Szukam banalnego języka programowania

Ja też polecam Pascala bo jest to najbardziej dydaktyczny język. Może najpierw określ się do jakich celów chcesz wykorzystać swoją wiedzę? Nie każdy język nadaje się do wszystkiego… yyy może źle powiedziane, nie w każdym języku jest opłacalne się babrać by wykonać dane zadanie.

  1. Nudzi mi sie i dlatego chce programować #-o

  2. Szukam czegoś z czego łatwo będzie przejść do C++ albo C#

@pawelnr1 może Cię nie interesuje projektowanie aplikacji webowych ale polecam Ci PHP. Łudząco przypomina język C i w nim trzeba dopatrywać się korzeni. Jest to stosunkowo prosty język programowania w którym nie trzeba przejmować się deklarowanie, inicjowaniem zmiennych, rzutowaniem typów itd. Elementy kluczowe takie jak instrukcje są identyczne jak z C (C++ jest kompatybilny z starszym ojcem C) albo minimalnie się różnią, poza tym funkcje są podobne.

Ja osobiście mam sentyment do C myślę jak większość pingwinowców.

Ale tak jak mówię do nauczenia się podstaw i myślenia programistycznego najlepszy jest dydaktyczny Pascal. Ważne żebyś nie łudził się ze od razu będziesz pisał ciekawe aplikację, pogłębiaj wiedzę…

Powodzenia.

Jak na C++ to z C, jak na C# to z… C# :stuck_out_tongue: Generalnie z niczego C-podobnego nie będzie trudno przejść na C#, z kolei jest on chyba najprostszym językiem z tej “rodziny”.

Dzięki czemu od razu można wyrobić w sobie złe nawyki.

A ja ci polecę Matlaba.

Chociaż niektórzy mają wątpliwości, czy to jest w ogóle język programowania, ale wg mnie jest, bo można w nim pisać programy (składnia bardzo podobna do Pascala), które można potem odpalić w Matlabie.

Sam Matlab służy do obliczeń matematycznych ale nie tylko.

Na początek Matlab jest bardzo dobrym językiem.

@ Leogict : Matlab, jak sam zauważyłeś, jest do obliczeń naukowych, inżynieryjnych i symulacji a nie do pisania programów jako takich. On jest przystosowany do tego zadania i nie ma potrzeby zmieniać jego zastosowań bo to się mija z celem.

Fiołek , to prawda, ale do wprowadzenia do programowania nadaje się ni mniej niż Pascal, zasady i składnia są niemal identyczne.

Występują warunki if, else, elseif, pętle while, for, switch, deklaracja zmiennych, operacje wejścia/wyjścia i dużo innych rzeczy.

Tak, ale to jest specjalistyczny język, zrobiony po to by robić obliczenia, nie po to by pisać gry/użytki :wink:

A moim zdaniem, nie ma żadnego banalnego języka programowania. Każdy jest na swój sposób trudny. Jeżeli uczymy się od podstaw to możemy mieć duże problemy ze zrozumieniem na jakiej zasadzie to wszystko działa - pętle, zmienne, tablice itd. Należy poszukać książki, która jest napisana prostym i przyjaznym językiem. Przykładowo ja kiedyś uczyłem się Pascala z kursu, który znajdował się w pewnym czasopiśmie. Autor nie umiał pisać “przyjaznym” językiem, tak jak to jest np. robione w Symfonii C++. Nie mogłem przez tydzień zrozumieć czym jest zmienna :smiley: Gdy czytałem Symfonię rok później, wszystko załapałem w minutę (o zmiennych). Dopiero potem przypomniałem sobie, że było coś takiego w tym kursie o Pascalu…

Moim zdaniem asembler jest banalny, bo ma krótkie polecenia :smiley:

somekind , asm na początek to niezbyt dobry pomysł, wymaga dobrej znajomości procesora itp

To był sarkazm :wink: Ale w sumie, to by mu na dobre wyszło :stuck_out_tongue_winking_eye:

W sumie od asemblera można zacząć, ale trzeba to poprzedzić gruntowną wiedzą teoretyczną nt. programowania i budowy procesora.

Ojej, przepraszam ;(

A tak w ogóle, to podobno najłatwiejsze jest Logo, zresztą ponoć ono zostało stworzone w celu nauczania. Ale i tak chyba nie ma sensu się w to pakować.

C# jest niezły. Tutaj masz kurs tekstowy:

http://www.centrumxp.pl/dotNet/20,1,kat … _cz_I.aspx

a tutaj video:

http://polishwords.com.pl/video_tutoria … ual_studio

Brainfuck :stuck_out_tongue: http://pl.wikipedia.org/wiki/Brainfuck ewentualnie INTERCAL http://pl.wikipedia.org/wiki/InterCal

Moim skromnym zdaniem programowanie należy zacząć od C: bardzo przyzwoity język programowania, wbrew pozorom nie aż tak trudny składniowo. Jest to dobry język programowania na początek ponieważ:

  1. później stosunkowo łatwo jest przesiąść na C++ lub C# (programowanie obiektowe)

  2. C jest stosowany często do programowania niskopoziomowego

  3. wymaga uczciwej deklaracji zmiennych, bibliotek (w przeciwieństwie do PHP)

  4. sam ze swej budowy narzuca wiele rozwiązań, które są nazywane jako “dobre praktyki”

  5. przy okazji nauczysz się trochę z informatyki ogólnie

  6. z definicji nie jest wyposażony w wiele udogodnień, (jak np C#) do których się później trudno odzwyczaić

Odradzam zdecydowanie zaczynanie od C#, PHP, JavaScript - łatwo jest w tych językach narobić “chodzącą sieczkę kodu” :smiley:

Ja co prawda zaczynałem programowanie od fortrana. Jest trochę podobny do basic, ale jak nie zamierzasz wykonywać dużej ilości obliczen to odradzam tą drogę. Z kolei, jeżeli chcesz właśnie głównie wykonywać obliczenia to polecam Matlaba lub Scilaba (darmowy). Scilab ma fajną składnię trochę przypominającą C++.

Fajną umiejętnością, jest też umiejętność pisania różnej maści makr w VisualBasic - jak lubisz i korzystasz namiętnie z MsOffice to może być to fajna droga bo łatwo będzie zrobić coś, co Ci ułatwi od razu życie, ale z punktu uczenia się programowania to nie najlepsza droga

Jeśli rozważasz zajęcie się programowaniem “ciut poważniej” to polecam też zapoznanie się z bazami danych (szczególnie polecam PostgreSQL i pisanie w nim procedur składowanych w C: zapoznasz się za jednym zamachem z C i z podstawami baz danych)

Oddzielna sprawa to środowisko programistyczne :D. Odradzam zarówno pisanie w notatniku (bo jest to meczące) jak i w czymś co podpowiada kod (bo nie opanujesz poprawnie składni). Polecam na początek Notepad++ - pokoloruje Ci składnie, nawiasy, ale nie “wyklikasz” w nim kodu.

Co do Matlaba, to mi bardziej przypominał Pascala, niż C++ :wink:

Kod binarny jest łatwy :slight_smile: A tak serio, to na początek Python, po czym C++

Mówiłem o Scilabie, Matlab może rzeczywiście ma bardziej “pascalową” składnie, w sumie dowodzi to tylko tego, że z punktu widzenia podstawowego posługiwania się językiem wszystkie języki programowania są podobne: if, for, switch, funkcje, procedury, różnice widać dopiero im dlej w las :smiley: