System XP 32 bit nie widzi dodatkowych DDR2

Witam.

Przeczytałem wiele wątków dotyczących mojego problemu jednak niestety nie znalazłem konkretnego rozwiązania. Mam płytę Gigabyte P31-DS3L, która ma 4 sloty na DDR 2. Dotychczas korzystałem z pary gigowych pamięci DDR2 Kingston KVR667D2N5K2/2G (kości znajdowały się w jednym pudełku). Chcąc dodać trochę pamięci kupiłem kolejną parę gigowych pamięci, są one oznaczone identycznie tak więc sądziłem, że 4 pamięci będą ze sobą współpracować. Niestety włożenie do wolnych banków kupionych pamięci nic nie zmienia. System (także bios) informuje, że pojemność zainstalowanych pamięci wynosi 2G z groszami. Pamięci działają w trybie dual. Natomiast w Evereście w zakładce SPD widoczne są 4 pamięci. Próbowałem wielu kombinacji zamieniając pamięci w slotach jednak jedynym efektem było albo brak startu kompa (zawieszał się lub restartował w kółko na etapie testu pamięci) bądź startował normalnie, ale pamięci funkcjonowały w trybie Flex tj. widoczny był dodatkowy 1 Gb trzeciej pamięci mimo że w slotach były 4. Zdaję sobie sprawę, że XP 32 bitowy nie daje pełnych 4 Gb, ale raczej 4 gigowe pamięci powinny funkcjonować bez problemów w trybie dual. Może ktoś z Was miał podobny problem? Będę bardzo wdzięczny za ewentualną pomoc.

Pozdrawiam

System XP 32 bit widzi tylko 3 G. koniec i kropka …

Ta płyta posiada mostek południowy, który nie obsługuje 4 pamięci dwustronnych. Poczytaj w instrukcji płyty głównej.

Wydaje mi się, że Kingstony, które posiadam to nie są pamięci dwustronne, chyba, że jestem w błędzie. A to, że XP 32 bit “widzi” 3 Gb to wiem.

To spójrz na nie i będziesz wiedział, ja miałem takie same i były dwustronne.

W takim razie są jednostronne.

Na pewno? Mają kości pamięci tylko po jednej stronie płytki drukowanej?

Tak, kości pamięci są tylko po jednej stronie. Druga strona płytki drukowanej jest pusta.

Dodane 24.11.2010 (Śr) 17:55

WItam.

No i po kłopocie! Za drobną dopłatą wymieniłem wszystkie 4 kości na 2 x 2 GB i komp śmiga aż miło.

Dzięki za zainteresowanie tematem i podpowiedzi.

Pozdrawiam.