Sytaucja na rynku komputerowym a zakup PC do 3000-3500

Witam, zastanawiam się nad wymianą mojego starego PC z IC2D E8400 i AMD HD 5700.
Nie spieszy mi się z wymianą jeśli aktualny stary PC jeszcze działa.
Na nową budę planuje wydać około 3000-3500. Zastosowania domowe: przeglądarka, muzyka filmy, gry, programy CAD.
Sprzęt energooszczędny, niezawodny na min 3 lata do 5 lat, możliwość upgradu wskazana.
Po wejściu na rynek RYZEN trochę namieszał.
Czy aktualnie warto kupować czy lepiej poczekać z pół roku lub do 2 generacji Ryza nawet na spadek cen Intela?
Dla mnie obojętnie czy to będzie Intel czy AMD, ważne aby był wydajny, energooszczędny i tani.
Co do GPU nastawiam się na AMD.

Na znaczny spadek cen Intela nie masz co liczyć.
Czekanie na razie nie ma sensu - pamięci RAM drożeją w oczach, podobnie dyski SSD.
Nowe karty graficzne też tańsze nie będą.

Ciężko będzie się zmieścić z Ryzenem - 4 rdzeniówki delikatnie mówiąc ssą w grach, a z Ryzenem 5 1600 ciężko będzie zmieścić się w tym budżecie. W wypadku AutoCada nic nie tracisz, tutaj Intele są wydajniejsze:

W grach taki zestaw będzie prezentować wydajność Ryzena 6 1600 @4GHz.

Tu masz zestaw za takie pieniądze:

Z x-kom ze względu na brak rx580 w morele.net
Można stówkę zaoszczędzić kupując rx 580 z niższymi zegarami i ręcznie je podnieść:
https://www.x-kom.pl/p/364467-karta-graficzna-pci-e-sapphire-radeon-rx-580-pulse-8gb-gddr5.html

P.S. Przeliczyłem Ryzena - 4050-4150zł.

do CAD’u jak to mówią

NVIDIA Quadro M2000 4Gb tylko szkoda że taka różnica w cenie.

[quote=“piotrekplay, post:2, topic:527458”]
Z x-kom ze względu na brak rx580 w morele.net
Można stówkę zaoszczędzić kupując rx 580 z niższymi zegarami i ręcznie je podnieść:
[/quote]Jeżeli Polaris od AMD to lepiej w wersji MSI Gaming lub ostatecznie XFX GTR.

Te Sapphire są w porządku. Poprawili chłodzenie, jest już cicho i chłodno.
Poza tym, są tanie. A Polarisy są dobre, jak są tanie i dobre :wink:

[quote=“piotrekplay, post:5, topic:527458”]
Te Sapphire są w porządku. Poprawili chłodzenie, jest już cicho i chłodno.
Poza tym, są tanie.

A Polarisy są dobre, jak są tanie i dobre :wink:
[/quote]A no faktycznie, sporo poprawili:




Niemniej potrafią być głośniejsze od MSI Gaming.

I po UV :wink:

Tak, ale MSI ma niższe taktowanie rdzenia (za to ciut wyższe pamięci) i cena +130zł. Moim zdaniem to już za dużo za RX 580. Wydajność zapewne niemal identyczna.

[quote=“piotrekplay, post:7, topic:527458”]
Tak, ale MSI ma niższe taktowanie rdzenia (za to ciut wyższe pamięci) i cena +130zł. Moim zdaniem to już za dużo za RX 580. Wydajność zapewne niemal identyczna.
[/quote]Jasne, ale osobiście wolę dopłacić za lepsze chłodzenie niż zwiększać możliwość irytacji głośniejszą kartą przez następne 2-4 lata. Kolejna rzecz, większość pytających po forach o zestawy nie zrobi UV i kosmetyki, więc lepiej, żeby mieli od razu możliwie kulturalną kartę. Chociaż z drugiej strony, gwoli ścisłości, pewnie dużo graczy głośność spycha na drugi plan widząc w perspektywie możliwość oszczędzenia kasy.

Zapewne. Po prostu chciałem się zmieścić w budżecie, a ten Sapphire pasował tu i ceną i wysoką jakością.

@nietopyrz
Trafiłem na kilka opinii na forach, że MSI coś zepsuło w RX 5XX i modele Gaming są głośne w przeciwieństwie do poprzednich serii. No chyba, że to już poprawili i po problemie?

[quote=“Ationx, post:10, topic:527458, full:true”]
@nietopyrz
Trafiłem na kilka opinii na forach, że MSI coś zepsuło w RX 5XX i modele Gaming są głośne w przeciwieństwie do poprzednich serii. No chyba, że to już poprawili i po problemie?
[/quote]Pierwsze czytam, ale też nie śledziłem wszystkiego co wychodziło z nowych recenzji. Może o OC chodziło, mógłbyś napisać coś więcej?

Też właśnie nie śledziłem tego jakoś specjalnie, ale tak na szybko co wygooglowałem to ta MSI ma rzekomo przełożone chłodzenie z RX 480, co w połączeniu z wyższymi zegarami startowymi i średnio napisanym BIOS sprawia, że karta jest głośniejsza niż to do czego przyzwyczaiło MSI w przypadku większości kart z serii Gaming. Niby tam wyszła jakaś poprawka BIOS zbijająca obroty wentylatorów, ale tak czy siak chyba trzeba się trochę pobawić z ręcznym ustawieniem wentylatorów żeby było jeszcze lepiej. Wersja Gaming+ ma większe, bardziej rozbudowane chłodzenie i z nią już podobno wszystko jest ok. No ale to taki szybki risercz tylko :wink:

Ja tam bardzo tego nie lubie… Powstają karty a potem karty niereferencyjne polepszone o 100mhz nowa cena, nowy wygląd chłodzenia… A potem syndrom odkurzacza, bo wszystko za gorące musi kręcić ;p
Przecież to wszystko ‘wisi głową w dół’ po zamontowaniu widzimy ewentualnie bok z logiem/napisem, więc olewam ładny wygląd chłodzenia (tylko czasem dziwi mnie czemu jedna bliska sobie seria karty ma chłodzenie na całą długość zabudowana, a inna tylko ma na połowie?).
Taka sytuacja :slight_smile: