Szukam darmowego programu monitorującego autostart

Szukam programu, który w tle na bieżąco będzie sprawdzać wszystkie klucze rejestru związane z uruchamianiem aplikacji ze startem systemu.
Takie coś ma WinPatrol, ale niestety reaguje z 1-minutowym opóźnieniem.

Dobrze rozumiem?
Szukasz programu, który przy włączonym komputerze ma sprawdzać to, co uruchamia się przy jego starcie?
Czy ma sprawdzać, czy coś nie dopisało się do autostartu podczas pracy komputera? (np. Malware, itp.)
To, że WinPatrol reaguje po minucie (najmniejszy interwał?) to i tak nie zmieni faktu, że coś już się dopisało, bo uruchomi się po restarcie. np. gmaegames
Jedyny sens w tym, że podczas instalacji jakiegoś “niepewnego” programu wymaga on restartu, to wtedy rozumiem, że chcesz wiedzieć to od razu.

Dodam link z programami typu Autostart Monitor

Ma sprawdzać co się dodaje.

WinPatrol pyta się czy zostawić wpis czy usunąć, ale niestety z 1-minutowym opóźnieniem w wersji FREE.

Dzięki za programy z linka, też to widziałem. Wiesz może, który spełni moje wymagania (albo po prostu który jest najlepszy) czy mam testować po kolei?

Od kilku lat używam AnVir Task Manager Free. Gdy coś instaluję i ten program chce “być” w autostarcie, AnVir od razu pyta się czy daną pozycję dodać do autostartu i sam decyduję czy tak zrobić. Z poziomu AnVir … mam też wszystkie usługi i procesy które są w danym momencie. Bardzo go polecam.

2 polubienia

Advanced System Care.
Informuje jak tylko cos sie doda.
Ale to w zasadzie dodatek do niego.

Tiny Watcher sprawdza na żądanie wszystkie obszary, nie jest zautomatyzowany.
StartEd Lite jest zautomatyzowany, nie sprawdza jedynie Zaplanowanych zadań

Sprawdziłem wszystkie programy jakie były tu podane (jestem przed formatem, wiec eksperymentuję) i muszę powiedzieć, że większość z nich jest dla mnie bezużyteczna. Działają bardzo wybiórczo lub wyświetlają komunikat z dużym opóźnieniem na programy czy usługi albo są niewygodne w obsłudze.

To jest to czego potrzebowałem. Wszystko widzi, wyświetla komunikaty do kilku sekund od zmiany w autostarcie z możliwością cofnięcia. Nic nie spowalnia.

1 polubienie

Nie wiem czy taka propozycja też interesuje:

Znam program, kiedyś nawet miałem i niezbyt on mi się przydawał. Obecnie nie korzystam z niego już.

Do Windows 7 są jakieś narzędzia zamykające niebezpieczne porty tak jak do XP były np. WWDC i Seconfig XP?

1 polubienie

Wszystkie programy tu wymienione to bardziej aplikacje typu IDS czyli wykrywają zmiany z opóźnieniem i na pewno nie monitorują autostaru w czasie rzeczywistym…nawet Anvir TM, którego sam również używam od lat. Podobnych kryteriów nie spełnia również TinyWatcher, który choć bardzo szczegółowy, to też działa na żądanie tylko (albo po każdym starcie programu)…TW nie obsługuje ponadto systemów powyżej Win7, więc nie wiadomo czy tu by się na cokolwiek przydał
https://safegroup.pl/thread-4602.html
Jeśli chcesz monitorować autostart, to prostym rozwiązaniem może być MJ Registry Watcher, ale podobnie jak każdy tego typu program wymaga interwencji i decyzji użytkownika czy zmiany zaakceptować, czy odrzucić
https://safegroup.pl/thread-3114.html
Tego typu aplikacje to tzw. HIPS lub bloker behawioralny…obydwie nieco inaczej działają, ale mają za zadanie monitorowanie zmian systemu i zachowanie aplikacji w nim zainstalowanych w poszukiwaniu niebezpiecznych/podejrzanych zmian i zachowań.

Zaglądacie przez teleskop hubble’a. :wink:

Pobrać openedfilesview i spolszczenie. Zawartość spolszczenia wkleić do folderu programu. Po usunięciu zipów i folderu spolszczenia, będzie gotowy 100KB malutki program. OpenedFilesView.exe można przypiąć nawet na pasku szybkiego uruchamiania.

Opened trzeba ustawić. Zaznaczyć pliki, foldery, włączyć z menu kontekstowym exploratora.

Po włączeniu komputera, opened wyświetli wszystkie otwarte pliki i foldery, ich uchwyty i procesy, do których należą, ścieżki itp.

Co to da?
Przykładowo pinball uruchamiał się z systemem. Zaznaczyłem w opened, kliknąłem, skopiowałem ścieżkę. Potem z menu plik wybrałem usunięcie uchwytów wybranych plików. Kliknąłem, po chwili pinball znikł z opened, znaczy, że już nie był otwarty przez żaden proces systemowy. Po ścieżce trafiłem do folderu i usunąłem pinball z pominięciem kosza. Poleciał. Nie było ani jednego błędu systemowego. gdyby w inny sposób usuwać pinballa, jakimś unloclerem - gwarantowana blokada systemu i problemy.

Też mam winpatrol plus z licencją. Nie wykrywa dziesiątej części otwartych plików i folderów w systemie.
Opened wyświetli wszystko.
Na dole stronki spolszczenie i program:
https://www.nirsoft.net/utils/opened_files_view.html

My??? :slight_smile: Program, który proponujesz służy do monitorowania, ale tylko otwieranych plików, a nie wpisów do rejestru :slight_smile: Jest od wielu lat całe mnóstwo podobnych…choćby wspomniany wcześniej już TinyWatcher czy działający w tle File Change Alarm…ale nie o to było pytanie chyba :wink:

https://www.komputerswiat.pl/poradniki/programy/soluto-wylaczanie-zbednych-programow-uruchamianych-z-windows/5k1cc44