System wykrył bład dysku


(bedi321) #1

Witam,

Od pewnego czasu zastanawiam sie nad zainstalowaniem Widowsa 8 mam oryginalnego Win 7 Home Premium i nie chce go usuwac. Od niedawna przy każdym włączaniu systemu wyskakuje mi program CHKDSK. Przeczytałem na forach jak go wyłączyć i wyłączyłem. Ale teraz gdy chce stworzyć nową partycje to wyskakuje mi, "woluminium który wybrano do zmniejszenia może być uszkodzone..."(mam tylko jeden part C, dlatego chce zrobić nowy part, a na nim zaistalowac widowsa 8 ) Co mam z tym zrobić?

Z góry dziękuje. :smiley:

Pozdrawiam!


(reos) #2

Najpierw napraw (jeśli się da naprawić) HDD.

Info:

http://www.expressit.pl/porady-komputerowe/bad-sektory-jak-naprawic-dysk-twardy/


(system) #3

Na początek proponuje łatwiejszą próbę naprawy przy wykorzystaniu systemowego narzędzia. “Komputer” > PPM na partycji C > z menu kontekstowego “Właściwości” > zakładka Narzędzia > pierwszy przycisk z góry “Sprawdź…” . Zaznacz obie kratki i naciśnij Rozpocznij. Potwierdź i zrestartuj komputer. Potem sprawdź, czy partycja (wolumin) C da się zmniejszyć.


(bedi321) #4

Coś strasznie długo się to robi. Tak długo jeszcze nigdy.


(system) #5

No, tak bywa! To normalne przy mocno pomieszanym systemie plików. Cierpliwości! Ważne żeby procenty szły naprzód.


(bedi321) #6

Ale to się robi już prawie 4 godz.


(system) #7

Nie mogę Cię namawiać do “twardego” przerwania tej procedury, bo to grozi uszkodzeniem systemu i niemożliwością ponownego uruchomienia systemu. Fakt, że tak długo nigdy mi się nie robiło. Wszystko zależy od pojemności dysku (wielkości partycji C).


(bedi321) #8

Ja nigdy nie zaznaczalem żeby mi naprawialo sektory. Moja partycja C ma 451 Gb.


(system) #9

No, to dłużej niż 2-2,5 godz. nie powinno trwać. Istotne, czy widać postęp w pokazywanych procentach?


(bedi321) #10

Cały czas idzie do przodu. Sądzę że za jakieś pol godziny skończy.


(system) #11

No, to raczej poczekaj jeszcze cierpliwie. Potem sprawdź, czy w Zarządzaniu systemem partycja C da się zmniejszyć i o ile. Jeśli wszystko zagra, to wykonaj jeszcze defragmentację Twojej partycji. Możesz użyć defragmentatora systemowego. Następnie dopiero zmniejszyć partycję o >30 GB na potrzeby systemu Win8 i na wygospodarowanej przestrzeni utworzyć nowy wolumin, cały czas korzystając z Zarządzania dyskami.


(bedi321) #12

Mam laptopa Dell Inspiron 15r, bardzo fajny laptop. Ale ostatnio zepsuła mi się bateria w laptopie i teraz gdy tylko wypne z gniazdka to PC od razy się wyłącza. Raz mi się zdążyło że nie chcący się wypial z gniazdka i od tamtego czasu cały czas jest jakiś problem z laptopem.


(system) #13

Aaa! No, to typowe! Gwałtowne wyłączenie komputera potrafi poważnie namieszać w systemie plików. To nie dziw się, że teraz masz ten problem. Powód już jest jasny. Nie radzę wyjmować baterii z laptopów, nawet mocno wyładowanych. Chyba, że bateria powoduje np. jakieś zwarcia w laptopie, co raczej się nie zdarza.


(bedi321) #14

Ide luknac czy już skończyło.

Dodane 18.04.2013 (Cz) 22:11

Jeszcze nie ale procenty idą w górę.

Dodane 18.04.2013 (Cz) 22:13

Ja nie wyciągałem baterii z layptopa, to pewnie czas tak zadziałał ja mam tego laptopa 4 lata.

,

Dodane 19.04.2013 (Pt) 6:56

Wszystko GRA. DZIĘKUJĘ. :smiley: