek w górę i w dół na klawiaturze wybierz Mini Windows Xp i naciśnij Enter i poczekaj
  6. Po uruchomieniu Mini Windows XP uruchom z pulpitu HBCD Menu
  7. W HBCD Menu wybierz Programs - Hard Disk \ Storage - HD Tune
  8. u góry w HD Tune wybierz dysk twardy, w HD Tune przejdź na kartę Error Scan i kliknij Scan.
    Jak odczytywać wyniki?  Czerwone bloczki oznaczają bad sectory (uszkodzenia), zielone bloczki - oznaczają, że jest w porządku.  Jeżeli będą czerwone bloczki, to dysk do wymiany. Czas sprawdzania dysku - przykładowo dysk 500 GB SATA sprawdzałem 330 minut (5 i pół godziny).
  9. Zerknij jeszcze na zakładkę Health w HD Tune i przedstaw zdjęcie na forum.

 

Sprawdzenie pamięci

  1. Pobierz Hirens.BootCD.15.2.zip.
  2. Rozpakuj pobrany plik, aby uzyskać plik ISO.
  3. Nagraj plik ISO jako obraz na płytę np. używając Active ISO Burner. Nagrywaj najmniejszą możliwą prędkością
  4. Uruchom komputer z płyty, którą nagrasz.
  5. W głównym menu przy pomocy strzałek w górę i w dół na klawiaturze wybierz Memtest. Rozpocznie się test pamięci RAM. Poczekaj na koniec i przedstaw zdjęcie na forum.

mam około 70 % skanowania i już 40 % czerwonych bloczków. Dysk do wymiany?

Jak najszybciej.

Wykonaj jak najszybciej kopię zapasową ważnych danych z dysku na nośnik zewnętrzny (np. płyty CD/DVD, pendrive).
Wymień dysk twardy. Podczas zakupu proponuję zastanowić się nad WD Black (np. ten model w przypadku komputera stacjonarnego) z uwagi na gwarancję producenta 60 miesięcy.
Jeżeli nie chcesz stracić ważnych danych, wykonuj kopie bezpieczeństwa regularnie - również po wymianie dysku twardego.

Możesz przenieść dane z jednego dysku na drugi w ten sposób, że:

  • podłącz do komputera oba dyski
  • na nowym dysku nie twórz żadnych partycji po zakupie
  • uruchom komputer z poziomu CloneZilla z opcją klonowania z dysku na dysk (device to device), przy czym wybierz tryb expert i zaznacz opcję rescue, dzięki której proces będzie kontynuowany jeśli program natrafi na uszkodzony sektor na dysku. Pomiń wszelkie sprawdzania. Jeżeli prawidłowo wybierzesz dysk źródłowy i docelowy to wszystko pójdzie dobrze. Opis tutaj: http://clonezilla.org/show-live-doc-content.php?topic=clonezilla-live/doc/03_Disk_to_disk_clone
  • odłącz stary dysk, pozostaw podłączony nowy dysk

Jeżeli kupie przenośny dysk to będzie on działał tak samo jak ten wbudowany w laptopie? Jeżeli podłącze ten przenośny to ten uszkodzony będe musiał wykręcić z laptopa czy nie?

Przenośnego możesz użyć do kopii danych. Standardowo systemu na nim nie zainstalujesz, bo Windows podczas instalacji wyłącza na chwilę USB. Nowy wewnętrzny i tak trzeba by kupić. 

Taki zwykły dysk wewnętrzny dam radę jakoś podłączyć do laptopa, żeby przenieść dane ?

Jeśli w laptopie nie masz miejsca na drugi dysk to zostaje dysk zewnętrzny lub wewnętrzny z przejściówką lub kieszenią na USB. Ewentualnie przesłanie danych w inny sposób, na pendrive czy po sieci.

Gdybym ze starego pc wykręcił dysk twardy i włożył do laptopa to działałby ? 

W laptopach są dyski 2,5cala, w stacjonarkach 3,5 cala, więc taki dysk nie wejdzie. 

Dzięki za pomoc