System wykrył bład dysku

Witam,

Od pewnego czasu zastanawiam sie nad zainstalowaniem Widowsa 8 mam oryginalnego Win 7 Home Premium i nie chce go usuwac. Od niedawna przy każdym włączaniu systemu wyskakuje mi program CHKDSK. Przeczytałem na forach jak go wyłączyć i wyłączyłem. Ale teraz gdy chce stworzyć nową partycje to wyskakuje mi, “woluminium który wybrano do zmniejszenia może być uszkodzone…”(mam tylko jeden part C, dlatego chce zrobić nowy part, a na nim zaistalowac widowsa 8 ) Co mam z tym zrobić?

Z góry dziękuje. :smiley:

Pozdrawiam!

Najpierw napraw (jeśli się da naprawić) HDD.

Info:

http://www.expressit.pl/porady-komputerowe/bad-sektory-jak-naprawic-dysk-twardy/

Na początek proponuje łatwiejszą próbę naprawy przy wykorzystaniu systemowego narzędzia. “Komputer” > PPM na partycji C > z menu kontekstowego “Właściwości” > zakładka Narzędzia > pierwszy przycisk z góry “Sprawdź…” . Zaznacz obie kratki i naciśnij Rozpocznij. Potwierdź i zrestartuj komputer. Potem sprawdź, czy partycja (wolumin) C da się zmniejszyć.

Coś strasznie długo się to robi. Tak długo jeszcze nigdy.

No, tak bywa! To normalne przy mocno pomieszanym systemie plików. Cierpliwości! Ważne żeby procenty szły naprzód.

Ale to się robi już prawie 4 godz.

Nie mogę Cię namawiać do “twardego” przerwania tej procedury, bo to grozi uszkodzeniem systemu i niemożliwością ponownego uruchomienia systemu. Fakt, że tak długo nigdy mi się nie robiło. Wszystko zależy od pojemności dysku (wielkości partycji C).

Ja nigdy nie zaznaczalem żeby mi naprawialo sektory. Moja partycja C ma 451 Gb.

No, to dłużej niż 2-2,5 godz. nie powinno trwać. Istotne, czy widać postęp w pokazywanych procentach?

Cały czas idzie do przodu. Sądzę że za jakieś pol godziny skończy.

No, to raczej poczekaj jeszcze cierpliwie. Potem sprawdź, czy w Zarządzaniu systemem partycja C da się zmniejszyć i o ile. Jeśli wszystko zagra, to wykonaj jeszcze defragmentację Twojej partycji. Możesz użyć defragmentatora systemowego. Następnie dopiero zmniejszyć partycję o >30 GB na potrzeby systemu Win8 i na wygospodarowanej przestrzeni utworzyć nowy wolumin, cały czas korzystając z Zarządzania dyskami.

Mam laptopa Dell Inspiron 15r, bardzo fajny laptop. Ale ostatnio zepsuła mi się bateria w laptopie i teraz gdy tylko wypne z gniazdka to PC od razy się wyłącza. Raz mi się zdążyło że nie chcący się wypial z gniazdka i od tamtego czasu cały czas jest jakiś problem z laptopem.

Aaa! No, to typowe! Gwałtowne wyłączenie komputera potrafi poważnie namieszać w systemie plików. To nie dziw się, że teraz masz ten problem. Powód już jest jasny. Nie radzę wyjmować baterii z laptopów, nawet mocno wyładowanych. Chyba, że bateria powoduje np. jakieś zwarcia w laptopie, co raczej się nie zdarza.

Ide luknac czy już skończyło.

Dodane 18.04.2013 (Cz) 22:11

Jeszcze nie ale procenty idą w górę.

Dodane 18.04.2013 (Cz) 22:13

Ja nie wyciągałem baterii z layptopa, to pewnie czas tak zadziałał ja mam tego laptopa 4 lata.

,

Dodane 19.04.2013 (Pt) 6:56

Wszystko GRA. DZIĘKUJĘ. :smiley: