Szpiegowanie ruchu sieciowego

Witam, taka ciekawość mnie dopadła, czy istnieje możliwość, aby ktoś kto był podłączony pod nasz modem kablem sieciowym zainfekował go czymś (ten modem), albo w jakiś sposób przejął nad nim kontrolę i szpiegował potem ruch wszystkich urządzeń po naszej sieci? Nawet z zupełnie innego miejsca? Trochę dziwne, ale w dzisiejszych czasach nic by mnie nie zdziwiło :smiley:

Zależy co to za modem.

 

Nie jest to niemożliwe, zdaje się że były już routery podatne na infekcje. Nawet nie trzeba być podłączonym kablem sieciowym.

 

Zobacz: https://niebezpiecznik.pl/post/stracil-16-000-pln-bo-mial-dziurawy-router-prawie-12-miliona-polakow-moze-byc-podatnych-na-ten-atak/

O routerach podatnych na infekcje czytałem, bardziej chodzi mi o połączenie przez kabel, czy wówczas coś ktoś może nawywijać, albo przez wifi (załóżmy, że nie zna hasła do panelu konfiguracyjnego modemu).

Poczytaj o tych atakach, one były od strony internetu, a nie przez wifi. Hasło można było wydobyć z backupu konfiguracji, który z jakichś przyczyn był dostępny z internetu.

 

Ktoś podłączony przez kabel do sieci lokalnej tym bardziej może mieć do tego dostęp. Teoretycznie chronić przed nim powinno hasło ustawione na panel administracyjny routera. Ale tu nawet od strony internetu nie chroniło.