Szkolny "intranet", moodle, 3 serwery - Jak?!

Witam,

W szkole przeprowadzamy projekt - uczniowie sami tworzą intranet i podczas jego tworzenia uczą się wielu rzeczy.Y zn uczeń ma mieć dostęp do swoich ocen interaktywnie, ma być logowanie dla nauczyciela, ucznia itd., tylko że uczniowie mają to stworzyć. Coś takiego jak tutaj city.ac.uk, u samej góry. Ja z kolegą jesteśmy z sekcji informatycznej i mamy całość postawić, uwzięliśmy sie i chcemy to już zrobić. Aha, wszystko ma działać na open source, czyli działamy na ubuntu.

I teraz pytanie do was, co my w ogóle mamy postawić? Z tego co wiem, to serwer mailowy, serwer do przesyłania plików i cały ten moodle, ale naprawdę ie mam pojęcia od czego zacząć, po prostu może ktoś ma jakiekolwiek pojęcia nt. stawiania serwerów na ubuntu i napisze w pauzach co po kolei powinniśmy zrobić czym się zająć. Mamy 3 kompy na 3 serwery, bo każdy to składka ze starych części…

Bardzo bardzo proszę o jakiś opis od czego zacząć, jak to skonfigurować(ale to już nawet wygooglujemy, ale nie wiem od czego zacząć). Zainstalować ubuntu serwer mail, a potem co? Ubuntu serwer, zainstalować moodle, a potem co? Jak to wszystko połączyć ze sobą? Na razie przez 3 kompy zrobić stronkę w php, wrzucić tam moodle i z innego kompa łączyć się z tym z moodle, i wtedy tam gdzie jest moodle, on będzie spełniał role serwera, po czym po przeniesieniu to na realny hosting to wszystko co jest na głównym będzie po prostu na hostingu? Naprawdę : Nie wiemy prawie nic, bardzo prosimy o pomoc, chcemy to zrobić, a koleś sam nic nie wie, szukamy wskazówek chociaż od czego zacząć!

EDIT:poprawione

Moodle to platforma e-learningowa. Przede wszystkim nie Ubuntu tylko przenieście się na debian z lekkim środowiskiem graficznym jeżeli jest to wam koniecznie potrzebne. Musicie na jednym zainstalować Apache, aby postawić na nim moodle : http://moodle.org/

oraz serwer MySQL. Do łatwego zarządzania instalujesz phpmyadmin.

Do serwera mail polecam postfix

http://www.debianadmin.com/debian-mail- … -mail.html

Podaj jak ma wyglądać ten twój serwer do przesyłania plików i na jakiej zasadzie ma być oparty.

Ja bym to wszystko skonfigurował za pomocą Yast-a, ale wtedy już nie Ubuntu, tylko OpenSUSE musi być brane pod uwagę.

Dodane 14.07.2012 (So) 17:27

W zarządzaniu oprogramowaniem wpisujesz (dla wyrażeń regularnych): yast.+server

Przydatne mogą być yast-dhcp-server, yast-dns-server, yast-httpd-server .

Potem wszystko sobie graficznie konfigurujesz.

Rooker , na forum piszemy w języku polskim, w związku z tym należy korzystać z polskich znaków diakrytycznych (ą,ę,ć,ł,ń,ó,ś,ź,ż), proszę poprawić swój post.

Serwer na pliki - nie mam pojęcia, on to chyba chciał ze niby wymiana plików miedzy nami, dlatego narazie dajmy temu spokój.

Dalej pracujemy na ubuntu, mamy takie zaplecze techniczne, że debian odpada.

Czyli z tego co rozumiem to:

  • instalujemy ubuntu

-instalujemy apache

-instalujemy server mysql

-instalujemy moodle

Ok, zabieramy się do tego.Mam nadzieje ze sobie poradzimy jakos

Dodane 15.07.2012 (N) 19:03

Mamy problem z konfiguracją apache, cośtam znaleźliśmy w google, ale takie wpisywanie komend bez zrozumienia i w dodatku wywala błędy :expressionless:

Mógłby ktoś przeprowadzić nas przez proces konfiguracji apache2 przynajmniej do takiego stopnia, żeby dało się po sieci wejść na serwer i zobaczyć tam jakieś pliki?

I następnie bardzo poważna sprawa: Jak to zrobić, żeby wtedy tę stronę udostępnić do sieci, do internetu (w końcu to serwer). Bardzo prosimy o odpowiedzi.

EDIT: Nie dajmy się oszaleć, 4 wyrazy raptem nie miały znaków :wink: Ale rozumiem :slight_smile:

Po pierwsze ubuntu tu debian tylko pod inną nazwą.

  1. Zainstaluj na nowo ubuntu.

  2. Postępuj wg tego artykułu: http://www.ubuntu-pomoc.org/instalacja-apache-php5-mysql/

Konfigurację katalogu public_html możesz pominąć. Twój folder z plikami strony będzie w domyślnym miejscu tj. “var/www/”(dostęp ma tylko root).

Tam instalujesz moodle, albo kopiujesz pliki swojej strony.

Aby podejrzeć jak wygląda strona, w przeglądarce na serwerze wpisz http://127.0.0.1/ lub http://localhost (bez tego udziwnienia w artykule).

Jeżeli chcesz udostępnić serwer w internecie musisz przekierować porty na ruterze(jeżeli taki jest) oraz posiadać publiczny ip.

Aby przetestować serwer w sieci lokalnej wydaj polecenie

sudo ifconfig

i wpisz na innym komputerze, który jest podpięty do tej samej sieci, adres ip serwera zwrócony przez powyższe polecenie.

Jeżeli masz jakieś błędy to podaj je na forum.

Dlaczego nie użyjesz hostingu zewnętrznego?

Do jakiej klasy chodzisz?

Umiałbyś udostępnić wirtualny pulpit? (będziemy mogli zdalnie skonfigurować serwer)

Polecam książki:

Unix i Linux. Przewodnik administratora systemów. Wydanie IV - Evi Nemeth, Garth Snyder, Trent R. Hein, Ben Whaley

Sieci komputerowe. Biblia - Barrie Sosinsky

Rooker , ostatni raz upominam Cię o polskie litery, proszę poprawić wszystkie swoje posty i w przyszłości nie zapominać o polskiej pisowni na forum.

Ok, to po kolei:

1.a)Znalazłem właśnie ten poradnik i co do niego mówiłem że mam błędy; przy resetowaniu apache2 (sudo /etc/init.d/apache2 restart) dostawałem komunikat, że plik(albo lokalizacja - nie pamiętam, bo właśnie mi się system wysypał) nie istnieje. To pomijamy, więc ok, ale teraz kolejne polecenie;

b) to z gedit też się wysypywało, tzn ściągnęliśmy gedit bo nie było, a następnie przy wprowadzaniu polecenia informował że nie może wyświetlić bo cośtam(też nie pamiętam, dopisze jak postawię).

c) jak dostać się się do przeglądarki? Nie mamy interfejsu graficznego, da się w ogóle?(Pewnie wybitnie głupie pytania, ale naprawdę wiedza o systemach innych niż linux=0)

  1. System mi się wysypał, właśnie staram się postawić z płytki na nogi, napiszę dokładny błąd jak wstanie.

3.System instalowaliśmy z(za pomocą) LAMP, z tego co czytałem to właśnie linux, apache, mysql i phpmyadmin, dlatego przy aktualizacji tylko co nieco uaktualnił.

4.Hosting zewnętrzny damy dopiero jak już będzie całość zrobiona. W ogóle facet to chciał w ten sposób, że pliki są u nas, strona jest edytowana z wordpressa, ale hosting zewnętrzny, a raczej skoro hosting zewnętrzny, to pliki raczej tylko u nich. I jak wtedy z wordpressem, da się go skonfigurować normalnie wtedy?

5.Klasa teraz będzie 3 LO. W komputerach ogarniam bardzo ogólnie, trochę pascala(łał), tyłe żeby komuś naprawić kompa, skonfigurować sieć ( na windowsie ), złożyć kompa, nic ponadto.

6.Pulpitu zdalnego sam z siebie raczej nie potrafiłbym, poszukam jakichś poradników, albo może jakbyś miał, to byłbym wdzięczny.

  1. Z książek mamy “Ubuntu Linux - biblia”, ale 1000 stron to raczej czytać można dla siebie, a teraz potrzebujemy to szybko zrobić więc staramy się z poradników i też co nieco z tej książki.

EDIT:

Nie bardzo wiem jak mam dostac sie do pendrive, z tego co czytam to trzeba go zamontować jak wszystko, system na nim to fat32 jednak

sudo mount -t vfat /dev/sdb /mnt/penik

(druga lokalizacja istnieje) nie montuje, wyrzuca mi :

A robiąc dmseg mam:

FAT-fs (sdb): Invalid media value (0xb9)

FAT-fs (sdb):Can't find a valid fat filesystem

Jeżeli podczas instalacji ubuntu serwer zaznaczyłeś pakiet LAMP, to masz już wszystko zainstalowane. Na początek polecam zmianę ubuntu serwer na zwykłe ubuntu. Ze środowiskiem graficznym będzie Ci łatwiej, a gdy nabędziesz doświadczenia przerzucisz się na wersję dla serwerów. Jeżeli nadal chcesz mieć wersję serwer, to zainstaluj sobie: http://www.webmin.com/http://www.ubucentrum.net/2009/01/webmin-dla-pocztkujcego-administratora.html . Jest to graficzny panel do zarządzania serwerem przez przeglądarkę. Znając ip serwera możesz z innego komputera w sieci zalogować się do webmin’a i w łatwiejszy sposób wszystko skonfigurować. Na edycji serwerowej możesz zainstalować przeglądarkę tekstową(firefox odpada, bo nie masz środowiska graficznego) np Links. Ułatwi pobranie odpowiednich paczek.

Restartowanie serwera:

http://askubuntu.com/questions/6358/how-do-you-restart-apache

Zainteresuj się hasłem e-box (zentyal). Też Ubuntu. We wrześniu chyba będzie w oparciu o 12.04 LTS.

Ok zainstalowałem webmina, co ciekawe nie mogę się zalogować z servera ( po kliknięciu login tylko czyszczą mi się pola ) może nie działa przez links, nie wiem, ale z innego pc-ta działa.

Teraz będę instalował moodle, a także chyba hamachi, żeby sprawdzić czy działa etc. i teraz bardzo ważne pytanie:

Co dalej?;

1.Instaluje moodle, mam tam dajmy na to 192.168.999.999/moodle gdzie loguje się na admina, tworze konta dla innych userów i automatycznie tworzy się baza danych, tzn. nie muszę się z tym dodatkowo bawić?

2.Jeśli tak to działa mniej więcej, to czy ta strona będzie dostępna w trybie tekstowym?(Links)

3.Albo czy możliwe jest logowanie z innego pc-ta na konto admina tam?(o ile tak to działa)

4.Jeśli tak to działa, to potem po prostu na stronie znajdującej się na 192.168.999.999 daje odnośnik do 192.168.999.999/moodle i…to tyle?

5.Moodle ma samo w sobie jakąś opcję do obróbki dla “osób 3-cich” tzn. coś jakby wordpress?

  1. Jakaś pomoc w związku z postawieniem apache na hamachi? Jak “przekierować” go żeby stał na innej sieci?

w webminie po prostu na moje IP zrobic. + konfiguracja wordpressa

Dodane 19.07.2012 (Cz) 0:15

Rozumiem, że teraz do zarządzania służyć mi będzie webmin, a phpmyadmin idzie w odstawkę?

Idea webmina polega na zarządzaniu serwerem z innego komputera, więc jeżeli możesz zalogować się z jakiegoś komputera z sieci lokalnej to wszystko jest ok.

Phpmyadmin jest panelem dedykowanym pod bazę danych mysql. Webmin nie posiada funkcji do tak zaawansowanego zarządzania mysql’em. Możesz jednocześnie korzystać z phpmyadmin i webmin’a.

1 Nie bawiłem się moodle, ale na pewno sam tworzy tebele i rekordy (tak jak każdy system CMS). Twoje zadanie polega wyłącznie na zarządzaniu przez graficzny panel moodle(dodawanie użytkowników itp).

2 i 3 Strona nie będzie dostępna w trybie tekstowym. Musisz logować się z innego komputera. Serwer tylko udostępnia wymagane pliki, a całe zarządzanie jest zdalne (możesz logować się na admina, jeżeli nie ustawiłeś jakiegoś filtrowania IP w opcjach moodle).

4 Tak jeżeli (moodle znajduje się w katalogu “moodle”). Czy chcesz, aby serwer udostępniał dwie strony(wordpress i moodle)? Jeżeli tak to poczytaj:

http://pl.docs.pld-linux.org/uslugi_apache.html Podpunkt hosty wirtualne

http://ni.recoverydata.pl/content/tworzenie-wirtualnych-host%C3%B3w-apache

tworzenie hostów przez webmin.

5 Nie wiem. Poczytaj w google.

6 Dlaczego hamachi? On tworzy VPN, a Ty chcesz udostępnić serwer w internecie. Mógłbyś narysować prosty schemat twojej sieci? Wszystkie przekierowania będziesz robić na ruterze.

POLECAM:

Właśnie jestem w trakcie instalowanie moodle i korzystam z tego poradnika:

http://docs.moodle.org/23/en/Installing_Moodle

bo już zacząłem z niego. Napiszę o efektach jak skończę.

A na hamachi chciałęm bo ten facet tak coś mówił, że testowo tak by to miało wyglądać…Tak szczerze to sam nie wiem po co my to robimy, bo serwera ja nie skonfiguruje tak tip-top pod to co robimy, a to co zrobiłęm do teraz wydaje mi się że zrobili by nam w serwerowni. No ale - robię co chciał i powoli się uczę przy tym.

Nie /dev/sdb, lecz /dev/sdb1

Obecnie praktycznie nikt nie stawia serwerów u siebie w domu/firmie/szkole(za wyjątkiem pracowni informatycznej, gdzie serwer udostępnia pliki uczniów). Wszyscy korzystają z serwerów w chmurze. Jest znacznie taniej, masz dostęp do mocnego łącza oraz systemu operacyjnego. Jeżeli macie w szkole słabego neta(w przypadku serwerów bardzo ważny jest upload) to Twoja praca idzie na marne. Moodle ma “w sobie” trochę grafiki i gdy będziesz chciał ją przesłać(przy zapytaniu do serwra) 3 osobą jednocześnie to żądanie na typowym łączu zakończy się może w 30s na osobę. Uważam że powinieneś dać sobie spokój z serwerem w szkole i wykupić serwer w chmurze. Będzie to znacznie bardziej ekonomiczne.

https://www.e24cloud.com/#/poznaj-e24cloud/rozejrzyj-sie

http://www.ovh.pl/vps/dynamiczny_vps_specyfikacja_techniczna.xml

http://www.ogicom.pl/uslugi/serwery/serwery-ekonomiczne

W twoim przypadku najlepszy będzie VPS lub Public Cloud. Możesz na nim robić wszystko od kompilacji programów po hosting stron.

Ok dzięki! Ale i tak dalej pozostaje pytanie czy może wiecie jak udostępnić serwer nie przez sieć lokalną, jak to jest na razie, nie w internecie, tylko “testowo” na hamachi?

To co mówiłeś o portach to chodziło Ci o hamachi, że wystarczyłoby zainstalować hamachi a następnie tylko pootwierać porty i to tyle?

PS Moodle stoi :slight_smile:

Chcesz udostępnić serwer “nie w internecie”, więc w sieci lokalnej. Hamachi nie jest tu potrzebny. Po prostu wpisujesz ip serwera na innym komputerze i korzystasz :expressionless: .

Jak łączysz się z internetem? serwer->switch->windows server->internet ???

No tak, w sieci lokalnej już działa i w łączę się i hura, ale chciałbym udostępnić serwer w hamachi, żeby na przykład mój kolega z afryki mógł połączyć się z nim poprzez hamach, o to mi chodzi…

Jak się łącze:http://forum.dobreprogramy.pl/routery-forwardowanie-portow-t495973.html?sid=44ba3d4a93c42bad4f8e653c49f014b2#p3121539

W tej serwerowni macie do dyspozycji jakiś publiczny adres IP? Jeśli tak, to Hamachi nie jest Ci potrzebne, wystarczy serwer postawić w DMZ, aby cały świat miał do niego dostęp. Napisz o co dokładnie chodzi. Serwer ma być dostępny tylko dla jakiejś grupy osób?

publiczne-czy-prywatne-sie-dowiesz-jak-sprawdzic-t436771.html

Pozdrawiam!

PS 192.168.999.999 taki adres nie istnieje, 255 to maksymalna liczba w adresie IP w wersji 4.

Mam taki błąd przy wchodzeniu na jedną z podstron moodle, dotyczący mysql. Ktoś wie jak to naprawić, co z tym zrobić? Bo do tego chyba trzeba coś wiedzieć o mysql.

Debug info: Every derived table must have its own alias

SELECT COUNT(*) FROM (

SELECT DISTINCT ue.userid, e.courseid

FROM mdl_user_enrolments ue, mdl_enrol e, mdl_course c

WHERE ue.enrolid = e.id

AND e.courseid <> ?

AND c.id = e.courseid

AND c.visible = 1)

[array (

0 => '1',

)]

Error code: dmlreadexception

Stack trace:

line 407 of /lib/dml/moodle_database.php: dml_read_exception thrown

line 945 of /lib/dml/mysqli_native_moodle_database.php: call to moodle_database->query_end()

line 1346 of /lib/dml/moodle_database.php: call to mysqli_native_moodle_database->get_records_sql()

line 1419 of /lib/dml/moodle_database.php: call to moodle_database->get_record_sql()

line 1590 of /lib/dml/moodle_database.php: call to moodle_database->get_field_sql()

line 4044 of /course/lib.php: call to moodle_database->count_records_sql()

line 373 of /admin/registration/forms.php: call to average_number_of_participants()

line 194 of /lib/formslib.php: call to site_registration_form->definition()

line 61 of /admin/registration/register.php: call to moodleform->moodleform()

Strona ma być dostępna wszędzie, ale narazie chcemy tylko testowo postawić ją na hamachi dla wąskiego grona osób.