System XP zawiesza się (blue screen'y)


(Misiek9 83) #1

Witam, od wczoraj zaczęły się problemy z moim kompem. Podczas zwykłej pracy, albo jak nic nie robię po jakimś czasie pojawiają się blue screen'y .

System bardzo długo się uruchamia najczęściej odpalam go poprzez tryb awaryjny z obsługą sieci.

Oto te dwa screen'y:

W systemie nie było, nic "grzebane" nie mam bladego pojęcia co się mogło wysypać. Proszę forumowych speców o porady. z góry dzięki Adrian.


(Lamia76) #2

Albo cos zainstalowales, albo to ktoras z ostatnich poprawek Win, albo dolozony nowy sprzet...


(Cosik Ktosik) #3

Aby dowiedzieć się więcej, czego dotyczył bluescreen, odczytaj plik DMP. Zrób to wg tej instrukcji :arrow: Czytanie DMP

Sprawdź rozwiązanie (także w linkach): kody błędów.

Jeżeli nie rozwiążesz problemu, to daj raport na forum wg tych zasad :arrow: viewtopic.php?f=16&t=253052

Sprawdź teraz, czy są jakieś pliki DMP.


(Technik Elektro) #4

ewidentnie problem z dyskiem, kontrolerem, zasilaniem - spróbuj odpalić program hd tune, zakładka HEALTH, może to być też kwestia obsługi programowej dysku, a nawet pamięci (przeskanuj programem MEMTEST).


(Misiek9 83) #5

Witam, dzięki za rady. Zrobiłem parę zabiegów przy kompie, użyłem Memtestu nie wykrył żadnych błędów, odchudziłem trochę Windowsa ze zbędnych programów, no i przede wszystkim "wybebeszyłem" całego kompa i po prostu go wyczyściłem z kurzu ( nowa pasta itp ). Z kodów odczytanych z blue screenów wynikało, że komp chce aktualizacji BIOS'u, a mój "dziadek" jest trochę wiekowy (z 5 lat ) i ciężko jest znaleźć oficjalny BIOS do mojej płyty, nie chcę też pakować nieoficjalnego BIOS'u do kompa. Poszedłem po najmniejszej linii oporu, zresetowałem ustawienia na CMOS, poustawiałem wszystko co i jak było, jak na razie hula bez blue screen'ów.

Pozdrawiam Adrian.