System x64 a wirtualna maszyna

Witam. Czy jeżeli system, który jest zainstalowany fizycznie na komputerze jest 32-bitowy, to czy instalacja systemu x64 na wirtualnej maszynie powiedzie się ? Czy system na fizycznym komputerze też musi być 64-bitowy ? Z góry dziękuje za odpowiedź.

można zainstalować 64 bitowy system gościa na 32 bitowym gospodarzu

poważnie?? podaj proszę przykład takiej maszyny wirtualnej na systemie x32 która udźwignie 64-bitowego gościa.

Virtualbox

VMWare

Qemu (x86_64, ppc64 i sparc64)

Chodzi o uruchomienie wirtualnego systemu x64 na systemie x32.

I takie propozycje otrzymałeś. Nie będę się wypowiadał o VirtualBox i VMWare, bo z nich nie korzystam, ale qemu można emulować dość sporo architektur (w tym 64 bitowe) spod dowolnej architektury, na którą jest dostępny. I tak- sprawdziłem. Na 32 bitowej maszynie (Debian@Celeron1.6) uruchomiłem w emulacji architekturę x86_64.

dzięki za wyjaśnienie. nie wiem jak to technicznie możliwe ale skoro twierdzisz, że się da to nie podważam tego.

Realizowane jest tak jak każda emulacja architektur - zamiast instrukcji 64bitowej na komputerze gospodarza wykonywana jest jedna lub (zwykle) więcej instrukcji 32bitowych odpowiadających efektem tej pojedynczej.

Problemy mogą sprawiać jedynie 64bitowe typy (zmiennych) liczbowe - nie wiem jak sobie z nimi poradzili, ale przypuszczam, że je wprost przycinają (czy raczej zaokrąglają) do 32 bitowych, więc raczej programów do obliczeń bym w emulacji asekuracyjnie nie uruchamiał - w innych przypadkach stosowanie tych zmiennych nie ma raczej sensu i programy nie powinny sprawiać problemów.

Odrębną kwestią jest szybkość emulacji architektur x64 na maszynach x32, ale ją raczej przemilczę;)