System z live CD a dostęp do plików spod Windowsa

Witam, zepsuł mi się laptop z Vistą, pojawia się na ułamek sekundy informacja o tym, że poprzednie logowanie było złe (czy coś w tym stylu) i jest czarny ekran.

Czy w tej sytuacji mogę odpalić Knoppixa lub jakiś inny system działający z płyty i będę mieć dostęp do swoich plików?

Zależy mi bardzo na jednym projekcie, do którego nie zrobiłem kopii zapasowej, a we wtorek mam termin prezentacji.

I jeśli jest taka możliwość jaki system ściągnąć? Bardzo zależy mi na tym, by zajmował jak najmniej miejsca, bo mam bardzo słabe łącze.

Może być wersja CD, DVD lub na pendrive’a. Chcę tylko ten plik odzyskać, a podejrzewam, że w serwisie się nie wyrobią do poniedziałku.

Dowolna nowsza dystrybucja GNU/Linux powinna poradzić sobie z odczytem z partycji NTFS.

Dowolna czyli niekoniecznie LIVE CD jak Knoppix? Bo pobieram Damn Small Linux.

Aha. A czy płyta z systemem Vista ma funkcję naprawy uszkodzonego systemu?

Bo nie wiem jak się za to zabrać :wink: - szukać tej płyty czy szukać jakichś innych rozwiązań.

Polecam LinuxMint, ale jeśli masz płytę z Vistą, to lepiej napraw system. Tylko uważaj , abyś przypadkiem nie reinstalował systemu. Może inaczej, odzyskaj ważny plik za pomocą linuksa, a potem napraw system.

P.S. Ściągnij liveCD i wypal na płycie, bo z pendrive będzie znowu kłopot z bootowaniem (oczywiście, jeżeli zależy Ci na czasie)

Witam!

Polecam to:

http://sourceforge.net/projects/partedm … o/download

wystarczy nagrać obraz na płytę CD. Nie trzeba tego instalować a odzyska Pan tym dane czy podzieli dysk. Polecam;)

Damn Small Linux, jeśli się nie mylę, jedzie jeszcze na jądrze z gałęzi 2.4, a w nim brak obsługi systemu plików Ntfs ale może sterownik Ntfs-3g zadziała.

Pozdrawiam!

Można, tylko pytanie - Po co kombinować? Parted Magic to potrafi a przy tym nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy;)

A co do plików lepiej zgrać je na pendrive lub przenośny dysk twardy i można wtedy spokojnie robić formata;)

Pozdrawiam