Systemowa dekompresja plików - XP

Witam, gdy miałem 80GB dysk, stosowałem na partycji systemowej “C” kompresje danych. Używałem jej nie po przez zaznaczenie we właściwościach partycji “C” - “kompresuj dysk, aby zaoszczędzić miejsce na dysku” lecz po przez “Oczyszczanie dysku” i po skanowaniu kompresowałem pliki wybrane przez system, wybierając “kompresuj stare pliki”.

Teraz posiadam dysk o znacznie większej pojemności i chciałbym teraz dekompresować ówczesne z kompresowane pliki… czy jest taka możliwość?

Bardzo proszę o pomoc, z góry dziękuje i pozdrawiam.

Możesz zrobić to wybierając opcję “kompresuj pliki” z właściwości partycji, klikając anuluj, a później wyłączając tę opcję i czekając na zastosowanie tej opcji.

Jednak przemyśl również sens takiego działania, pliki takie mają tylko wolniejszy dostęp, a ty pewnie i tak ich nigdy nie zobaczysz na oczy :))

//edit, mały fail z mej strony :))

To są dwie różne rzeczy. “Kompresując” pliki na partycji możesz wpakować fragment więcej niż jednego pliku do danego klastra - przydatne właściwie jedynie w przypadku kiedy masz dużą ilość małych plików - poniżej wielkości klastra. Kompresowanie starych plików to jest po prostu wrzucenie dawno nieużywanych plików do archiwum - dostęp do nich jest taki jak do każdego innego archiwum.

Dziękuje bardzo za wiele cennych informacji. Szczerze powiem że teraz nie wiem czy dekompresować, skoro jak i tak to nie przyspieszy np. uruchamiania systemu czy jego pracy, bo te pliki są nie używane na co dzień… to jak zrobić?

Zdecydowanie nie kompresuj. Ta kompresja i tak nic nie daje. Jak musisz coś samodzielnie archiwizować żeby chociażby przenieś coś lub po prostu zachować na później to rób to chociażby 7-zipem.