System zabiera ponad 60% miejsca na dysku

(Awicepsik) #1

Poniżej zamieszczam screen z programu WinDirStat. W jaki sposób mogę zwolnić trochę miejsca na dysku?

windir.png

(Kurp55) #2

Usuń punkty przywracania systemu. Sprawdź czy może masz włączoną funkcję tworzenia kopii przyrostowej plików. Wyłącz hibernację systemu jeżeli jej nie używasz.

Usunięcie punktów przywracania  - panel sterowania - system - zaawansowane ustawienia systemu - ochrona systemu - przywracanie systemu. 

Wyłączenie tworzenia kopii  -  panel sterowania - historia plików - wyłącz lub opcje zaawansowane i zmień kiedy kopia na być tworzona.

Wyłączenie hibernacji:

1.uruchom wiersz polecenia z uprawnieniami administratora

1. wpisz polecenie: powercfg -h off  lub  powercfg /hibernate off  wciśnij enter.

Sprawdź opcje oczyszczania dysku, ile możesz miejsca zyskać.

(Awicepsik) #4

Wszystko było już wyłączone.

Skasowałem 2,8GB tymczasowych plików aktualizacyjnych, ale nadal mam mało miejsca na dysku.

Przeskanuj kompa programem CCleaner. Zobacz, ile miejsca odzyskasz. Jeśli wciąż za mało usunie wspomniany program, ostatecznie przeskanuj kompa programem PrivaZer. Skan może potrwać od godziny, do półtorej.

(wysiek) #6

Mam podobnie. Nigdy na to nie zwracałem uwagi, ale odkąd mam dysk SSD niewielkiej pojemności obserwuję, jak kurczy się na nim wolne miejsce. Obecnie folder Windows zajmuje niemal 40 GB. Tak proste rzeczy, typu czyszczenie dysku, czy użycie jakiegoś odkurzacza typu CCleaner nic nie daje. z resztą to jest na tyle oczywiste, że porady użycia tych narzędzi powinny być stosowane dla początkujących… Ja już czyściłem dysk poprzez wiersz poleceń. Jest pewien folder w katalogu windowsa, gdzie zbiera się masę danych. Są to pobrane aktualizacje i tym podobne. Niestety nie można tego ręcznie usunąć, gdyż system może się posypać. Część można usunąć bezpiecznie z poziomu wiersza poleceń odpowiednią komendą. Niestety w ten sposób można usunąć małą część tego, co tam się znajduje. Nie mam pojęcia, dlaczego system tak puchnie. Jedyną rzeczą, która przywróci ten stan do normalności, to format i zainstalowanie systemu wraz z zaimplementowanymi, aktualnymi poprawkami.

(JeyJey) #7

http://www.homedev.com.au/Free/PatchCleaner

(Jasiek.w) #8

W Eksploratorze Windowsa na dysku systemowym PPM - wybierasz Właściwości->Oczyszczanie dysku->Oczyść pliki systemowe---->zaznaczasz pliki do usunięcia (wybierz wszystkie) i potwierdzasz, że chcesz je usunąć i wszystko. Nic się nie posypie!

(wysiek) #9

Pisałem przecież, że ten sposób w bardzo niewielkim stopniu oczyszcza system. Żeby to było takie proste, to by nie było tematu.

(Kurp55) #10

Może to będzie pomocne http://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/2016/03/5-najlepszych-programow-do-analizy-miejsca-na-dysku,2.aspx

(wysiek) #11

Wielkie dzięki!!! Właśnie takiego programu szukałem. Wywalił mi z systemu aż 15GB !!! Wbudowane narzędzie do oczyszczania dysku nic mi nie pokazywało. REWELACJA.