Szachy?

Tak z ciekawości, są tu jakieś osoby grające w szachy?
Pochwalcie się rankingiem. Gracie w sieci też?
Lichess ? chess.com?
Może jakaś partyjka?

Lichess około 2300 ranking. U Ciebie ile? Kiedyś na kurnik maks miałem 1800-1900

Gram w szachy, ale wyłącznie prawdziwe. Nie gram przez komputer.

2 polubienia

To tak jak ja. Tylko w realu. :crazy_face: Może zagramy? :joy:

Gram :slight_smile:
Na obu, i lichess.org i chess.com. :smiley:

Szachy, wspaniała gra. Podziwiam zawsze z wielką przyjemnością tych największych graczy. Nie to co głupia kostka i układanie kolorków dla nerdowskich dzieciaków. Niestety choć umiem grać to mój poziom nie jest zbyt wysoki :man_shrugging:
Jakby kiedyś @wasabi1084 zgodził się z kimś zagrać to dajcie znać. Chętnie i z przyjemnością pooglądam sobie jak go matujecie. :slight_smile: No ale oczywiście @wasabi1084 się nie zgodzi bo on tylko w realu i na prawdziwej szachownicy :rofl:.

A jakieś ciekawe kanały na YT szachowe polecacie?
Poza pan szachuś, marianczello , Hikaru i Agadmator?

Ja oglądam tylko ten. Ze względu na fajne analizy klasycznych partii. Więcej mi nie trzeba jeżeli chodzi o szachy.

"Witam serdecznie. Dziś przed wami czarodziej z Rygi Michaił Tal… Także kawka herbatka w dłoń i zaczynamy … " :wink:

Kanały na Youtube prócz tych co wymieniałeś:
Szkoła szachowa SzachMistrz Maciej Sroczyński
Infoszach
Czy jeszcze potrzeba jakiś zagranicznych?

Za szachami online jest taki problem, że bardzo często zamiast z graczem gramy z komputerem.

serio? wydaje mi się, że na chess.com jest na tyle duuuuuużo ludzi, ze cały czas gram ( i gadam ) z człowiekem

Znam osoby, które grają, gadają, a obok odpalony program szachowy. I sporo osób tak „gra”.
Generalnie w czasach gdy ludzie nie mają szans z komputerem, robi się to nieciekawe.

na moim poziomie to się za często nie zdarza.
I ogólnie nie wiem, jaki to ma sens :smiley:

To bardzo łatwo sprawdzić. Odpalasz silnik szachowy który będzie analizował czy gracz używa elektronicznych wspomagaczy. Używając silnika to o jest do wyłapania po kilku ruchach w partii. A to dlatego ponieważ komputer wykonuje dziwne i nieprawdopodobne ruchy i gra inaczej niż człowiek. Silnik takie ruchy od razu wykryje i poda z dużym prawdopodobieństwem czy gramy z człowiekiem czy komputerem. Myślisz, że jak sprawdzani są gracze którzy biorą udział w turniejach online zawłaszcza w pandemii?
Po prostu przyznaj, że tchórzysz się podjąć wyzwanie. Jestem przekonany, że @molexor dał by ci szacha po 10 minutach a mata po 15. No ale Ty tradycja…

Ja też lubię klasyczne - „analogowe” (nie na komputerze)

Wiadomo, że grając twarz w twarz to gra ma wtedy specyficzny klimat którego próżno szukać w pojedynku online.
Jednak oszukiwać online wcale nie jest łatwo jak to stara się tłumaczyć @wasabi1084 który w ten sposób chce uniknąć pojedynku bo jest po prostu zwykłym gawędziarzem, mitomanem i tchórzem. :man_shrugging:

Sądzę, że 10 czy 15 ruchach jest to mało prawdopodobne jeśli ktoś w ogóle grał w szachy, chociaż trochę. Natomiast po 15 ruchach można czasami poddać partię.

Nie wiem, nie interesowałem się, zagrałem kilkanaście razy w czasach gdy pojawił się jakiś kurnik, ale na ekranie komputera nie sprawiało mi to przyjemności.

Aczkolwiek może jak będę miał czas, np. jak będę w którymś z punktów serwisowych dalej od domu i będę zostawał na noc, to mogę wieczorkiem zagrać. Wiesz, problem polega na tym, że zawsze jest masa rzeczy do ogarniania i człowiek ma te kilka minut co jakiś czas, ale ciągiem godziny czy dwóch nie bardzo.

Akurat waga pojedynku online w szachy, jest zerowa i poza frajdą z samej gry niema znaczenia, w związku z tym faktem twój wpis jest dziecinny.

Nie chcę wchodzić w konflikt miedzy wami, ale…
@sidkwa szach, to generalnie nic. Nie oznacza punktu, więc czy się go da, czy nie da, to nie ma różnicy dla rozgrywki. Tylko mat sie liczy.
Głównie gram tak zwane Blitze, albo Rapidy. Zazwyczaj 5+0, lub 10+0. Pierwsza liczba to ilość czasu każdego gracza, druga to premia po ruchu, co oznacza, że cała partia trwa max w pierwszym przypadku 10 minut. zazwyczaj krócej :smiley:
Co do „sprawdzania” za pomocą tzw. „ryby” , czyli stockfisha, to również nie prawda. Szczególnie ze kilka pierwszych ruchów jest tzw. „książkowe”, czyli wynika z teorii szachowych. Co oznacza że wiekszość graczy zna popularne debiuty i pierwsze ruchy mogą padać dosłownie mgnieniu oka i na pamięć.

@wasabi1084 na niskich rankingach. do 15 ruchu często jest tzw. blunder przez którąś ze stron( najcześciej moją :wink: ) i mat wcale nie jest rzadkością.
Co do wagi pojedynku online to tez sie nei zgodzę. Ej No Duda, czy Carlsen grają online na turniejach! ( nie mylić z Andrzejem Dudą). Także ranga jest. Na chess.com ranking odpowiada zdajesie mniej więcej rankingowi ligowemu. także jak ktoś tam ma 2300 to możesz spodziewać się koksa. :slight_smile:

Ja gram raczej słabo - amatorsko.Uczę się . Do nowy1231 nawet nie startuję. Nie moja liga . Ale gram sporo. praktycznie codziennie partyjkę pyknę.
Jakby ktoś chciał to zapraszam digit1024 na chess.com i lichess.org . Możemy Blitza, rapida, albo nawet 3 dni na ruch. W bullteach nie widze sensu :slight_smile:

1 polubienie

Uprościłem. Nie chodzi mi o otwarcia. Mam na myśli „dziwne” ruchy w zaawansowanej części gry. Komputer liczy warianty znaczenie szybciej i dużo bardziej do przodu niż człowiek, niż nawet arcymistrz. Dlatego ruch komputerowy jest zawsze do wychwycenia. Jak słynny ruch królem Patrycji Waszczuk, z którego potem sama nie potrafiła się wytłumaczyć dlaczego zagrała tak a nie inaczej. Ruch był genialny. I wszyscy arcymistrzowie analizując tę partię stwierdzili jednogłośnie, że nie mógł zostać wykonany przez człowieka. To jest wszystko do wyłapania. Jeżeli człowiek gra w 98% zgodnie z silnikiem to znaczy, że oszukuje. Podejrzenia już padają przy 50% a powyżej tej liczby to niemal pewność, ze zawodnik używa dopingu elektrycznego.

Tutaj analiza tej partii z tym „genialnym” ruchem króla.

SZACHY 211# Szachowy skandal?! Analiza partii Patrycja Waszczuk Mistrzostw Polski Kobiet w szachach - YouTube