Systemy CMS - do czego rzeczywiście się przydają?

Można ostatnio trochę usłyszeć o stronach opartych o systemy zarządzania treścią. Dla mnie jest to nowość z którą nie miałem jeszcze szczególnie do czynienia, ostatni raz tworzyłem strony kilka lat temu, pisząc wszystko samemu w HTML lub ewentualnie w edytorach stron. Pytanie do osób, które zaczęły korzystać z CMSów

  • co takiego daje mi użycie CMS, że warto go używać?

  • jak bardzo różni się tworzenie stron w oparciu o CMS w stosunku do kodowania w HTML/edytorach?

  • jakie CMSy polecacie? Najbardziej znane mi do wordpress i joomla (która też często jest wymagana w ofertach pracy).

  • jakie dodatkowe umiejętności są mi potrzebne, żeby opanować używanie CMS?

Może postaw sobie jakiś serwis w oparciu o któryś z tych CMS? Dowiesz się co i jak, napotkasz jakieś problemy, rozwiążesz je itd…

Bo moim zdaniem takie ogólne pytanie jest bez sensu.

Tu masz ogólne odpowiedzi :

  • ułatwia zarządzanie treścią

  • bezpieczeństwo strony

  • jednolity interfejs

  • nie trzeba pisać od nowa.

Przyznaję się, że początkowo dawałem się nabierać na ten profesjonalny interfejs wychodząc z założenia, że jeżeli ktoś stworzył tak fachowo zrobioną stronę to znaczy, że coś sobą reprezentuje. Ze zdziwieniem nieraz dochodziłem do wniosku, że takie eleganckie serwisy prowadzą często kompletni ignoranci wykorzystujący ‘gotowce’. Teraz już nie tak łatwo nabieram się na elegancką formę i jest ona dla mnie sprawą drugorzędną. :slight_smile:

Czas i łatwość implementacji dosyć złożonych systemów.

Automatyczna obsługa bazy danych, gotowe funkcjonalności typu fora, artykuły, komentarze itd.

CMS to gotowy szablon. Jeżeli podejść do niego w umiejętny sposób, można szybko i w prosty sposób stworzyć stronę internetową wyposażoną w odpowiednie funkcjonalności i okraszoną unikalnym wyglądem. Jednocześnie mniej doświadczeni osobnicy mogą poprzestać na typowym lub lekko zmodyfikowanym wyglądzie i wybranych z puli gotowych funkcjach, co i tak składa się na system, którego nie byliby w stanie skonstruować “z palca”.

I zawsze brakuje tego co potrzebujesz :/. Jak na dobry początek nauka itp to się nada na dłuższą metę osobiście nie polecam.

A tak z ciekawości, co polecasz na dłuższą metę, każdą poprawkę na stronie wprowadzać w jej kodzie?