Systemy nie chciały się uruchomić

Wszystko jest możliwe.

 

Ale te sektory, które były uszkodzone to teraz jak je czytam poleceniem hdparm --read-sector sektor /dev/sda to pojawiają się zera to znaczy ze sektor jest naprawiony i nie mam problemu z dostępem do danych.

 

Zauważyłem, że jak wiesza się linuks to proces o nazwie

 

root       893  0.0  0.0  21736  2960 ?        Ds   14:06   0:01 /sbin/mount.ntfs-3g /dev/sda2 /windows -o rw

 

jest ustawiony na D czyli korzystający z dysku i w tym samym czasie wszystkie partycje oprócz windowswoych są ustawione w trybie tylko do odczytu, czyli to musi być wina tylko tej partycji, teraz dopiero to zauważyłem jeżeli chodzi o tą pojedyńczą partycję.

 

Sektor może i jest naprawiony, ale dane które w nim były są już historią.

 

Ja wiem, że dane są już historią, ale ja miałem na myśli inne dane, takie dane jak powszechnie dostępne pliki na tej partycji to miałem na myśli, np. pliki w katalogu /windows/katalog/.

Spróbuj dodać znak # w fstab przed wpisem o partycji windowsowej i zobacz czy wtedy linux normalnie działa.

 A teraz jeszcze doszedł następny uszkodzony sektor dałem polecenie naprawy

 

Polecam uruchomienie testu SMART wielokrotnie aż się pojawi jako wynik

SMART Self-test log structure revision number 1
Num Test_Description Status Remaining LifeTime(hours) LBA_of_first_error
# 1 Extended offline Completed without error 00% 3746 -

a do tego momentu każdy kolejny uszkodzony sektor “naprawiać” tak jak to robiłeś do tej pory. Jest szansa że po kilku będzie ok.

 

Niestety jest też prawdopodobieństwo, że dysk dokonuje swojego żywota. Jeśli uszkodzonych sektorów będzie więcej niż powiedzmy 20, to radziłbym zacząć się rozglądać za nowym dyskiem.

 

 

Czyli mam wykonywać komendę smartctl -a /dev/sda wielokrotnie ??

Nie. Najpierw

smartctl -t long /dev/sda

a potem sprawdzać wynik

smartctl -a /dev/sda

Tą kombinację wykonuj wielokrotnie aż nie będzie już błędów.

 

 

Jak kilka razy z rzędu wykonałem tą operacje to doszedł jeszcze uszkodzony sektor, a dodam jeszcze, że partycja główna windows była odmontowana.

 

 

Dowiedziałem się, że 6502548 też jest uszkodzony więc je nadpisałem.

Zauważyłem jeszcze, że wartość

197 Current_Pending_Sector  0x0032   252   100   000    Old_age   Always       -       0

jest na 0 czego wcześniej nie było.

 

 

Po  tych operacjach najlepsze jest to, że teraz windows działa dobrze, dzięki za pomoc.