Szablon maila - HTML czy nie?

(arlid) #1

Witam. Mam wątpliwości i nie wiem czy dobrze myślę. Otóż chciałbym uzyskać szablon wiadomości e-mail. Oczywiście chciałbym by ów szablon był dobrze widziany u wszystkich, do których go wyślę (nawet w kliencie pocztowym). Pytanie jak to zrobić. Czy dobrze myślę, że to powinno być napisane w HTML? W związku z tym jak jest ze stylami - arkusz wewnętrzny, tak? Mógłby ktoś się wypowiedzieć na ten temat - będę wdzięczny.

(Zbyszekborkowski) #2

Jeśli do przekazania masz tylko tekst, to sugeruję wysyłanie mailingu tekstowego. Wszędzie wyświetli się tak samo, URL-e są automatycznie zamieniane na linki w większości przypadków - czytelnie i czysto.

Natomiast jeśli grafika jest ważna, wówczas jedyne wyjście to HTML. Żeby poprawnie się wyświetlał, szablon musi być oparty o tabelki (niestety) - w klientach pocztowych jest bardzo krucho ze standardami.

Ponadto trzeba stosować style inline, arkusze stylów nie zawsze działają. Poza tym, nie da się stosować teł obrazkowych, jedynie czyste kolory, zatem gradienty itp. odpadają.

Można też wysłać mailing jako obrazek, ale trzeba wówczas zapewnić treść tekstową, gdyż jest dość prawdopodobne, że klient nie pobierze obrazków lub je zablokuje - trzeba się zawsze z tym liczyć.

Grafiki, jak dla mnie, najlepiej załączać w programie Thunderbird, są wówczas kodowane do postaci tekstowej.

Gdy już uważasz, że jest w miarę dobrze, sprawdź to wysyłając na najpopularniejsze skrzynki: gmail, onet, wp, interia oraz spróbuj je odebrać na desktopowych klientach. Z grubsza tyle :wink:.

(Fenixproductions) #3

Dodatkowo do postu powyżej polecam sprawdzenie w przeklętym* Outlook 2007 oraz 2010.

*) Wsparcia CSS i HTML na poziomie IE 5 (lub gorzej).

(ra-v) #4

arlid , jest różnie, czasem tła nie widać, czasem trzeba zagnieżdżać w atrybutach taga. Porównaj OE, Thunderbird i pocztę Windows - bo to w niektórych przypadkach 3 różne bajki.

Np. w Lotusie czy w The Bat to HTML stoi na ubogim poziomie, przynajmniej na gołej wersji.

(arlid) #5

Dzięki za wytłumaczenie. Teraz wiem "jak to ugryźć".

(Adjweb) #6

Tagi są przez każdego inaczej interpretowane spojrzyj sobie tutaj :slight_smile:

http://www.designend.net/blog-webmaster ... a-mailingu