Sztuczna inteligencja

(Kanaliaon) #1

Ostatnio intryguje mnie temat sztucznej inteligencji u maszyn, komputerów. Wg mnie nie istnieje coś takiego jak "sztuczna inteligencja". Istnieją za to programy, algorytmy mogące jedynie w niewielkim stopniu symulować, naśladować zachowania inteligentne, np. program komputerowy dostosowujący się do trybu pracy użytkownika czy robot z masą czujników dostosowujący się do otoczenia. Moim zdaniem, na etapie technologii półprzewodnikowej, nie jesteśmy w stanie uzyskać "sztucznej inteligencji". Co innego, jak wejdą komputery kwantowe. Ale o tym mam małą wiedzę. Słyszałem tylko na uczelni, że w komputerach kwantowych są klucze szyfrujące nie do złamania.

(Sidhmor) #2

Co do SI to oczywiście nic nie wiadomo żeby takowa istniała, chociaż to, że o czymś nie słyszeliśmy, nie oznacza jeszcze że tego nei ma:) Z drugiej strony zależy co rozumiemy przez SI. Jeżeli np. programy które potrafią odpowiednio zareagować na poczynania człowieka to w sumie możemy już mówić o SI. Wszak Kasparow w szachy przegrał:stuck_out_tongue: Co do komputerów kwantowych to pewnie na nie też przyjdzie nam poczekać. A jeżeli chodzi o metody szyfrowania to relacja jest prosta - skoro coś można zaszyfrować, to prędzej czy później znajdzie się ktoś, kto zdeszyfruje. To jest nieustanny wyścig, który nigdy się nie skończy. Ile to już razy słyszało się o zabezpieczeniach nie do pokonania..,

(Kanaliaon) #3

Kasparow to człowiek, przegrał bodajże z superkomputerem który wyliczył kilkaset kombinacji wprzód i brał pod uwagę wszystkie możliwe kombinacje... Z wykładu z informatyki znam np. algorytm na drogę skoczka szachowego i jestem w stanie stwierdzić, że są algorytmy dla każdej figury szachowej, tylko, że rekurencyjne, dlatego potrzeba superkomputera, aby ograć człowieka...

(Wiesiek373) #4

Wydaje mi się,że taki inteligentny mózg mógłby się uczyć.Wyciągać wnioski ze swoich doświadczeń.Niejako mógłby sam sobie pisać algorytmy.Sztuczna inteligencja bez wątpienia jest możliwa.Prowadzi się badania nad sieciami neuronowymi.

A o tych komputerach kwantowych i ich zabezpieczeniach to czytałem,że nie tyle szyfr byłby absolutny,co każde włamanie zostawiłoby ślad.Czyli szyfrujący zawsze by wiedział,ze ktoś złamał jego kod.To wynika z natury kwantów.

(Kanaliaon) #5

Co do tematu, to właśnie obejrzałem prezentację nt. rozpoznawania pisma ręcznego w Windows 7 i myślę, że to jest właśnie zaczątek sztucznej inteligencji. System uczy się naszego charakteru pisma.

Zachęcam do obejrzenia i podzielenia się uwagami.

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=34 ... ndows+7+PL