Szukam darmowego programu do oszczędzania baterii w laptopie

Szukam darmowego programu do oszczędzania baterii w laptopie dell Latitude E4300 w windows 7 Profesionall.I czy takie programy warto instalować i czy nie przypadkiem zaśmiecają laptop i czy coś dawają takie programy i przedłużają żywotność baterii.Proszę o szczegółową instrukcję bo jestem zielony w tych sprawach.Proszę o pomoc

Nie wydaje mi się, aby coś takiego istniało na Windowsa, a nawet jeśli nie wierzę w sens.

Po pierwsze sprawdź, czy nic nie obciąża w sposób ciągły procesora - jak nic nie robisz zużycie powinno być w okolicach 5%.

Po drugie zmień plan zasilania na zbalansowany lub oszczędzanie energii.

Po trzecie ściemnij ekran.

Po czwarte odłącz wszystkie zewnętrzne urządzenia zasilane z USB.

Po piąte wypróbuj nowszego Windowsa. Nowsze wersje generalnie lepiej zarządzają energią, ale na starym sprzęcie niekoniecznie tak będzie.

 

Niewiele więcej da się zrobić. Jeśli chcesz mieć długi czas pracy na baterii potrzebujesz nowocześniejszy sprzęt, z procesorem z serii U lub M. dyskiem SSD i ekranie o niskim pobierze energii. Przykładowo mój Latitude E7450 pracuje ok 6-7 godzin, a na zewnętrznym ekranie nawet 10 - przy typowych pracach biurowych.

 

Do E4300 być można dokupić dodatkową zewnętrzną baterię. Pewnie wydłuży to czas pracy o ok. 50%. Tyle, że dobra bateria tego typu będzie pewnie więcej warto od samego laptopa.

Oszczędzania - w sensie przedłużenia żywotności? Nie ma takiego programu, czasem laptop jedynie wykrywa, że np. laptop jest używany jako stacjonarny i po czasie utrzymuje baterię na poziomie np. 80% naładowania, zamiast 100%. Jak używasz w domu laptop i Ci szkoda baterii, to naładuj ją do około 80%, zabezpiecz przed wilgocią i połóż w chłodne miejsce, nawet do lodówki…
No ale laptop jest do używania a nie do oszczędzania.

@bachus

Wnioskując z reszty posta chodzi raczej o wydłużenie czasu pracy. Użycie słowa “żywotność” faktycznie jest mylące.

ogranicz procesy działające w tle. jak coś chociaż minimalnie obciąża cpu jak nic się nie dzieje to znaczy że c state cpu się nie zmienia i bedzie brał wiecej :slight_smile:

Wyłączyłem usługi w tle i mam oszczędzanie baterii ustawione .Takie coś:

 

Ludzie sobie wymyślają problemy. Jaka bateria się trafi, tak trzyma. Jednym dłużej, innym krócej, ale to wszystko rozbija się o jakość baterii. Używaniem laptopa nie psuje się baterii.

Po zakupie acer aspire w 2010 roku chciałem też, aby bateria trzymała jak najdłużej. Jednak dla ślepaka przyciemnianie ekranu i tam inne szykany oszczędnościowe - to nie było do zaakceptowania. Powiedziałem sobie - najwyżej dokupię baterię. Ustawiłam na najwyższą wydajność. Zero oszczędzania energii.

Laptop stale podpięty był do zasilacza i codziennie kilkanaście godzin chodził. I chodzi tak siódmy rok. Rok temu na ikonce baterii pokazał się czerwony znaczek. Laptop działał i wyleciało z głowy, że “trza” kupić nową baterię. W grudniu zgasło światło, a laptop działał w pełnym blasku. Pozamykałem otwarte programy i wyłączyłem. Oznaczało to, że bateria jeszcze długo pochodzi, że do podtrzymania bios wystarcza. Gdy bateria całkiem  zdechnie, to wtedy ewentualnie wymienię. W acer aspire tak jest, że wyjęcie baterii na dłuższą chwilę resetuje funkcję uruchamiania laptopa do panelu wyboru.

Wiadomo, że jednym bateria trzyma krócej, innym dłużej. To też zależy od jakości tego sprzętu. Dobry laptop ma zdrowy dysk i ludzie mają kilkunastoletnie laptopy. Siódmy rok nie odpinam zasilania i bateria jeszcze nie chce mnie naciągnąć na koszty.

Najbardziej się podobno dowala baterie jak zostawiasz ją rozładowaną na długi czas :slight_smile: I raczej coś w tym jest :slight_smile:

Zgadywanki macanki!

Zacznij od sklepu. Mój laptop był 8 mies wcześniej wyprodukowany do chwili sprzedaży (podzespoły wcześniej gdzieś na świecie wyprodukowane, bo produkcja laptopa, to dzień zmontowania laptopa na taśmie fabryki). Pewnie  w sklepach leżakowane laptopy dłużej. Ciepłych bułeczek raczej nie wystawią, tylko hit magazynowy. A jak to ma się do baterii? Przecież nie pilnują doładowania baterii we wszystkich.

Użytkowanie laptopa nie polega na wyłączeniu na długi czas, więc nawet miesięczny wyjazd, czy roczny na saksy, nic nie zrobi baterii. Pewnie, że ją nie wylepszy. Magazynowanie w hurtowniach, sklepach ewidentnie szkodziłoby sprzętowi, a wystarczy zapoznać się  datą produkcji, porównać z data zakupu. Kupujesz sprawny sprzęt z baterią i klaskasz. Ma kilka lat posłużyć, bo zmienia się oprogramowanie i starzeją podzespoły.

Przesada jest kupować zmartwienie z założenia, że kłopotliwe jest pielęgnowanie baterii, jeszcze do tego ktoś nagania rynek zbędnym oprogramowaniem do dbania o baterie.

Mam kupić i się nie martwić - bezcenne.

Jak napisano - ważne, aby nie była trzymana długo na głębokim rozładowaniu; to, że jest przechowywana z 50-80% naładowania tym lepiej. Baterii najbardziej szkodzi temperatura pracy.

Zakładając ekstremalne użytkowanie, to mamy wpływ na to, żeby bateria się nie przegrzewała (czyszczenie, wymiana pasty termoprzewodzącej na procku i chipsecie, wentylacja, czy podkładki chłodzące). Poza tym - kontrola % naładowania baterii - to takie uciążliwe - nie dla mnie. Powtarzam, laptop siódmy rok chodzi, dziennie po paręnaście godzin w warunkach pokojowych. Warunki wojenne. to były podczas upałów do prawie 40 stopni C w cieniu, bo klimy nie ma, tylko wsio pootwierane w blokowym mieszkaniu. Jak bateria to zniosła? Jakoś jeszcze nie kupuję następnej, ale pewnie bym kupił już, gdybym zabierał ze sobą laptop gdzieś w drogę.

 

Mam takie coś w służbowym Lenovo T440, Battery Health, ładuje baterię chyba do 66% jeśli cały czas mamy podłączoną ładowarkę AC do laptopa. Czy coś takiego jest dostępne dla komputerów Acer? Problem polega na tym że w moim laptopie Acer F5-573G-52M7, bateria jest wbudowana na stałe, więc ciężko ją naładować do 80% i wyjąć :slight_smile:

Oto niektóre z warunków, które pozwolą oszczędzić czas pracy baterii w systemie, jeśli zastosujesz wszystkie te warunki do swojego systemu:
Nie używaj wygaszacza ekranu. Nie są potrzebne na nowoczesnych wyświetlaczach i powodują, że bateria jest rozładowana, aby nie robić nic użytecznego, gdy wyświetlacz może się wyłączyć i oszczędzać energię.
Uruchom mniej programów w tle.
Zmniejszenie zużycia procesora.
Uniknij maksymalnego wykorzystania pamięci RAM.
Aby uzyskać więcej wskazówek i pomysłów dotyczących konserwacji akumulatorów, zobacz Podręcznik użytkownika Dell Latitude E4300.