Szara obwódka wokół czcionki po aktualizacji sterowników grafiki

Używam Windowsa 7 Home Premium, mam kartę graficzną Intel HD Graphics 3000 (zintegrowana z płytą główną). Wczoraj zaktualizowałem sterowniki karty i zauważyłem, że w wielu aplikacjach, gdzie występuje czarny tekst na białym tle, wokół liter pojawia się jakby szara obwódka/poświata. Widoczne to jest w pasku adresu i wyszukiwania Firefoxa, na niektórych stronach internetowych, w nazwach plików w folderach, w opisie maili programu PopTrayU, w kliencie pocztowym The Bat! itp. Nie utrudnia to jakoś szczególnie korzystania z kompa, ale mnie irytuje, bo taka czcionka jest dla mnie trochę niewyraźna. Co ciekawe — nie ma tego w opisach ikon na Pulpicie. ClearType mam wyłączony. Jak się tego pozbyć?

Cofnij wersję sterowników do starszej wersji.

Niestety, ale w moim przypadku to nie jest rozwiązanie.

Potrzebujesz aktualnych sterowników dla swojej karty graficznej?

 

Aktualne - najnowsze sterowniki do karty graficznej od intela, to nie są te same, do dedykowane do płyty głównej. W przypadku dedykowanych sterowników chipset, audio, LAN i grafiki, to intel daje sterowniki podpisane cyfrowo przez Microsoft. W przypadku nowszych sterowników od intela dla konkretnych podzespołów, to nie są one podpisane cyfrowo. Nawet intel nie daje gwarancji, że będą prawidłowo działać.

Posprawdzaj po kolei we właściwościach serowników w menadżerze urządzeń, w zakładce sterownik, czy są one niepodpisane, bo Microsoft nie musi takich prawidłowo obsługiwać.

Chodzi o to, że… jakiś czas temu zainstalowałem ze strony Intela do mojej karty graficznej nowsze sterowniki, które wydawały mi się do niej pasować. „Przezornie”, tuż przed instalacją, wykonałem punkt przywracania. Niestety, po instalacji obraz nie wyglądał najlepiej. No i tu popełniłem błąd. Zamiast te sterowniki normalnie odinstalować, przywróciłem z punktu stan systemu sprzed ich instalacji. Wszystko wróciło do normy. Do wczoraj, kiedy to zainstalowałem 5 aktualizacji Windows Update:

 

 

Po instalacji ww. aktualizacji i restarcie zaczęło się. Rozdzielczość zmieniła mi się na 800x600. Zajrzałem więc do ‘Menedżera urządzeń’, a tam obok dwóch urządzeń — karty graficznej Intel HD Graphics 3000 oraz kontrolera Audio dla wyświetlaczy Intel ® — czarne wykrzykniki na żółtym tle, we właściwościach tych urządzeń komunikat:

 

 

Zainstalowałem więc inne sterowniki ze strony Della, tym razem już dopasowane do mojego modelu laptopa, które nie wywalają ww. komunikatu, ale występuje w nich problem z szarą obwódką wokół czcionki, który opisałem powyżej. Czyli nie mogę wrócić do starych sterowników, bo po aktualizacji mam problem z podpisami.

 

Nie wiem dlaczego masz wyłączone cleartype. Ustawia się na najlepszą czytelność, rozwiązuj problemy z czcionkami. Nawet w Twojej przeglądarce masz ustawienia cleartype w about:config. Przepatrz i poczytaj w necie o każdym ustawieniu.

Menu start/komputer -PPM i właściwości - w zaawansowanych opcjach wyglądu też jest ustawienie wygładzenia czcionek ekranowych. Masz dużo do sprawdzania.

Nie używam ClearType w systemie, ponieważ nie odpowiada mi takie rozmycie czcionek. Z tego też powodu nie używam ClearType w Firefox. Ponadto zaznaczyłem w pierwszym poście, że problem dotyczy nie tylko przeglądarki.

Jakie rozmycie? Ustawia się najlepszy wygląd, czy ostrość. Po coś to jest w systemie. Korzystasz z brzydkiego wyświetlenia czcionek w systemie, a chcesz luksusu.

Prawdopodobnie masz pokićkane ustawienia ekranu.

Doszukałem się porady w necie, żeby zmodyfikować klucze:

HKEY_CURRENT_USER --> Control panel --> Desktop, FontSmoothingType = 1
HKEY_CURRENT_USER --> Control panel --> Desktop, FontSmoothingGamma = 0

… i włączyć cleartype. Ma być wyraźnie.

Zapisz sobie w notatniku wartości kluczy przed zmianą. W razie czego - przywrócisz.

Gamma, to współczynnik intensywności rozmycia…

Kombinowałem z ClearType na wszelkie możliwe sposoby — nie podoba mi się żaden z efektów uzyskanych po włączeniu tej opcji.

Modyfikacji powyższych kluczy próbowałem — nic to nie daje.

U mnie w laptopie z W7 x64 nawet ładną mam czcionkę i wyraźną, i nie zamierzam tego psuć.

U Ciebie jest kłopot bo nawet samoczynna zmiana rozdzielczości i inne efekty świadczą o problemach ze sterownikiem grafiki.

Uruchom dxdiag - jaki directx,  w drugiej Pliki Directx, czy nie ma problemów,  przetestuj w trzeciej zakładce Ekran.